Poród naturalny

Poród naturalny to niezwykłe wydarzenie w życiu młodych rodziców. Regularne skurcze porodowe są najwyraźniejszym sygnałem, że właśnie zaczyna się akcja porodowa. Po przyjeździe do szpitala czekają przyszłą mamę formalności.

Wiele kobiet chce rodzić naturalnie, a jednak obawia się, że coś pójdzie nie tak w trakcie porodu siłami natury. Co robić kiedy akcja porodu nie postępuje? W jakich momentach staje się to niebezpieczne dla dziecka i można walczyć o cesarkę?
Wiele kobiet pod koniec ciąży mocno obawia się pewnych sytuacji mogących wystąpić podczas porodu naturalnego. Ból, swoją drogą, ale boją się też poniżenia, które za tym idzie. Obawy, o zrobienie kupy podczas parcia, są naturalne i częste. Rzeczywiście może się to przydarzyć, dlatego pewna położna postanowiła powiedziec głośno, co ona i jej koleżanki z pracy sądzą w tym temacie.
Poród domowy to w Polsce nadal rzadkość, a jeszcze bardziej wyjątkowe są porody w towarzystwie starszych dzieci. Te zdjęcia pokazują, że asysta kilkulatków jest ogromnym wsparciem dla rodzącej kobiety. Zaś radość i wzruszenie na małych twarzach udowadniają, że obecność starszaka przy porodzie nie jest tak kontrowersyjna, jakby się wydawało.
Dr n. med. Katarzyna Dąbek - neonatolog na przełomie marca i kwietnia tego roku pracowała w Tanzanii. W szpitalu regionalnym w Nyangao szkoliła personel medyczny w ramach działań Polskiej Misji Medycznej. Przebywając na co dzień w oddziale intensywnej terapii noworodka miała okazję zobaczyć “od kuchni”, jak wygląda sytuacja mam i dzieci w tamtej części świata.
To właściwie nie palenie pępowiny, a "odcinanie" jej za pomocą ognia. Rytuału dokonuje ojciec dziecka, kobiety z rodziny jego matki, a nawet starsze rodzeństwo. Czasami przy rytuale gromadzi się cała rodzina. To starożytna tradycja, która była praktykowana w wielu kulturach na całym świecie. Dlaczego powraca?
Prawdopodobieństwo, że będziesz mieć poród kleszczowy lub z pomocą próżniociągu (ang. vaccum) jest bardzo niewielkie: w Polsce kończy się w ten sposób zaledwie 5 proc. porodów. Czasem jednak użycie narzędzi położniczych jest konieczne i nie trzeba się tego bać.
Pobyt w szpitalu po porodzie to czas, który z pewnością zapamiętasz. Najważniejszy moment masz już za sobą. Teraz z porodówki, razem ze swoim maleństwem trafisz na oddział położniczy. Zobacz co cię czeka na oddziale położniczym i co zrobić, by wasz wspólny pobyt był dla wszystkich udany. Pamiętaj też, że jako pacjentka masz swoje prawa.
Termin porodu to najważniejsza data w kalendarzu każdej kobiety w ciąży. Jak obliczyć termin porodu? Jest kilka prostych sposobów, które każda przyszła mama może wypróbować sama, żeby przewidzieć, kiedy nastąpi rozwiązanie jej ciąży. Zobacz, jak obliczyć termin porodu.
Poród w taksówce, w parku, albo na korytarzu położniczej izby przyjęć to typowy motyw filmowy. Utarło się przekonanie, że poród to wielogodzinna, bolesna przeprawa, więc szybkie narodziny, na podłodze własnej łazienki, można włożyć między bajki. Te mamy przekonały się, że nie ma nic bardziej mylnego. Ich zdjęcia i historie są po prostu niesamowite.
Pochwa i mięśnie dna miednicy są wyjątkowo rozciągliwe, mimo to krocze w czasie porodu czasami pęka. Lekarze chcieli sprawdzić, co zmniejsza to ryzyko i odkryli coś, czego się nie spodziewali. Wyniki opublikowano właśnie w piśmie The Lancet.
Nacięcie krocza budzi wiele kontrowersji. Wiele kobiet w ciąży czuje większy lęk przed tym zabiegiem niż przed skurczami. Tymczasem nacięcia lub pęknięcia krocza naprawdę można uniknąć. Wystarczy zastosować odpowiednie ćwiczenia rozciągające oraz masaż.
Masaż krocza przygotowuje drogi rodne do porodu naturalnego oraz zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza. Dzięki jego regularnemu wykonywaniu poprawia się elastyczność tkanek, a okolice pochwy rozciągają się i rozluźniają. Jak wykonać taki masaż?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Po załatwieniu formalności przychodzi czas na badania: KTG, które mierzy siłę skurczów macicy i tętno płodu, oraz badanie ginekologiczne określające poziom rozwarcia szyjki macicy.

Zalety porodu naturalnego

Poród naturalny jest wyczerpujący fizycznie i bolesny, ale ma też swoje dobre strony. Wśród zalet porodu naturalnego wymienia się:

  • lżejszy okres połogu,
  • mniejsze ryzyko powikłań niż w przypadku porodu operacyjnego,
  • możliwość uczestniczenia w porodzie bliskich osób (poród rodzinny),
  • nawiązanie silnej więzi pomiędzy matką a noworodkiem, z którym mama ma bliski kontakt od razu po urodzeniu,
  • łatwiejszy początek laktacji.

Etapy porodu naturalnego

W przebiegu porodu naturalnego wyróżnia się trzy okresy:

  • okres rozwierania się szyjki macicy – skurcze porodowe trwają do momentu, gdy średnica otworu szyjki macicy będzie miała ok. 10 cm; ten okres porodu jest najdłuższy ze wszystkich;
  • okres parcia – na tym etapie noworodek wypychany jest przez skurcze parte na zewnątrz ciała matki;
  • urodzenie łożyska – ok. 15 minut po urodzeniu dziecka dochodzi zwykle do wydalenia łożyska.