Poród naturalny

Poród naturalny to niezwykłe wydarzenie w życiu młodych rodziców. Regularne skurcze porodowe są najwyraźniejszym sygnałem, że właśnie zaczyna się akcja porodowa. Po przyjeździe do szpitala czekają przyszłą mamę formalności.

Poród to niezwykły wysiłek fizyczny, który mamy porównują niekiedy z maratonem. Takie sportowe odniesienie nie jest błędem, bo coraz częściej położne i doule zachęcają do aktywnego porodu. Kobiety rodzą z piłkami gimnastycznymi, szczebelkami, w wodzie lub ze wsparciem taśm. Gdyby nie ich ciążowe brzuchy można by pomyśleć, że ćwiczą. Te wszystkie gadżety ułatwiają rodzenie - przekonują eksperci. Jak korzystają z nich inne mamy? Zobacz te niesamowite zdjęcia.
Podczas porodu piłka może być bardzo przydatna. Siedzenie na niej przyniesie ulgę mięśniom i będzie dobrą alternatywą do chodzenia, gdy chcesz odpocząć, ale krocze jest zbyt obolałe do siedzenia na twardej powierzchni. Wykonywanie kolistych ruchów na piłce, przyspiesza także poród. Jest jednak pewien sposób korzystania z piłki w porodzie, który położne zdecydowanie odradzają.
Wydaje ci się, że poród to po prostu poród? Pewnie dlatego, że nie odróżniasz porodu naturalnego od porodu drogami natury. Ten pierwszy odrzuca całkowicie interwencje medyczne, w zamian proponując kilka technik uśmierzania bólu stymulowania akcji porodowej i wspierania rodzącej i maluszka. Możesz z nich skorzystać i wpisać je do swojego planu porodu.
Przyjęło się, że zdiagnozowanie ułożenia pośladkowego płodu jest równoznaczne ze wskazaniem do cesarskiego cięcia. Tymczasem coraz częściej słyszy się o porodach drogami natury dzieci ułożonych w ten sposób. Czy to bezpieczne i czy warto rezygnować z cesarki?
Dwie położne, Natalia Majcher i Andżelika Sarnowska, są wielkimi entuzjastkami wszelkich działań, które mają na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia urazów krocza i dróg rodnych podczas drugiej fazy porodu. Na instagramowym profilu pierwszej z nich podzieliły się cennymi informacjami, na temat tego, jak taka kompleksowa ochrona powinna wyglądać.
Doula to osoba, która wspiera kobietę w okresie okołoporodowym, ale nie ma wykwalifikowania medycznego jak położna. W porodzie pełni rolę doświadczonej matki, opiekunki, która wspiera inne kobiety oraz ich rodziny. Wykonuje ogrom pracy - od tej duchowej, przez organizacyjną, aż po fizyczną pomoc kobiecie w wydaniu dziecka na świat. Te zdjęcia obrazują idealnie, dlaczego tak rośnie popularność tej profesji.
Poród to niezwykłe wydarzenie w życiu kobiety. Z ogromną starannością pakujemy torby do porodu, planując komfort swój i maluszka. Okazuje się, że zazwyczaj zapominamy o bardzo ważnym gadżecie, który... pozwoli zmniejszyć ból porodowy!
Położna postanowiła opublikować na TikToku filmik pokazujący, jak wygląda proces nacinania krocza od samego początku. Dzięki niej wiele przyszłych mam może zobaczyć, co tak naprawdę je czeka. Wypowiedzi internautek świadczą o tym, że wiele kobiet podczas porodu miało przeprowadzany ten zabieg. Pod filmem podzieliły się swoimi historiami.
Poród bez bólu to marzenie każdej przyszłej mamy. Jak przeżyć lekki poród? Oczywiście, możesz poprosić o znieczulenie, ale możesz również przyjąć lepszą pozycję czy spróbować zredukować stres. Oto kilka zaskakująco prostych sposobów, które pozwolą ci urodzić lekko i sprawnie!
Żel położniczy to jeden ze sposobów na ułatwienie porodu naturalnego. Czy żel położniczy rzeczywiście jest  skuteczny? Kiedy pomaga?  Czy warto w niego zainwestować? Dowiedz się całej prawdy o żelu położniczym.
Informacja o tym, że dziecko jest owinięte pępowiną, jest zwykle źródłem wielkiego stresu dla rodziców noworodka. Apogeum strachu rodzice przeżywają w dniu porodu, gdy kolizja pępowinowa może zaburzyć bezpieczny proces narodzin.
Poród pośladkowy to poród, w trakcie ktorego dziecko ułożone jest w położeniu podłużnym miednicowym (pośladkowym) - jego nogi i pośladki są skierowane ku kanałowi rodnemu. Takie ułożenie sprawia, że poród siłami natury jest bardzo trudny i może nieść zagrożenie dla dziecka - zwykle lekarze doradzają elektywne cesarskie cięcie.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Po załatwieniu formalności przychodzi czas na badania: KTG, które mierzy siłę skurczów macicy i tętno płodu, oraz badanie ginekologiczne określające poziom rozwarcia szyjki macicy.

Zalety porodu naturalnego

Poród naturalny jest wyczerpujący fizycznie i bolesny, ale ma też swoje dobre strony. Wśród zalet porodu naturalnego wymienia się:

  • lżejszy okres połogu,
  • mniejsze ryzyko powikłań niż w przypadku porodu operacyjnego,
  • możliwość uczestniczenia w porodzie bliskich osób (poród rodzinny),
  • nawiązanie silnej więzi pomiędzy matką a noworodkiem, z którym mama ma bliski kontakt od razu po urodzeniu,
  • łatwiejszy początek laktacji.

Etapy porodu naturalnego

W przebiegu porodu naturalnego wyróżnia się trzy okresy:

  • okres rozwierania się szyjki macicy – skurcze porodowe trwają do momentu, gdy średnica otworu szyjki macicy będzie miała ok. 10 cm; ten okres porodu jest najdłuższy ze wszystkich;
  • okres parcia – na tym etapie noworodek wypychany jest przez skurcze parte na zewnątrz ciała matki;
  • urodzenie łożyska – ok. 15 minut po urodzeniu dziecka dochodzi zwykle do wydalenia łożyska.