Nietrzymanie moczu w ciąży: jak sobie radzić z wysiłkowym nietrzymaniem moczu w ciąży?

2020-08-20 11:34

Nietrzymanie moczu w ciąży to problem, który dotyka ponad połowy kobiet. Na szczęście, nietrzymanie moczu (NTM) zwykle ustępuje po porodzie. Ale jak przetrwać tych kilka miesięcy?

Nietrzymanie moczu w ciąży (NTM)
Autor: thinkstockphotos.com

Nietrzymanie moczu (NTM) wielu kobietom w ciąży do tej pory kojarzyło się z ludźmi w podeszłym wieku albo mocno schorowanymi. Ale młoda, zdrowa kobieta (bo przecież ciąża to nie choroba) powinna kontrolować wypływ moczu!

Spis treści

  1. Czy nietrzymanie moczu w ciąży jest normalne?
  2. Ćwicz mięśnie dna miednicy - to najlepszy sposób na nietrzymanie moczu w ciąży
  3. Dbaj o higienę intymną
  4. Nietrzymanie moczu w ciąży potęguje infekcje dróg moczowych
  5. Stosuj wkładki zabezpieczające przed negatywnymi skutkami nietrzymania moczu
  6. Często odwiedzaj toaletę
  7. Mimo nietrzymania moczu, pij dużo wody
  8. Uważaj na to, co jesz i pijesz

Czy nietrzymanie moczu w ciąży jest normalne?

Co się ze mną dzieje? – myśli z niepokojem ciężarna, która wcześniej nie miała żadnej wiedzy o fizjologii ciąży. Tymczasem popuszczanie moczu podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy podnoszenia ciężkich przedmiotów to w ciąży zjawisko dość powszechne. Dzieje się tak dlatego, że powiększona macica uciska pęcherz moczowy, powodując jego opróżnianie, a rozluźnione przez hormony i rozciągnięte mięśnie dna miednicy nie są w stanie tego wypływu powstrzymać.

Dobra wiadomość jest taka, że u większości kobiet wysiłkowe nietrzymanie moczu w ciąży ustępuje samoistnie w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy po porodzie, kiedy wraca do normy poziom hormonów, a wraz z nim napięcie mięśniowe. Dlatego nie zamartwiaj się, że tak już zostanie na zawsze. Tym niemniej nie ignoruj problemu. Jeszcze przed porodem zacznij ćwiczenia, które pomogą ci się uporać z NTM, a także wprowadź w życie rady, które ułatwią ci codzienne funkcjonowanie w nowej sytuacji.

Ćwicz mięśnie dna miednicy - to najlepszy sposób na nietrzymanie moczu w ciąży

Najlepszym sposobem na nietrzymanie moczu w ciąży jest systematyczne ćwiczenie mięśni dna miednicy, czyli wykonywanie tzw. ćwiczeń Kegla (od nazwiska lekarza, który je opracował). Polegają one na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okalających cewkę moczową, pochwę i odbyt. Ćwiczenia te mogą być wykonywane nawet przez kobiety w zaawansowanej ciąży, poza tym są zupełnie niezauważalne dla otoczenia, więc można ćwiczyć w różnych sytuacjach i okolicznościach – leżąc, siedząc lub stojąc.

Na początku zaciśnij mięśnie Kegla na 5 sekund, następnie je rozluźnij i po chwili zaciśnij ponownie. Zacznij od serii 10 takich skurczów i powtarzaj serie 2–3 razy w ciągu dnia. Stopniowo ćwicz coraz więcej i próbuj coraz dłużej wytrzymać z zaciśniętymi mięśniami (pamiętając, aby nie powstrzymywać oddychania!). Wyniki badań potwierdzają bardzo dużą skuteczność tych ćwiczeń, jeśli są wykonywane naprawdę systematycznie. Ćwiczyć warto także dlatego, że wzmocnione mięśnie dna miednicy ułatwiają urodzenie dziecka – faza parcia jest wówczas krótsza i mniej bolesna.

Dbaj o higienę intymną

Nietrzymanie moczu jest przykre, ponieważ w bezpośredni sposób negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Jeśli nie zabezpieczysz się odpowiednio, będziesz stale narażona na dyskomfort, spowodowany przemoczoną bielizną, niemiłym zapachem moczu itp. Dlatego staranna higiena okolic intymnych jest w tej sytuacji tak ważna – niewłaściwa pielęgnacja lub jej brak może spowodować jeszcze większe kłopoty. Regularnie, po każdej wizycie w toalecie, myj miejsca, które mają bezpośredni kontakt z moczem. A jeśli jesteś poza domem, zamiennie stosuj nawilżane chusteczki do higieny intymnej.

Czytaj: Wyciek płynu owodniowego - jak odróżnić go od nietrzymania moczu?

Dobrze wiedzieć

Nietrzymanie moczu w ciąży potęguje infekcje dróg moczowych

Nietrzymanie moczu sprzyja infekcjom dróg moczowych. Jeśli przytrafi ci się zapalenie pęcherza w ciąży (objawy to: częste parcie na mocz i pieczenie przy jego oddawaniu, ból w podbrzuszu oraz mętny, zabarwiony krwią kolor moczu), zgłoś się do lekarza, aby przepisał ci odpowiednie antybiotyki. Nieleczone zapalenie pęcherza może bowiem przerodzić się w zapalenie nerek, a to już jest choroba groźniejsza dla płodu – może doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu.

Czytaj: Jakie antybiotyki można brać w ciąży?

Stosuj wkładki zabezpieczające przed negatywnymi skutkami nietrzymania moczu

Wybierz wkładki dedykowane specjalnie dla kobiet borykających się z tym problemem. Nie tylko szybko wchłaniają one mocz, ale też neutralizują jego nieprzyjemny zapach. Wkładki regularnie zmieniaj. Ważna jest również bielizna – powinna być zawsze czysta i przewiewna, najlepiej z bawełny.

Często odwiedzaj toaletę

Staraj się opróżniać pęcherz jak najczęściej, nie dopuszczając do jego wypełnienia. Lepiej chodzić do toalety częściej, „profilaktycznie”, niż szukać jej w popłochu, gdy pęcherz jest już wypełniony – pojawia się wówczas uczucie nagłego, silnego parcia i mocz wycieka. Jest to tak zwane naglące nietrzymanie moczu (inna forma NTM).

Niekiedy, bardzo rzadko, może się pojawić nietrzymanie moczu w czasie stosunku seksualnego. A nawet już sama taka perspektywa i związane z tym obawy skutecznie zniechęcają kobietę do podejmowania współżycia. W takiej sytuacji także warto zastosować metodę uprzedzania faktów i opróżnić pęcherz przed zbliżeniem – to prosty i szybki sposób zmniejszenia ryzyka niekontrolowanego wycieku moczu.

Mimo nietrzymania moczu, pij dużo wody

Mimo nietrzymania moczu, nie ograniczaj ilości przyjmowanych płynów – powinnaś ich wypijać co najmniej dwa litry dziennie. Ograniczenie picia nie pomoże mięśniom, a może doprowadzić do infekcji dróg moczowych. Pij wodę mineralną, mleko, świeżo wyciskane soki.

Czytaj: Jaką wodę pić w ciąży?

Uważaj na to, co jesz i pijesz

Zastanawiasz się w takim razie co pić w ciąży? Musisz zwracać na to baczną uwagę na to, bo niektóre napoje negatywnie wpływają na pęcherz. Chodzi przede wszystkim o napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa i herbata – mają one działanie moczopędne i mogą przy tym podrażniać pęcherz moczowy.

Ogranicz zatem kawę i herbatę do najwyżej dwóch–trzech kubków dziennie. Nawet kawa bezkofeinowa oraz wiele herbat ziołowych może spowodować podrażnienie pęcherza – wyjątkiem są napary z mięty i rumianku. Również napoje gazowane mają negatywny wpływ na funkcjonowanie układu moczowego, dlatego najlepiej w ogóle z nich zrezygnuj. Także niektóre potrawy mogą podrażniać pęcherz moczowy, należą do nich m.in. cytrusy, pomidory oraz dania ostro przyprawione.

Czytaj: Kawa w ciąży - czy można pić kawę w ciąży?

Uwaga: jeśli po urodzeniu dziecka nietrzymanie moczu nie minie, a jeszcze się nasili, nie zwlekaj z wizytą u lekarza – ginekologa lub urologa. Obecnie specjaliści potrafią skutecznie leczyć tę przypadłość.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza