Poród naturalny

Poród naturalny to niezwykłe wydarzenie w życiu młodych rodziców. Regularne skurcze porodowe są najwyraźniejszym sygnałem, że właśnie zaczyna się akcja porodowa. Po przyjeździe do szpitala czekają przyszłą mamę formalności.

Od tego, jak szybko i sprawnie będzie się rozwierać szyjka macicy, zależy postęp porodu, a więc i czas jego trwania. Opisujemy, jak to się odbywa, co się wtedy czuje i czy można ten proces poprawić.
Poród rodzinny, choć jest już wydarzeniem powszechnym, nadal ma wielu przeciwników. Głównie chodzi o tzw. uraz seksualny taty po porodzie. Czy coś takiego istnieje? Czy obecność przy porodzie może zniechęcić mężczyznę do swojej partnerki?
Czy poród bardzo boli? Ból jest subiektywnym doznaniem, każdy z nas ma inny próg odczucia bólu. W związku z tym każda kobieta inaczej odpowiada na pytanie, czy poród bardzo boli. Są matki, które twierdzą, że ból porodowy jest tak silny, że nie da się go opisać. Z kolei inne przekonują, że można go znieść.
Znacząca większość porodów siłami natury kończy się pęknięciem lub nacięciem krocza. W takich sytuacjach niezbędne jest zszycie tego miejsca tuż po porodzie. Jak wygląda szycie krocza po porodzie, czy jest bolesne i jak długo się goi? Dowiedz się wszystkiego na ten temat.
Poród po terminie to sprawa, której większość kobiet wolałaby uniknąć. Zazwyczaj skrupulatnie odliczają dni do wyznaczonego terminu porodu,a gdy wreszcie nadchodzi ten długo wyczekiwany moment… nic się nie dzieje. Ale to nie powód do zmartwień i biernego czekania. Co warto wiedzieć o porodzie po terminie? Jakie są sposoby na przyspieszenie porodu?
Orgazm przy porodzie nie oznacza uprawiania seksu na porodówce. Oznacza, że poród zamiast krzyków bólu, ma wydobyć z twoich ust jęk rozkoszy z powodu narodzin dziecka. Jaką wizję porodu mają zwolenniczki tzw. porodu z orgazmem? W zastępstwie sztabu lekarzy, czuły partner i dyskretna położna. Nie chemiczna oksytocyna, lecz ta produkowana pod wpływem stymulacji sutków. Czy to możliwe?
Podczas porodu wiele kobiet odczuwa ból o wysokiej intensywności i z perspektywy matki często jest on wydarzeniem porównywanym do przebiegnięcia maratonu – a co czuje wtedy dziecko? Dowiedz się, czy dziecko podczas porodu odczuwa ból.
Lęk przed porodem to bardzo naturalna sprawa. Boisz się porodu? Pamiętaj, że miliony kobiet odczuwa ten strach. Ale im więcej wiesz, tym lęk będzie mniejszy. Czytaj, pytaj i szukaj odpowiedzi na Twoje wątpliwości. I mysl pozytywnie! Pokażemy Ci, że poród wcale nie jest taki straszny.
Masaż należy do naturalnych sposobów znieczulenia porodu. Praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tej metody. Zobacz, w której fazie porodu masowanie jest skuteczną metodą znieczulenia porodu.
Mówi się, że wspólny poród umacnia związek i buduje silniejsze relacje ojca z dzieckiem. Jak się okazuje, rzeczywistość nie jest taka różowa. Z badań wynika, że poród jest dla mężczyzny tak wstrząsającym przeżyciem, że co piąty partner, który towarzyszył na sali porodowej swojej kobiecie, staje się... impotentem!
Zastanawiasz się, czy rodzić tylko z położną, czy także z bliską osobą u boku? Czy warto mieć wsparcie na sali porodowej? Poznaj 5 argumentów za porodem rodzinnym!
Odróżnienie objawów zwiastujących poród od typowych objawów świadczących o jego rozpoczęciu to bardzo ważna umiejętność. Przyszła mama powinna posiadać wiedzę umożliwiającą jej samoobserwację, aby rozpoznać rozpoczynający się poród i szybko zareagować, gdy konieczna będzie szybka hospitalizacja. Temat ten rozwija położna, Joanna Kucharska, zwyciężczyni 7. edycji konkursu i ambasadorka kampanii "Położna na medal"*.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Po załatwieniu formalności przychodzi czas na badania: KTG, które mierzy siłę skurczów macicy i tętno płodu, oraz badanie ginekologiczne określające poziom rozwarcia szyjki macicy.

Zalety porodu naturalnego

Poród naturalny jest wyczerpujący fizycznie i bolesny, ale ma też swoje dobre strony. Wśród zalet porodu naturalnego wymienia się:

  • lżejszy okres połogu,
  • mniejsze ryzyko powikłań niż w przypadku porodu operacyjnego,
  • możliwość uczestniczenia w porodzie bliskich osób (poród rodzinny),
  • nawiązanie silnej więzi pomiędzy matką a noworodkiem, z którym mama ma bliski kontakt od razu po urodzeniu,
  • łatwiejszy początek laktacji.

Etapy porodu naturalnego

W przebiegu porodu naturalnego wyróżnia się trzy okresy:

  • okres rozwierania się szyjki macicy – skurcze porodowe trwają do momentu, gdy średnica otworu szyjki macicy będzie miała ok. 10 cm; ten okres porodu jest najdłuższy ze wszystkich;
  • okres parcia – na tym etapie noworodek wypychany jest przez skurcze parte na zewnątrz ciała matki;
  • urodzenie łożyska – ok. 15 minut po urodzeniu dziecka dochodzi zwykle do wydalenia łożyska.