Poród naturalny

Poród naturalny to niezwykłe wydarzenie w życiu młodych rodziców. Regularne skurcze porodowe są najwyraźniejszym sygnałem, że właśnie zaczyna się akcja porodowa. Po przyjeździe do szpitala czekają przyszłą mamę formalności.

Pierścień ognia - brzmi magicznie, a tymczasem to określenie ściśle związane z porodem. Poród, choć jest przeżyciem niezwykle pięknym, to jednak niemal przez wszystkie kobiety opisywanym jako bardzo bolesne. Niektóre kluczowe etapy porodu zyskały nawet swoje własne określenia. Czym jest słynny „pierścień ognia” i czy można z nim walczyć?
Czy poród z katarem może być trudniejszy dla kobiety? Katar jest uciążliwym i nieprzyjemnym objawem, a dodatkowo w momencie rozpoczęcia się akcji skurczowej, może utrudniać rodzącej oddychanie, a tym samym utrudniać przebieg porodu. Jak sobie radzić z katarem w czasie porodu i czy katar utrudnia poród?
Lęk przed porodem to bardzo naturalna sprawa. Boisz się porodu? Pamiętaj, że miliony kobiet odczuwa ten strach. Ale im więcej wiesz, tym lęk będzie mniejszy. Czytaj, pytaj i szukaj odpowiedzi na Twoje wątpliwości. I mysl pozytywnie! Pokażemy Ci, że poród wcale nie jest taki straszny.
Podtlenek azotu, czyli entonox lub popularnie zwany gaz rozweselający to bezpieczna i bezpłatna metoda łagodzenia bólu porodowego dostępna w coraz większej liczbie szpitali. Zakładasz maseczkę, robisz głęboki wdech i skurcze porodowe stają się odleglejsze, mniej bolesne. Czy podlenek azotu ma jakieś negatywne skutki?
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie to temat, który wciąż budzi wiele emocji. Czy warto łagodzić ból i czy znieczulenie może zagrażać dziecku? Spytaliśmy o to eksperta, dr n. med. Krystynę Gralińską, anestezjologa.
Choć poród wydaje się nie najlepszym momentem na pieszczoty, a sala porodowa raczej nie jest szczególnie romantycznym miejscem, bliskość z partnerem może bardzo pomagać. Przeczytaj, czy pocałunki w fazie parcia pozwalają uniknąć nacięcia krocza.
Orgazm przy porodzie nie oznacza uprawiania seksu na porodówce. Oznacza, że poród zamiast krzyków bólu, ma wydobyć z twoich ust jęk rozkoszy z powodu narodzin dziecka. Jaką wizję porodu mają zwolenniczki tzw. porodu z orgazmem? W zastępstwie sztabu lekarzy, czuły partner i dyskretna położna. Nie chemiczna oksytocyna, lecz ta produkowana pod wpływem stymulacji sutków. Czy to możliwe?
Próżnociąg i kleszcze położnicze kojarzą się z narzędziami tortur. Tymczasem mogą one uratować dziecku życie, dlatego warto wiedzieć, do czego służą w czasie porodu i w jakich konkretnie sytuacjach się ich używa.
Obawiasz się bóli porodowych? Chciałabyś dostać znieczulenie, ale słyszałaś, że może ono być szkodliwe dla dziecka? Chcesz zostać znieczulona, ale martwisz się o konsekwencje? Dowiedz się więcej na temat znieczulenia zewnątrzoponowego.
Już sam termin "pęknięcie macicy" budzi przerażenie u przyszłych mam. Nie bez przyczyny. Pęknięcie macicy uważane jest za jedno z najpoważniejszych i najgroźniejszych dla zdrowia i życia mamy oraz dziecka powikłań porodu. Jakie są przyczyny pęknięcia macicy i jego skutki?
Znieczulenie zewnątrzoponowe to najskuteczniejszy sposób na bóle porodowe, jednak wiele kobiet się go obawia, ponieważ znieczulenie zewnątrzoponowe wymaga wkłucia w kręgosłup. Funkcjonuje też mit, że znieczulenie zewnątrzoponowe szkodzi dziecku. Jednak większość obaw jest nieuzasadniona, znieczulenie zewnątrzoponowe pomaga urodzić bez bólu.
Zator płynem owodniowym jest ciężkim powikłaniem ciąży i porodu. Występuje rzadko, w ok. 2-6 na 100 000 ciąż. Jego skutki jednak mogą być bardzo poważne dla kobiety i prowadzić nawet do jej śmierci. Jest trudny do zdiagnozowania i przysparza lekarzom wielu kłopotów. Dlaczego powstaje i jak się objawia?

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my

Po załatwieniu formalności przychodzi czas na badania: KTG, które mierzy siłę skurczów macicy i tętno płodu, oraz badanie ginekologiczne określające poziom rozwarcia szyjki macicy.

Zalety porodu naturalnego

Poród naturalny jest wyczerpujący fizycznie i bolesny, ale ma też swoje dobre strony. Wśród zalet porodu naturalnego wymienia się:

  • lżejszy okres połogu,
  • mniejsze ryzyko powikłań niż w przypadku porodu operacyjnego,
  • możliwość uczestniczenia w porodzie bliskich osób (poród rodzinny),
  • nawiązanie silnej więzi pomiędzy matką a noworodkiem, z którym mama ma bliski kontakt od razu po urodzeniu,
  • łatwiejszy początek laktacji.

Etapy porodu naturalnego

W przebiegu porodu naturalnego wyróżnia się trzy okresy:

  • okres rozwierania się szyjki macicy – skurcze porodowe trwają do momentu, gdy średnica otworu szyjki macicy będzie miała ok. 10 cm; ten okres porodu jest najdłuższy ze wszystkich;
  • okres parcia – na tym etapie noworodek wypychany jest przez skurcze parte na zewnątrz ciała matki;
  • urodzenie łożyska – ok. 15 minut po urodzeniu dziecka dochodzi zwykle do wydalenia łożyska.