Poród naturalny

Poród naturalny to niezwykłe wydarzenie w życiu młodych rodziców. Regularne skurcze porodowe są najwyraźniejszym sygnałem, że właśnie zaczyna się akcja porodowa. Po przyjeździe do szpitala czekają przyszłą mamę formalności.

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest jedną z farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego. Jest ono prawnie gwarantowane, jednak w wielu województwach właściwie się go nie wykonuje. Czy obowiązkiem kobiety jest upewnienie się, że w wybranej przez nią porodówce otrzyma znieczulenie?
Aktorka wspominając swój pierwszy poród wyznała, że do drzwi jej domu zapukali funkcjonariusze policji. Wszystko przez to, że zdecydowała się na poród w domu, a niepokojące krzyki zaniepokoiły jej sąsiadów.
Młoda mama otrzymała rachunek za poród w szpitalu. Był on na tyle wysoki, że musiała wrócić do pracy już kilka dni po porodzie, by spłacić całą należność. Do tej sytuacji doszło w Poznaniu.
"Afryka to jakiś inny kosmos" – mówi Monika Nowicka, położna która wróciła niedawno z misji medycznej w Zambii. Opowiada nam o ogromnej przepaści między ciężarnymi kobietami w tym kraju a mamami w krajach rozwiniętych - równocześnie wyrażając podziw dla ogromnej siły i determinacji Zambijek na macierzyńskiej drodze.
Te zdjęcia pokazują emocjonalny rollercoaster porodu. W jego trakcie pojawiać się może rezygnacja i płacz, złość i przekleństwa, ale też wzruszenie, ekscytacja i szczęście. Żadne z tych uczuć nie jest złe. Te mamy szczycą się swoimi porodowymi fotografiami na których emocje są nieocenzurowane. A my jesteśmy im wdzięczne za szczerość, która pozwala innym kobietom przeżyć poród po swojemu.
„Myślałam, że mam złamany kręgosłup” - pisze jedna z mam pod postem położnej o porodach "z pleców". Jak przekonuje ekspertka, skurcze "z pleców" zdarzają się częściej niż myślimy. "Oddychanie jest trudne, ale nie niemożliwe" - uspokaja i radzi, jak mądrze podejść do takiego porodu.
Wiele mam się nad tym w ogóle nie zastanawia, ale dla niektórych łożysko i pępowina to niezwykłe symbole więzi mamy z dzieckiem i pamiątka po życiu dziecka w łonie matki. Pewna mama zakopała swoje łożysko w ogródku po domowym porodzie. To niesamowite, co teraz robi w tym miejscu jej dziecko.
Choć od czasów naszych mam i babć, polskie porodówki wykonały ogromny postęp, to wciąż są miejsca, gdzie prawa kobiet rodzących nie są respektowane. Te mamy zdradziły szokujące szczegóły swoich porodów.
Poród to nie lada wyzwanie i wysiłek. Nic dziwnego, że w dobie internetu i mediów społecznościowych kobiety non stop podsyłają sobie pomysły na to, jak go ułatwić i przyspieszyć. Przydatne w porodzie, według niektórych rodzących jest chociażby lusterko. Dlaczego niektóre mamy pakują je do szpitalnej torby?
Afirmacje to pozytywne zdania, które często powtarzane, pomagają przezwyciężyć negatywne myśli i "przestawić" mózg na nowe ścieżki, poprawiające samopoczucie. Dlatego tak świetnie sprawdzają się w czasie porodu. Wiele położnych uważa, że wzmacniające i motywujące afirmacje przyspieszają poród i pozwalają pokonać lęk i ból rodzącej.
To pierwszy w Europie a drugi na świecie poród dziecka, które w ciąży noszone było przez dwie kobiety. Zdrowy chłopiec przyszedł na świat na Majorce.
Gwiazda programu "Nastoletnie mamy" Kailyn Lowry ma już kilkoro dzieci. Ostatnio postanowiła podzielić się ze swoimi fanami dość osobliwym wyznaniem. Pokazała, co zrobiła z łożyskiem po porodzie. Wywołała tym niemałe poruszenie.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Po załatwieniu formalności przychodzi czas na badania: KTG, które mierzy siłę skurczów macicy i tętno płodu, oraz badanie ginekologiczne określające poziom rozwarcia szyjki macicy.

Zalety porodu naturalnego

Poród naturalny jest wyczerpujący fizycznie i bolesny, ale ma też swoje dobre strony. Wśród zalet porodu naturalnego wymienia się:

  • lżejszy okres połogu,
  • mniejsze ryzyko powikłań niż w przypadku porodu operacyjnego,
  • możliwość uczestniczenia w porodzie bliskich osób (poród rodzinny),
  • nawiązanie silnej więzi pomiędzy matką a noworodkiem, z którym mama ma bliski kontakt od razu po urodzeniu,
  • łatwiejszy początek laktacji.

Etapy porodu naturalnego

W przebiegu porodu naturalnego wyróżnia się trzy okresy:

  • okres rozwierania się szyjki macicy – skurcze porodowe trwają do momentu, gdy średnica otworu szyjki macicy będzie miała ok. 10 cm; ten okres porodu jest najdłuższy ze wszystkich;
  • okres parcia – na tym etapie noworodek wypychany jest przez skurcze parte na zewnątrz ciała matki;
  • urodzenie łożyska – ok. 15 minut po urodzeniu dziecka dochodzi zwykle do wydalenia łożyska.