Polskie porodówki w trakcie pandemii - dokarmianie noworodków i więcej cesarek

2022-01-24 11:42

Już niespełna dwa lata trwa pandemia koronawirusa. Wiele zmienia ona także w kwestii prowadzenia ciąż i opieki okołoporodowej. Poziom przestrzegania standardów praw kobiet w porodzie dokładnie przeanalizowała fundacja Rodzić Po Ludzku. Z jej raportu wynika, że w pewnych aspektach, zrobiliśmy spory krok w tył przez dwa lata porodów pandemicznych.

porody w trakcie pandemii koronawirusa
Autor: Getty Images Jak wyglądają standardy okołoporodowe w trakcie pandemii koronawirusa?

Fundacja Rodzić Po Ludzku, swoje badanie oparła na grupie ponad 10 tys. rodzących kobiet. Co z niego wynika? Są aspekty, które mimo pandemii ewoluują w dobrym kierunku. 93% rodzących miało możliwość kontaktu z dzieckiem skóra do skóry, co więcej u 48% z nich, trwało to 2 godziny lub dłużej.

Pandemia zdecydowanie zwiększyła jednak odsetek medykalizacji porodów. Więcej z nich jest wywoływanych, a duża część noworodków jest dokarmiana sztuczną mieszanką. 

Spis treści

  1. Pandemia zmedykalizowała porody
  2. Opieka noworodkowa, po porodzie w pandemii
  3. Prawa kobiet w trakcie porodów w pandemii
Najważniejsze rzeczy do zrobienia przed porodem

Pandemia zmedykalizowała porody

Jak czytamy na oficjalnym Instagramie fundacji Rodzić Po Ludzku, w pandemii niestety zwiększyła się medykalizacja porodów. 

Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że tam, gdzie należało do minimum ograniczyć kontakt z kobietą, procedury były realizowane w mniejszym stopniu, a porody były częściej zmedykalizowane.

64% noworodków było dokarmianych sztuczną mieszanką. Częściej niż przed pandemią, wywołuje się porody. Aż 64% kobiet miało podaną kroplówkę ze sztuczną oksytocyną w celu wywołania lub przyspieszenia porodu. 

Dowiedz się: Co czuje rodząca kobieta - odczucia w trakcie porodu krok po kroku

Jak czytamy, w podsumowaniu raportu, część personelu biorącego udział w badaniu potwierdziła, że w pandemii znacznie częściej decydowano się na cesarskie cięcie ze wskazań epidemiologicznych, na przyśpieszanie porodów w celu ograniczenia kontaktu z kobietą czy na separacje dzieci od matek wbrew zaleceniom.

Sposób rodzenia także został naznaczony przez pandemię. 34% kobiet, w trakcie II fazy porodu musiało leżeć płasko na plecach, a 24% w ogóle nie zmieniało tej pozycji, z konieczności ciągłego monitorowania pracy serca płodu. 

Jak pokazuje nasz Raport, medykalizacja porodu jest nadal na bardzo wysokim poziomie – wskaźniki zamiast maleć, rosną. Interwencje medyczne takie jak: indukcja porodu, przyspieszanie porodu, stały monitoring serca płodu czy nacięcie krocza są nadal powszechną praktyką.

Opieka noworodkowa, po porodzie w pandemii

Tu najgorszym punktem jest kwestia dokarmiania noworodków - aż 65% z nich otrzymywało po porodzie sztuczną mieszankę. Reszta aspektów opieki noworodkowej nieco się poprawiła, odnosząc ją do sytuacji sprzed pandemii. 55% kobiet pozytywnie ocenia pomoc w karmieniu piersią na polskich porodówkach.

Przeczytaj: "Mogłoby mnie już tu nie być..." - opowieść mamy, która rodziła na oddziale covidowym

39% mam mogło być przy wszystkich czynnościach pielęgnacyjnych noworodka, a 18% towarzyszyło dzieciom nawet podczas badań i szczepień. 

Prawa kobiet w trakcie porodów w pandemii

Według raportu, mimo pandemii, prawa kobiet na polskich porodówkach liczą się coraz bardziej. Z roku na rok jest coraz lepiej, chociaż wciąż nie zadowalająco dobrze.

Jak pokazują doświadczenia ponad 10 tys. kobiet, które opowiedziały nam o swoim porodzie i pobycie w szpitalu w czasie pandemii, wiele z nich otrzymało bardzo dobrą opiekę. Według nich personel medyczny dokładał starań, żeby prawa zapisane w Standardzie Opieki Okołoporodowej były respektowane pomimo kryzysu.

Co wynika z najnowszych danych? 85% kobiet mogło pić podczas porodu, a 28% mogło jeść. Ten odsetek, według twórców badania znacznie zależy od tego, czy rodząca miała przy sobie osobę towarzyszącą podczas porodu. Jej brak często wiązał się z brakiem możliwości picia i jedzenia. 

Sprawdź: Poród w trakcie pandemii - rozmowa z lekarzem

Wciąż są jednak kwestie, które w naszym kraju wymagają sporej poprawy. Tylko 11% kobiet mogło samodzielnie decydować o pozycji w II okresie porodu. To coraz więcej kobiet, w porównaniu do poprzednich lat, jednak wciąż mało. 

A jak wyglądały wasze porody w pandemii?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza