Takie "szaleństwa" między skurczami zdarzają się często. Czy jest się czym martwić?

2023-02-15 12:19

Początek porodu wiąże się ze stresem, zwłaszcza gdy rodzisz po raz pierwszy. Niepokój wielu mam budzi zachowanie nienarodzonego jeszcze dziecka między skurczami, a dokładnie jego wzmożona aktywność w macicy. Czy to normalne, czy trzeba się tym niepokoić?

kobieta w ciąży w szpitalu, podpięta pod aparat KTG
Autor: Getty images Takie wybryki dziecka między skurczami porodowymi zdarzają się często. Czy musisz się tym martwić?

Wiele kobiet wspomina, że gdy zaczęły się skurcze porodowe, zaobserwowały nasilone ruchy dziecka. Niektóre z nich określają to wręcz jako „szaleństwo” w brzuchu, odczuwane między skurczami, gdy ból na chwilę odpuszczał. Czy to dobry, czy zły znak? Wyjaśniamy, jaka jest przyczyna wzmożonej aktywność płodu w ostatnich godzinach bezpiecznego życia w łonie mamy.

Spis treści

  1. Dlaczego aktywność wzmaga się między skurczami?
  2. 3 powody szaleństwa w brzuchu mamy
  3. Kiedy wzmożona aktywność może być problemem?
Jak przygotować plan porodu?

Dlaczego aktywność wzmaga się między skurczami?

Aktywność dziecka w czasie porodu powinna być zbliżona do tej z okresu ciąży. Eksperci mówią o "normie", gdy mama odczuwa ok. 10 ruchów na godzinę, chociaż to tylko średnia wartość. Warto pamiętać, że dziecko, tak jak i mama, czasem śpi - wtedy jego aktywność jest mniejsza. Zdarza się to również podczas porodu. Cykli snu nienarodzonego jeszcze dziecka może trwać 20-40 minut.

Nagła aktywność malca w brzuchu odczuwana jest zwykle między skurczami porodowymi. To normalne, ponieważ w czasie skurczu pierwszej fazie porodu, dziecko jest niejako unieruchamiane w macicy, która w tym momencie ściska się, wypychając malca w stronę wyjścia z macicy. Dopiero, gdy skurcz odpuszcza, malec może zacząć się swobodnie ruszać.

Czytaj również: Kiedy i w jakim celu lekarz może kazać liczyć ruchy płodu?

Dziecko podczas porodu, czyli jak wygląda poród oczami dziecka

3 powody szaleństwa w brzuchu mamy

 Co jest przyczyną tego, że dziecko w czasie porodu zaczyna być bardziej aktywne?

  • Skurcze nie powodują u dziecka bólu, ale są czymś, czego wcześniej nie zaznało: malec odczuwa lekki ucisk, co jest dla niego pewnym dyskomfortem. Gdy skurcz mija, dziecko zaczyna odreagowywać na stres, który przed chwilą odczuło - to właśnie wzmożona aktywność, którą zauważasz. 
  • Dziecko bardziej rusza się, ponieważ usiłuje przyjąć jak najlepszą pozycję do porodu.  Dotyczy to szczególnie tych maluchów, które zwlekały z prawidłowym ustawieniem się. Zwykle dzieje się to w ostatnich tygodniach ciąży, ale zdarza się, że dziecko ustawione jest już główką w dół, ale pozycję potylicową, czyli najlepsza do porodu, przyjmuje dopiero w momencie rozpoczęcia się akcji skurczowej. Pozycja potylicowa oznacza, że płód ma twarz skierowaną w stronę pleców mamy. Aby obrócić się do takiej pozycji, musi się wysilić i powiercić się na wszystkie strony, bo miejsca w macicy jest już niewiele – stad jego wzmożona aktywność.
  • Wzmożona aktywność może być twoim subiektywnym odczuciem. Kilka tygodni przed porodem dziecko ruszało się mniej i słabiej, bo brakowało mu miejsca na akrobacje. Teraz, w momencie porodu, gdy przeciska się do kanału rodnego, jego ruchy są znów silniejsze – dlatego bardziej je zauważasz i zwracasz na nie uwagę.

Kiedy wzmożona aktywność może być problemem?

Nasilone ruchy dziecka podczas porodu to prawie zawsze dobry znak: to sygnał, że twoje dziecko jest silne, aktywne i gotowe na spotkanie z tobą. Poważnym problemem może być wystąpienie pod koniec ciąży pojedynczego epizodu nagłej aktywności i energicznych ruchów płodu.

Dla lekarzy to zawsze sygnał świadczący o tym, że coś złego może dziać się z dzieckiem: może brakować mu tlenu, może próbować odplatać się z pępowiny zaplątanej wokół jakiejś części ciała, może też świadczyć o infekcji wewnątrzmacicznej.

Jeśli obserwujesz taki objaw, należy od razu zgłosić go lekarzowi. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza