Poród naturalny

Poród naturalny to niezwykłe wydarzenie w życiu młodych rodziców. Regularne skurcze porodowe są najwyraźniejszym sygnałem, że właśnie zaczyna się akcja porodowa. Po przyjeździe do szpitala czekają przyszłą mamę formalności.

Rodzenie dziecka to ogromny wydatek energii. Warto się więc czymś posilić w trakcie kolejnych faz porodu. Zobacz, jakie napoje i przekąski będą odpowiednie do jedzenia i picia w czasie porodu.
Kto wie to lepiej od położnej, która na co dzień pomaga kobietom oswoić lęk przed porodem? Spytaliśmy Agnieszkę Małolepszy, laureatkę 8. edycji konkursu "Położna na Medal", jak opanować strach przed porodem.
Co to jest indukcja porodu? To sztuczne przyspieszenie porodu lub skracanie czasu jego trwania. Decyzję o porodzie indukowanym, czyli wywoływanym, lekarz powinien omówić z pacjentką. Zanim zatem trafisz na porodówkę, dowiedz się, jak przyspieszyć poród oraz poznaj plusy i minusy indukowania porodu.
To zabiegi ratujące życie dziecka, ale obarczone są również ryzykiem powikłań. Czy obawy przed tymi powikłaniami są dobrym argumentem, by odmówić podpisania zgody na użycie próżnociągu i kleszczy lub na nacięcie krocza podczas porodu? Położna wyjaśnia, czym to może skutkować.
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej po zamrożeniu można przechowywać bardzo długo. Czy czas nie osłabia ich jakości? Kto i kiedy może skorzystać z krwi pępowinowej? Ile kosztuje przechowywanie komórek macierzystych?
Nacięcie krocza to zabieg, który spędza sen z powiek wielu ciężarnym. Czy nacięcie krocza boli? Nie. Wykonuje się je podczas skurczu. Niektóre rodzące nawet nie wiedzą kiedy ich krocze zostało nacięte. W wielu szpitalach nadal nacięcie krocza wykonywane jest rutynowo, choć są sposoby by jego uniknąć - zarówno po stronie personelu szpitala, jak i samej rodzącej. 
Tokolioza to metoda mająca na celu zahamowanie przedwczesnego porodu. Lekarze wykorzystują tokolizę, gdy czynność skurczowa macicy rozpoczyna się kilka tygodni za wcześniej, gdy dziecko nie jest jeszcze w pełni gotowe do przyjścia na świat. Czym jest tokolioza i w jaki sposób można zahamować poród?
Termin porodu to najważniejsza data w kalendarzu każdej kobiety w ciąży. Jak obliczyć termin porodu? Jest kilka prostych sposobów, które każda przyszła mama może wypróbować sama, żeby przewidzieć, kiedy nastąpi rozwiązanie jej ciąży. Zobacz, jak obliczyć termin porodu.
Preindukcja porodu to zabieg, który zdaniem specjalistów jest skutecznym sposobem na przyspieszenie narodzin dziecka. Farmakologiczne czy mechaniczne działanie przyspieszające dojrzewanie szyjki macicy ułatwia wywołanie porodu. Zobacz, jakie metody preindukcji są stosowane najczęściej?
Znieczulenie porodu za pomocą akupunktury to alternatywna metoda łagodzenia bólu porodowego. Dowiedz się, na czym polega znieczulenie porodu za pomocą akupunktury i kiedy jest skuteczne? Czy każdy może skorzystać z tego rodzaju znieczulenia?
Czym jest kryzys 7. centymetra to określenie wyjątkowo bolesnego momentu porodu. Różny próg odczuwania bólu sprawia jednak, że kobiety różnie go odczuwają. Niektóre nie wierzą nawet w istnienie kryzysu 7. centymetra. Czym jest kryzys 7. centymetra i czy da się go uniknąć?
Najpierw delikatne i niezbyt częste, potem nasilające się i coraz bardziej regularne skurcze zwiastują urodzenie dziecka oraz wypchnięcie łożyska. Zobacz, jak wyglądają skurcze w poszczególnych fazach i czemu służą w poszczególnych fazach porodu.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka

Po załatwieniu formalności przychodzi czas na badania: KTG, które mierzy siłę skurczów macicy i tętno płodu, oraz badanie ginekologiczne określające poziom rozwarcia szyjki macicy.

Zalety porodu naturalnego

Poród naturalny jest wyczerpujący fizycznie i bolesny, ale ma też swoje dobre strony. Wśród zalet porodu naturalnego wymienia się:

  • lżejszy okres połogu,
  • mniejsze ryzyko powikłań niż w przypadku porodu operacyjnego,
  • możliwość uczestniczenia w porodzie bliskich osób (poród rodzinny),
  • nawiązanie silnej więzi pomiędzy matką a noworodkiem, z którym mama ma bliski kontakt od razu po urodzeniu,
  • łatwiejszy początek laktacji.

Etapy porodu naturalnego

W przebiegu porodu naturalnego wyróżnia się trzy okresy:

  • okres rozwierania się szyjki macicy – skurcze porodowe trwają do momentu, gdy średnica otworu szyjki macicy będzie miała ok. 10 cm; ten okres porodu jest najdłuższy ze wszystkich;
  • okres parcia – na tym etapie noworodek wypychany jest przez skurcze parte na zewnątrz ciała matki;
  • urodzenie łożyska – ok. 15 minut po urodzeniu dziecka dochodzi zwykle do wydalenia łożyska.