Właśnie tak wyglądaja skurcze w poszczególnych fazach porodu. Przygotuj się na taki ból

2022-01-19 12:13

Najpierw delikatne i niezbyt częste, potem nasilające się i coraz bardziej regularne skurcze zwiastują urodzenie dziecka oraz wypchnięcie łożyska. Zobacz, jak wyglądają skurcze w poszczególnych fazach i czemu służą w poszczególnych fazach porodu.

Właśnie tak wyglądaja skurcze w poszczególnych fazach porodu. Przygotuj się na taki ból
Autor: Getty images Przygotuj się na taki ból

Jak wyglądają skurcze w poszczególnych fazach porodu? To dobre pytanie, ponieważ skurcze skurczom nierówne. W ostatnich tygodniach ciąży, gdy organizm zaczyna przygotowywać się do porodu, pojawiają się skurcze Braxtona Hicksa, które będą ci już towarzyszyć do samego końca.

Około 36. tygodnia ciąży dziecko przemieszcza się w dół macicy, zwiększając nacisk na pęcherz. Możesz zauważyć też wydzielinę surowiczo-śluzową. Jej wydalenie może się odbyć nagle, gdy pęknie błona płodowa i pojawi się czysty płyn (popularnie zwane jest to odejściem wód płodowych), ale może również odbywać się etapami, w ciągu kilku dni.

Jeśli wydzielinie towarzyszą coraz silniejsze i regularnie pojawiające się skurcze, to możesz mieć pewność: rozpoczęła się pierwsza faza porodu. Wyjaśniamy, jak wyglądają skurcze w tej i w kolejnych fazach porodu.

Spis treści

  1. Częste, długie i regularne skurcze w pierwszej fazie porodu
  2. Skurcze parcie w drugiej fazie porodu
  3. Niezauważalne skurcze wydalające łożysko w trzeciej fazie
M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Częste, długie i regularne skurcze w pierwszej fazie porodu

Pierwsza faza porodu rozpoczyna się wtedy, gdy skurcze są coraz dłuższe, silniejsze i pojawiają się regularnie. Niestety, może ona potrwać nawet do kilku dni.

Na początku będziesz czuła się tak, jak w czasie menstruacji. Później ból stopniowo rozszerzy się z dołu brzucha i obejmie całą jego powierzchnię. Co więcej, to właśnie górna, a nie dolna partia brzucha, stanie się bardzo twarda.

Zacznie cię też boleć kręgosłup, ramiona, łopatki i żebra. Ból może objąć również uda oraz dolne partie nóg. Skurcze staną się jeszcze bardziej regularne – pod koniec pierwszej fazy będą pojawiały się co 2-3 minuty, a każdy z nich będzie trwał minutę.

Nie obawiaj się jednak, że będzie cię tak mocno bolało przez cały czas. W okresie między skurczami organizm będzie się regenerował, a ty odczujesz znaczną ulgę.

Czytaj również: Do czego można porównać ból porodowy?

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

Skurcze parcie w drugiej fazie porodu

Pomiędzy pierwszą i drugą fazą porodu skurcze stają się najbardziej intensywne. Będziesz mieć skurcze parte i będziesz miała ochotę przeć, ale jeśli szyjka macicy nie jest jeszcze wystarczająco rozwarta, położna może ci to odradzić. To właśnie w tym momencie często kobiety krzyczą, płaczą, obwiniają partnera za zajście w ciążę.

Faza druga rozpocznie się, kiedy rozwarcie szyjki macicy będzie wystarczające, a skurcze staną się silne, ale będą występować rzadziej. Może ona trwać od 15 minut do 3 godzin. Najtrudniejszy moment nastąpi, kiedy dziecko będzie przesuwać się do przodu, chcąc wypchnąć główkę.

Wtedy będziesz odczuwała pieczenie, ból, a nawet miała poczucie rozrywania krocza. Położna, nie chcąc do tego dopuścić, będzie cię zachęcać, żebyś w tym momencie wstrzymała się od parcia i głęboko oddychała. Później dziecko bez problemu wydostanie się na świat, a bóle porodowe natychmiast znikną.

Niezauważalne skurcze wydalające łożysko w trzeciej fazie

Kiedy już twoje dziecko będzie na świecie, a ty będziesz mogła je wziąć w ramiona, trzecia faza porodu przestanie mieć dla ciebie znaczenie. Po porodzie ponownie zaczynają się skurcze, ale już zdecydowanie słabsze niż wcześniej - to skurcze wydalające łożysko.

Macica próbuje pozbyć się łożyska i zaciska włókna mięśniowe, żeby uniemożliwić nadmierne krwawienie. Jeśli zdecydowałaś się na zastrzyk hormonalny, urodzenie łożyska może trwać nawet 5 minut. Jeśli rodzisz je naturalnie, przygotuj się na dłuższą akcję, pamiętaj jednak, że przystawienie malca do piersi na początku kontaktu skóra do skóry też pobudza wydzielanie oksytocyny i przyspiesza wydalenie łożyska.

Po urodzeniu łożyska położna sprawdzi, czy pozbyłaś się w go całości – gdyby jakaś część pozostała w organizmie, mogłoby to spowodować krwotok. Nie obawiaj się jednak, do takich sytuacji nie dochodzi często, a organizm sam się przed nimi broni, uruchamiając mechanizm krzepnięcia krwi. W razie konieczności można jednak podać zastrzyk.

Później położna oceni zdrowie dziecka w 10-stopniowej skali Apgar, a następnie sprawdzi ci ciśnienie, poziom utraty krwi oraz ewentualne założenie szwów. Później pomoże ci się wykąpać i zmieni pościel. I to już koniec bólu – możesz cieszyć się swoim maleństwem.

Czytaj: Siara - pierwsze mleko mamy. Właściwości i wartości odżywcze siary

Badania noworodka: pierwsze badania niemowlaka po narodzinach

10 rad na czas połogu. O czym powinnaś pamiętać w czasie połogu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza