Pozycja wertykalna przy porodzie - jak wygląda ta pozycja porodowa. Zalety porodu w pozycji wertykalnej

2016-04-13 13:00
poród w pozycji wertykalnej
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Poród w pozycji wertykalnej trwa zazwyczaj krócej niż ten w pozycji horyzontalnej.

Pozycja wertykalna przy porodzie jest najpopualrniejszą pozycją porodową w Polsce. Poród w pozycji wertykalnej przebiega szybciej niż w innych pozycjach porodowych i jest dla kobiet bardziej instynktowny. Na czym polega i jakie zalety ma poród w pozycji wertykalnej?

Która z pozycji porodowych jest w Polsce najpopularniejsza? Bez wątpienia pozycja horyzontalna - Jeszcze do niedawna kobiety w Polsce mogły rodzić wyłącznie w tej pozycji - to, że położnica przez cały czas leży miało ułatwić cały przebieg porodu: pomóc personelowi i umożliwić podłączenie urządzeń, np. aparatu KTG. W 2011 roku wiele się jednak zmieniło. Wprowadzono nowe standardy opieki okołoporodowej, według których kobieta może swobodnie wybrać tę spośród pozycji porodowych, najbardziej jej odpowiadającą. Co więcej, personel ma za zadanie wspomóc jej aktywność i uzyskanie najwygodniejszej pozycji. A tą nierzadko okazuje się dla przyszłych mam poród w pozycji wertykalnej.

>>Poznaj również 5 pozycji, które ułatwią ci poród>>

Pozycja wertykalna przy porodzie: jakie ma zalety?

Kobiety czasem obawiają się, że jeśli z pozycji porodowych wybiorą poród w pozycji wertykalnej, okaże się on dla nich lub dla dziecka co najmniej kłopotliwy. Przyjęło się, że jednak większość położnic rodzi w pozycji leżącej, a poród na stojąco, w kuckach, na piłce może skutkować większym zmęczeniem przyszłej mamy lub np. nadspodziewanie szybkim wypadnięciem dziecka na podłogę. Poza tym, wchodząc na porodówkę i widząc łóżko, naturalnie skłaniamy się ku położeniu na nim, wydaje się też, że leżąc mniej się zmęczymy. Tymczasem większość rodzących odczuwa instynktowną potrzebę ruchu podczas porodu: chce chodzić, przyklęknąć - zmieniać pozycję swojego ciała w zależności od intensywności skurczów. Okazuje się, że ta naturalna kobieca skłonność do porodu w pozycji innej niż leżąca, ma swoje głębokie uzasadnienie. Spośród pozycji porodowych to poród w pozycji wertykalnej ma bowiem wiele zalet, wśród których wymienić należy:

1. Krótszy czas porodu - jak wynika z danych Fundacji Rodzić po Ludzku, poród w pozycji wertykalnej jest przeciętnie o 35 procent krótszy niż ten w pozycji horyzontalnej.

2. Bardziej regularne i mniej bolesne skurcze - ważna kwestia dla każdej kobiety. Mięśnie krocza pozostają rozluźnione, więc i tempo porodu jest większe.

3. Szybsze rozwarcie szyjki macicy - w pozycji wertykalnej główka dziecka w naturalny sposób uciska na szyjkę macicy, gdy kobieta leży, kosztuje ją to więcej wysiłku.

>>Przeczytaj również, co cię czeka w kolejnych etapach porodu>>

4. Łatwiejsze parcie - kobiecie, która wybrała poród w pozycji wertykalnej, pomaga w zadaniu siła grawitacji - kanał rodny jest w tym przypadku skierowany ku dołowi. Gdy przyszła matka leży, kanał jest skierowany ukośnie i do góry, a jej pozycja wymaga włożenia większej siły w urodzenie dziecka.

5. Więcej oksytocyny - podczas porodu w pozycji wertykalnej organizm kobiety produkuje więcej oksytocyny, przyspieszającej poród. Natomiast poród w pozycji horyzontalnej wzmaga wytwarzanie adrenaliny, potęgującej u rodzącej stres.

6. Możliwość uniknięcia nacięcia krocza - większa niż w przypadku kobiet rodzących na leżąco. Główka dziecka, które rodzi mama w pozycji wertykalnej, równomiernie naciska na wszystkie tkanki wokół krocza, w przypadku pozycji leżącej największy nacisk muszą znieść tkanki wokół odbytu.

7. Używanie przepony - w trakcie porodu w pozycji wertykalnej jest znacznie łatwiejsze niż w pozycji leżącej, kiedy oddech jest zbyt płytki.

8. Dotlenienie dziecka - poród na leżąco utrudnia dziecku oddychanie - uciska aortę zstępującą i żyłę główną wewnętrzną, w przypadku porodu w pozycji wertykalnej łożysko jest lepiej ukrwione, a dziecku łatwiej oddychać.

>>Przeczytaj również, kto może rodzić w domu>>

Poród w pozycji wertykalnej: jak przebiega?

Rodząca w trakcie porodu w pozycji wertykalnej tak naprawdę może przybierać różne pozycje porodowe. Pod pojęciem "wertykalna" mieści się bowiem prawie wszystko, co nie jest leżeniem. Warto dodać, że kobieta może wybrać taką pozycję, jaka jest dla niej najwygodniejsza. Nie istnieje reguła, która wskazywałaby na którąś z nich jako najbardziej przyspieszającą poród lub najskuteczniej łagodzącą odczuwane skurcze. Poród w pozycji wertykalnej jest porodem mobilnym, kobieta może w każdej chwili zmieniać swoje położenie, poszczególne porody u jednej mamy też mogą się różnić - np. w trakcie jednego wybierze ona pozycję klęczącą, podczas drugiego - siedzenie na piłce. Pozycje zmieniają się też wraz z fazami porodu. Najczęściej przyszłe mamy wybierają którąś z tych pozycji:

  • przyjęcie pozycji porodowej stojącej z opieraniem się o osobę towarzyszącą, np. męża
  • pozycja klęcząca
  • siad w pozycji tureckiej
  • siad na krześle
  • siad na piłce
  • siad na worku sako
  • siad na krzesełku porodowym

>>Dołącz również do dyskusji o porodzie w pozycji wertykalnej na forum Mjakmama24.pl>>

Zobacz film: Pozycje porodowe: w jakiej pozycji rodzić

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza