Poród naturalny

Poród naturalny to niezwykłe wydarzenie w życiu młodych rodziców. Regularne skurcze porodowe są najwyraźniejszym sygnałem, że właśnie zaczyna się akcja porodowa. Po przyjeździe do szpitala czekają przyszłą mamę formalności.

Pierścień ognia - brzmi magicznie, a tymczasem to określenie ściśle związane z porodem. Czym jest słynny „pierścień ognia” i czy można z nim walczyć?
Choć mają tę samą nazwę, działają nieco inaczej. Czym jest oksytocyna syntetyczna i czym różni się od naturalnej? Wyjaśniamy to i tłumaczymy, w jakich sytuacjach podanie oksytocyny syntetycznej może być konieczne.
Pierwszy poród dopiero przed tobą? Oto zdjęcia porodów naturalnych. Zobacz, jak wyglądają rodzące kobiety i noworodki opuszczające kanał rodny. Te piękne zdjęcia zasługują na nagrody!
Ból porodowy występuje podczas każdego porodu, jednak każda kobieta może odczuwać go inaczej. Trudno porównać ból porodowy do czegokolwiek, gdyż dla jednej kobiety w danym momencie będzie on znośny, a dla drugiej rodzącej nie do wytrzymania.
Daria Ładocha to osobowość telewizyjna kojarzona z dobrym humorem i mnóstwem energii. Prowadząca programy kulinarne dużo żartuje i zaraża optymizmem. Nikt nie powiedziałby, że ma za sobą tak ciężkie przeżycia i zmagała się z depresją poporodową. Historia początków jej macierzyństwa wyciska łzy.
Wiele kobiet decyduje się na środki uśmierzające spontanicznie, nic dziwnego, że boją się, że nie zdążą ich przyjąć z powodu oczekiwania na wyniki. Położna Małgorzata Drężek-Skrzeszewska wyjaśnia procedury na izbie przyjęć, a Dominika Puchta, lekarka z Centrum Medycznego CMP tłumaczy, dlaczego wyniki krwi są istotne dla znieczulenia.
Wiadomo, że kobieta w trakcie porodu wykonuje ogrom pracy. Skurcze, parcie... wydanie dziecka na świat nie jest takie proste. Wiele racji mają jednak wzruszone mamy, które po narodzinach mówią o sobie i dziecku - "Daliśmy radę". Tak naprawdę maluszek też jest tu bohaterem. Ta wizualizacja porodu oczami dziecka pokazuje to najlepiej.
Podczas porodu wiele kobiet odczuwa ból o wysokiej intensywności i z perspektywy matki często jest on wydarzeniem porównywanym do przebiegnięcia maratonu – a co czuje wtedy dziecko? Dowiedz się, czy dziecko podczas porodu odczuwa ból.
Nie od dziś wiadomo, że pozycja wertykalna (spionizowana) niezwykle ułatwia naturalny poród. Wśród jej zalet wymieniane jest przede wszystkim to, że poród jest mniej bolesny i szybszy. W pozycji nieleżącej skurcze są bowiem bardziej regularne i mniej bolesne, następuje szybsze rozwarcie szyjki macicy i wyzwala się więcej naturalnej oksytocyny, która przyspiesza wydanie na świat dziecka. Dlaczego więc od lat kobiety rodzą na leżąco, a nie tak jak podpowiada im natura?
Kiedy i jak zaczyna się poród? Kobiety, które są pierwszy raz w ciąży, często obawiają się, że nie rozpoznają prawidłowo objawów porodu i nie zdążą dojechać do szpitala. Uspokajamy: nie da się przeoczyć objawów porodu. A oto 7 najbardziej typowych sygnałów.
Okazuje się, że nie tylko okrągłe piłki, na których można siadać lub się opierać w trakcie porodu, są przydatne. Jeszcze większym hitem mogą okazać się piłki-fasolki. Wróżymy im niezłą karierę na porodówkach po tym, jak zachęca do korzystania z nich jedna z położnych z Instagrama.
Położna Izabela Dembińska podzieliła się w mediach społecznościowych techniką łogodzenia skurczy porodowych. Wszystko pokazała na filmiku, za który dziękowały jej obserwatorki. Wiele z nich przyznało, że metoda ta pozwoliła im łatwiej przejść przez pierwszą i drugą fazę porodu.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Po załatwieniu formalności przychodzi czas na badania: KTG, które mierzy siłę skurczów macicy i tętno płodu, oraz badanie ginekologiczne określające poziom rozwarcia szyjki macicy.

Zalety porodu naturalnego

Poród naturalny jest wyczerpujący fizycznie i bolesny, ale ma też swoje dobre strony. Wśród zalet porodu naturalnego wymienia się:

  • lżejszy okres połogu,
  • mniejsze ryzyko powikłań niż w przypadku porodu operacyjnego,
  • możliwość uczestniczenia w porodzie bliskich osób (poród rodzinny),
  • nawiązanie silnej więzi pomiędzy matką a noworodkiem, z którym mama ma bliski kontakt od razu po urodzeniu,
  • łatwiejszy początek laktacji.

Etapy porodu naturalnego

W przebiegu porodu naturalnego wyróżnia się trzy okresy:

  • okres rozwierania się szyjki macicy – skurcze porodowe trwają do momentu, gdy średnica otworu szyjki macicy będzie miała ok. 10 cm; ten okres porodu jest najdłuższy ze wszystkich;
  • okres parcia – na tym etapie noworodek wypychany jest przez skurcze parte na zewnątrz ciała matki;
  • urodzenie łożyska – ok. 15 minut po urodzeniu dziecka dochodzi zwykle do wydalenia łożyska.