Ta doula ma apel do lekarzy: "Nie każcie kobietom rodzić w ten sposób"

2022-09-27 9:15

Chociaż każdy specjalista wie, że to błąd, to jednak takie porody odbywają się nadal. Coraz więcej położnych zaczyna apelować do szpitali, aby nie pozwalali na ten sposób porodu. "Nie każcie kobietom rodzić w tej pozycji".

Kobieta rodząca na łóżku szpitalnym
Autor: Getty Images Ta doula ma apel do lekarzy: "Nie każcie kobietom rodzić w ten sposób"

Wiele mówi się o wadach porodu w tej pozycji. Niestety, nadal jest stosowana w większości szpitali. I jak się okazuje, nie tylko w Polsce. Położne i doule z całego świata wysyłają petycje, aby nie pozwalać kobietom na poród na łóżku, ponieważ pozycja leżąca nie jest wskazana w czasie przychodzenia dziecka na świat. Dlaczego?

Dlaczego rodzimy na plecach, skoro to niewskazane?

Jeśli przygotowujesz się do urodzenia dziecka, prawdopodobnie natknęłaś się na informacje i badania dotyczące porodu na leżąco. Być może słyszałaś o tym również w szkole rodzenia, gdzie wykładowca powtarzał do znudzenia, że najlepsza pozycją do rodzenia dziecka jest pozycja wertykalna, czyli pionowa.

Dlaczego więc większość z nas rodzi na plecach? Na pewno nie dlatego, że to korzystne dla mamy i dziecka. Żadna położna nie powie ci też, że leżąc, urodzisz szybciej i łatwiej. To wszystko natomiast można powiedzieć o porodzie na stojąco lub w kucki. 

Położne na całym świecie apelują do szpitali, aby umożliwić kobietom porody w pozycji wertykalnej i zakazać parcia na leżąco. Pozycja na plecach jest wprawdzie wygodniejsza dla lekarza czy położnej, bo nie wymaga kucania przed kobietą i „łapania” dziecka wychodzącego na świat. Ale dużo lepsza dla matki i jej rodzącego się maleństwa.

Czytaj również: Najpopularniejsze mity na temat porodu. Nie wierz we wszystko, co słyszysz!

Parcie spontaniczne czy parcie sterowane - wiesz, że możesz wybrać?

Fazy porodu: drugi okres porodu

Położne apelują do szpitali

Jedną z nich jest tiktokerka z USA, doula o nicku kjthedoula, która opowiedziała ostatnio o tym, dlaczego poród na plecach nie jest dobry, a nawet jest niewskazany.

„Po prostu to powiem, chociaż wiele douli i położnych nie chce się narażać się szpitalom. Absolutnie nie powinieneś planować noszenia dziecka na plecach! W ten sposób działasz przeciwko grawitacji i hamujesz poród.”

Zdaniem douli, poród na plecach w dziedzinie medycyny jest "jedną z najbardziej rażących form niepotrzebnej interwencji". Nie ma też żadnego uzasadnienie medycznego – tradycja mówi, że wymyślił go Ludwik XIV, który po prostu chciał obserwować porody swoich dzieci, a nie lubił się schylać dlatego nakazał żonie rodzić w łóżku.  

Tymczasem pozycja na plecach w czasie porodu zmniejsza powierzchnię miednicy o 30 proc. Pozycja wyprostowana otwiera miednicę, a leżenie ją zamyka. Wiąże się to z trudniejszym porodem – dziecko ma mniej miejsca, na przeciśniecie się, z większym ryzykiem uszkodzeń okołoporodowych - częściej dochodzi do pęknięcia krocza i wydłużenie czasu akcji porodowej - średnio o 22 minuty, jak pokazują badania. 

Identycznego zdania jest polska położna kręcąca filmiki na Tiktoku, Sara Blundell.

Zalety porodu w pozycji pionowej

Specjaliści podkreślają, że zupełnym przeciwieństwem dla porodu na plecach jest rodzenie w pozycji wertykalnej. To wszystkie te pozycje, w których miednica rodzącej kobiety znajduje się wyżej niż jej kolana - w ten sposób wykorzystywana jest naturalna grawitacja, pomagająca dziecku przejść przez kanał rodny. 

Chodzi zarówno o poród na stojąco, jak i w pozycji siedzącej, klęczącej, a także kucznej (to wyjątek, gdzie kolana są wyżej, ale pozycja ta jest również uważana za wertykalną i jest  szczególnie przydatna pod koniec drugiego etapu porodu).

Pozycje pionowe mają wiele zalet:

  1. Pozwala grawitacji wspomagać zejście dziecka - kiedy leżysz, pchasz dziecko "pod górę", czyli wbrew grawitacji. Rodzenie w pozycji pionowej oznacza, że ​​wypchasz dziecko w dół.
  2. Oznacza mniej interwencji medycznych - kiedy rodzisz w pozycji pionowej, korzystasz z grawitacji i efektywniej używasz mięśni, spada więc ryzyko konieczności użycia kleszczy czy konieczności nacięcie krocza. 
  3. Masz bardziej efektywne skurcze. Kiedy jesteś wyprostowany, pochylasz się do przodu i pracujesz z grawitacją, twoje skurcze i wysiłki pchania staną się znacznie bardziej wydajne. 
  4. Poród jest mniej bolesny - kobiety, które mogą swobodnie poruszać się podczas porodu, częściej zmieniać pozycję, co ułatwia przechodzenie główki przez kanał rodny i zmniejsza ból. 
  5. Trwa krócej - grawitacja pomaga w rozwieraniu się szyjki.
  6. Dotleniasz dziecko - kiedy leżysz na plecach, macica i dziecko uciskają żyły, wiec mniej tlenu dociera do łożyska. W pozycji pionowej, zapewnisz dziecku lepszy dopływ tlenu i krwi. 
  7. Wzrasta twoja satysfakcja - poród w pozycji pionowej jest łatwiejszy, krótszy i mniej bolesny, przez co większa ogólną satysfakcję matki z porodu. 

Piękne, ale szokujące. Tak wygląda poród naturalny na prawdziwych zdjęciach z Instagrama

Nasi Partnerzy polecają