Masaż w czasie porodu - czy masaż pomaga i łagodzi ból porodowy?

2021-08-27 11:51

Masaż należy do naturalnych sposobów znieczulenia porodu. Praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tej metody. Zobacz, w której fazie porodu masowanie jest skuteczną metodą znieczulenia porodu.

Masaż w czasie porodu - czy masaż pomaga i łagodzi ból porodowy?
Autor: Getty images Masaż w czasie porodu - czy masaż pomaga i łagodzi ból porodowy?

Zbliża się termin poród i boisz się bólu? Pamiętaj, że oprócz znieczulenia farmakologicznego masz do dyspozycji metody naturalne, a wśród nich bardzo skuteczny masaż. Masaż ciała w czasie porodu jest bardzo pomocny: łagodzi skurcze, rozluźnia, wspomaga wydzielanie endorfin i... pozwalają partnerowi zaangażować się w proces narodzin dziecka. Jak wykonać masaż w czasie porodu, aby zmniejszyć ból porodowy?

Spis treści

  1. Czym jest masaż w czasie porodu?
  2. Jak wykonać masaż podczas porodu?
  3. Czy masaż w czasie porodu jest bezpieczny?
Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Czym jest masaż w czasie porodu?

Masaż w czasie porodu należy do naturalnych metod znieczulenia porodu. Polega na masowaniu i uciskaniu gównie okolicy lędźwiowo-krzyżowej rodzącej kobiety przez inną osobę. Pomaga szczególnie w momencie trwania skurczu, w najbardziej bolesnej fazie porodu. Jest bardzo skuteczny: badania potwierdzają, że masaż i ucisk odpowiednich miejsc wyraźnie zmniejsza bolesność skurczów porodowych.

Niektóre techniki masażu mają na celu zmniejszenie stresu, inne łagodzenie bólu związanego ze skurczami, a niektóre metody przyspieszają akcję porodową. Wszystko dzięki wpływowi masażu na wydzielanie hormonów.

Hormony biorące udział w porodzie to głównie oksytocyna, endorfiny i adrenalina. Oksytocyna, zwana także hormonem miłości, wywołuje skurcze macicy. Umożliwia rozwieranie szyjki macicy i zejście dziecka do kanału rodnego. To otwarcie jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną spełnione sprzyjające warunki. Niestety proces ten może zahamować nadmiar innego hormonu, jakim jest adrenalina.

Dlatego zadaniem masażu jest zwiększenie poziomu oksytocyny i endorfin (dzięki dotykowi) oraz zmniejszenie poziomu adrenaliny (przez zrelaksowanie i odstresowanie przyszłej mamy).

Czytaj również: Sprzęty, które pomogą ci urodzić - zobacz, z czego skorzystasz na sali porodowej

Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

Jak wykonać masaż podczas porodu?

Rodzaj dotyku i jego siła zależy od wskazówek rodzącej (zwykle kobieta intuicyjnie wie, w jaki sposób chce być masowana). Aby złagodzić tarcie i zapobiec otarciom skóry, warto użyć do masażu odrobiny olejku. Masaż może mieć każda rodząca, prosząc o niego położną lub partnera (warto, by nauczył się odpowiednich technik już przed porodem) lub też wynajmując profesjonalnego masażystę. Aby kobieta czuła się komfortowo podczas masażu, może opierać się o ścianę, krawędź łóżka lub siedzieć na piłce do ćwiczeń.

Masaż można wykonać na dolnej części pleców, ale masować można również mięsień czworoboczny (kark i ramiona) stopy lub głowę.

  • Masaż dolnej części pleców sprawdza się najbardziej w czasie aktywnej części porodu. Wiele kobiet odczuwa tam ból ponieważ nerwy wychodzące z macicy połączone są z dolnymi kręgami kręgosłupa, które dodatkowo są uciskane przez główkę dziecka. Aby złagodzić ból w czasie skurczy dobrze jest ucisnąć odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a dokładnie kość krzyżową (łączącą kręgosłup z miednicą) - znajdują się tam otwory, z których rozchodzą się wspomniane nerwy. Gdy skurcze porodowe są intensywne, masaż powinien być nieco głębszy i mocniejszy. Można również, w momencie skurczu, uciskać miejsca na plecach po obu stronach kości krzyżowej. Dobrym sposobem na ukojenie bólu w dniu porodu jest stosowanie ciepłych kompresów na okolice lędźwiową kręgosłupa.
  • Masaż całego ciała. Nie trzeba do tego specjalnych umiejętności, wystarczy delikatny dotyk opuszkami palców. To tzw. "ślizganie" po skórze, które wspomaga wydzielanie endorfin, hormonów, które niosą ze sobą ukojenie i odprężenie oraz pozwalają kobiecie lepiej tolerować ból.

Czy masaż w czasie porodu jest bezpieczny?

Metoda jest bezpieczna i każda kobieta może poddać się takim zabiegom podczas porodu. Ale jeśli rodząca nie ma na niego ochoty i źle toleruje dotykanie – wtedy masaż może ją irytować. Dlatego zanim partner zacznie masować rodzącą, powinien spytać się jej o zgodę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza