Coraz więcej mam decyduje się na pomoc douli przy porodzie. Te zdjęcia pokazują, dlaczego

2022-11-15 15:17

Doula to osoba, która wspiera kobietę w okresie okołoporodowym, ale nie ma wykwalifikowania medycznego jak położna. W porodzie pełni rolę doświadczonej matki, opiekunki, która wspiera inne kobiety oraz ich rodziny. Wykonuje ogrom pracy - od tej duchowej, przez organizacyjną, aż po fizyczną pomoc kobiecie w wydaniu dziecka na świat. Te zdjęcia obrazują idealnie, dlaczego tak rośnie popularność tej profesji.

Doula pomagająca rodzącej kobiecie
Autor: Instagram/ @birthphotogs Czy obecność douli przy porodzie rzeczywiście jest istotna?

Coraz więcej rodzących korzysta z opieki douli. To trochę, jak powrót do dawnych czasów, gdy podczas porodów domowych rodzącej pomagały inne doświadczone matki z sąsiedztwa. Dziś doula to zawód, a jej praca nie obejmuje tylko porodów poza szpitalem, ale także te w placówkach medycznych.

Jakiś czas temu Krzysztof Ibisz przyznał, że uczył się wraz z doulą, jak pomagać przy porodzie. Gdy rodził się jego syn Borys, obecne przy jego rodzinie były zarówno prywatna położna, jak i właśnie doula. Choć to wciąż rodzaj luksusu, zatrudnienie douli nie jest już tylko zarezerwowaną dla celebrytów "fanaberią". Coraz więcej kobiet chce rodzić z doulą i uwzględnia jej obecność w planie porodu, mimo dodatkowych kosztów. 

Skąd ten trend? Jej zadanie podczas porodu jest wielorakie. Koordynuje ona komunikację między rodzącą, a personelem szpitala, stanowi duchowe wsparcie, pilnuje, by w trakcie porodu kobieta miała zapewnione jak najlepsze warunki, uczy i pomaga w przybieraniu odpowiednich porodowych pozycji, niekiedy też przytrzymuje rodzącą wykonując ogrom pracy fizycznej. 

Zobaczcie też: Prywatna położna czy doula - kogo wybrać? Rodzaj ich pomocy bardzo się różni

Narzekasz na położną? Zobacz, jak to wygląda z jej perspektywy

Sceptycy powiedzą, że taką rolę z powodzeniem wykonywać będą partner, czy matka rodzącej. Nie zawsze jednak jest to możliwe i efektywne. Doula to osoba z doświadczeniem w przyjmowaniu porodów, która oprócz serdecznego podejścia do ciężarnej, ma też sporą dozę dystansu do sytuacji i umie zachować zimną krew. To, jak cenna może być jej obecność, idealnie obrazują zdjęcia z prawdziwych porodów, które mamy publikują na Instagramie. Zobaczcie same w naszej galerii!

Jak przygotować plan porodu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza