Objawy stresu pourazowego po porodzie (PTSD). Jak sobie radzić?

2020-10-12 9:42

Objawy stresu pourazowego mogą wystąpić u kogoś, kto przeżył traumatyczne zdarzenie, np. wypadek samochodowy czy katastrofę samolotu. Po porodzie także mogą pojawić się objawy stresu pourazowego. Z badań izraelskich naukowców wynika, że poród może powodować stres pourazowy aż u 1/3 rodzących kobiet.

Objawy stresu pourazowego po porodzie (PTSD). Jak sobie radzić?
Autor: Getty Images

Zespół stresu pourazowego (PTSD) to najcięższa postać stresu pourazowego. Cierpiący na PTSD ludzie długo nie mogą otrząsnąć się po traumatycznym zdarzeniu i trudno jest im wrócić do normalnego życia. Nękają ich silne wspomnienia, które powracają np. w koszmarach sennych.

Badania na temat związku stresu pourazowego z porodem opublikowano w piśmie "Israel Medical Association Journal". Kierujący badaniami prof. Rael Strous z Uniwersytetu w Tel Awiwie przebadał 89 kobiet w wieku 20-40 lat. Pierwszy wywiad medyczny zebrano między 2. a 5. dniem po porodzie, a drugi - miesiąc po urodzeniu dziecka. Okazało się, że na pełnoobjawowy zespół stresu pourazowego cierpiało 34 proc. kobiet, 8 proc. miało niemal pełne objawy stresu pourazowego, a u 26 proc. stwierdzono część objawów.

Spis treści

  1. Objawy stresu pourazowego po porodzie
  2. Ryzyko wystąpienia stresu pourazowego po porodzie
  3. Jak przeciwdziałać objawom PTSD po porodzie?

Poród nie jest co prawda zdarzeniem nagłym i nieoczekiwanym, jak wypadek, ale wiąże się z uzasadnionym poczuciem zagrożenia i lękiem o zdrowie swoje i dziecka.

Objawy stresu pourazowego po porodzie

  • zaburzenia snu
  • depresja poporodowa
  • napady silnego lęku
  • halucynacje i uporczywe myśli na temat porodu
  • nagłe wspomnienia porodu
  • unikanie rozmów o porodzie
  • reakcje fizjologiczne (np. przyspieszone bicie serca) podczas rozmów o porodzie
  • niechęć do posiadania kolejnego dziecka

Zobacz też: Co to jest psychoza poporodowa?

Ryzyko wystąpienia stresu pourazowego po porodzie

Co może sprawić, że kobieta będzie cierpiała na zespół stresu pourazowego po urodzeniu dziecka?

Na wystąpienie PTSD nie miało wpływu wsparcie drugiej osoby, np. położnej, a także status społeczny, ekonomiczny, stan cywilny, poziom wykształcenia czy przekonania religijne.

Czytaj także: Jak pokonać baby blues? Uwierz w siebie, a poradzisz sobie ze smutkiem poporodowym

Jak przeciwdziałać objawom PTSD po porodzie?

Według prof. Strousa pracownicy medyczni powinni wcześniej identyfikować ciężarne narażone na wystąpienie stresu pourazowego. Dlatego powinni przeprowadzać szczegółowy wywiad z pacjentkami na temat poprzedniej ciąży i porodu, pytać o lęk ciężarnej przed bólem porodowym i informować o sposobach jego łagodzenia.

W czasie porodu personel medyczny powinien dbać o to, by rodząca była lepiej zakryta. Ma to ogromne znaczenie dla jej psychiki. Po urodzeniu dziecka kobieta powinna wypełnić krótki kwestionariusz, dzięki któremu można by było szybko rozpoznać objawy stresu pourazowego i zastosować terapię.

Czytaj także: Poród bez bólu. 10 sposobów na lekki poród

PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza