Jak uniknąć nacięcia krocza podczas porodu?

2021-12-16 10:05

Czy można uniknąć nacięcia krocza podczas porodu? Podpowiadamy co zrobić, by uniknąć nacięcia krocza. Przyszłe mamy mogą zrobić wiele, żeby dobrze przygotować się do porodu i uniknąć nacięcia krocza w jego trakcie.

nacięcie krocza
Autor: Getty Images Jak uniknąć nacięcia krocza w trakcie porodu?

Położna, Martyna Mączka, ambasadorka kampanii „Położna na medal”, radzi, że poza świadomym wyborem osoby prowadzącej ciążę albo wyborem miejsca porodu kobiety mogą również zadbać o swoją kobiecość zmniejszając ryzyko nacięcia krocza do minimum. Liczby nie kłamią. W Polsce co druga kobieta ma nacinane krocze w trakcie porodu.

Spis treści

  1. Jak uniknąć nacięcia krocza: pęknięcie krocza
  2. Jak uniknąć nacięcia krocza: przygotowanie organizmu
  3. Jak uniknąć nacięcia krocza: odpowiednie miejsce i świadomy personel
M jak mama: Jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu?

Jak uniknąć nacięcia krocza: pęknięcie krocza

W praktyce dość często zdarzają się sytuacje, w których przyszłe matki nie wiedzą dokładnie, jakie skutki może mieć nacięcie krocza. Pęknięcie krocza jest korzystniejsze z medycznego punktu widzenia dla organizmu niż nacięcie.

Dowiedz się: Obniżenie się brzucha w ciąży - na ile dni przed porodem?

Dlaczego? Bo mięśnie krocza pękają w miejscu najsłabszym, najmniej ukrwionym, natomiast nacięcie krocza może powodować dodatkowe jego pękniecie, większą utratę krwi po porodzie, ale także spowolnienie procesu gojenia się ran. Do negatywnych skutków nacięcia trzeba również zaliczyć zwiększone ryzyko infekcji i osłabienie mięśni dna miednicy.

Nacięcie krocza może również opóźnić wznowienie współżycia po porodzie i mieć niekorzystny wpływ na jakość życia seksualnego.

Dobrze wiedzieć

Jak uniknąć nacięcia krocza: przygotowanie organizmu

Po wybraniu miejsca porodu, w którym zostaną uszanowane życzenia przyszłej mamy, trzeba skupić się na odpowiednim przygotowaniu własnego organizmu. Jest szereg prostych czynności, które pomagają we wzmocnieniu krocza i w polepszeniu jego elastyczności podczas porodu.

  • systematyczne nawilżanie – krocze i okolice powinny być natłuszczane po każdej kąpieli z zastosowaniem odpowiednich preparatów, np. oleju z wiesiołka, oleju z słodkich migdałów, czy oleju z pestek arbuza,
  • regularne masaże krocza – w ich efekcie krocze będzie bardziej elastyczne i podatne na rozciąganie.
  • ćwiczenia mięśni dna miednicy – można je wykonywać w sposób standardowy lub przy pomocy waginalnego balonika. Balonik stopniowo przygotowuje krocze do obwodu główki płodu. I co bardzo istotne, pozwala też na naukę świadomego rozluźniania mięśni krocza.

Wszystkie wyżej wymienione czynności, mają nas przygotować do uniknięcia nacięcia krocza podczas porodu. Nawilżanie, masaż krocza i ćwiczenia dna miednicy wykonujemy na około trzy tygodnie przed planowanym terminem porodu.

Sprawdź: Jak partner może pomóc przy porodzie?

Kobiety w ciąży powinny jednak pamiętać, że warunkiem do ich przeprowadzenia jest brak stanów zapalnych dróg rodnych. Warto również wiedzieć, że plan porodu jest dokumentem, który pozwala na uwzględnienie tych preferencji.

Każdy poród, który przebiega w zgodzie z naturą, w pozycji wertykalnej stwarza możliwość ochrony krocza. Podobnie jak w każdej dziedzinie życia, także w przypadku porodu systematyczny wysiłek i wzięcie spraw w własne ręce owocuje sukcesem i szansą na urodzenie dziecka bez zbędnych interwencji medycznych.

Jak uniknąć nacięcia krocza: odpowiednie miejsce i świadomy personel

Pierwszym, najprostszym krokiem jest znalezienie ośrodka do porodu, w którym odsetek nacięć krocza jest niski. Możemy też zdecydować się na poród w domu. Jeżeli z jakiegoś powodu zdecydujemy się na szpital, w którym odsetek nacięć jest wysoki, warto porozumieć się z personelem i poprosić o ochronę krocza podczas porodu.

Przydatna w poszukiwaniu szpitala do porodu będzie strona www.gdzierodzic.info prowadzona przez Fundację Rodzić Po Ludzku. Na stronie podane są szczegółowe statystyki wielu placówek.

Sprawdź: Pocałunki w fazie parcia pozwolą uniknąć nacięcia krocza?

Kolejnym, ważnym krokiem związanym z miejscem porodu jest zdobycie informacji z placówki, jakie są szanse na urodzenie dziecka w dowolnie wybranej pozycji. W sytuacji ochrony krocza powinniśmy pamiętać o unikaniu pozycji leżącej i półleżącej na łóżku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza