Nacięcie krocza - jak uniknąć nacięcia krocza

2013-01-22 11:37

Widmo nacięcia krocza budzi lęk wśród kobiet. Zabieg nacięcia krocza bardzo jest często wykonywany - zwłaszcza u kobiet rodzących po raz pierwszy. Dowiedz się, w jaki sposób możesz uniknąć nacięcia krocza.

Nacięcie krocza podczas porodu (epizjotomia) to zabieg wykonywany w celu poszerzenia kanału rodnego. Położna (rzadziej lekarz) specjalnymi nożyczkami nacina skórę i mięśnie w ostatnim odcinku kanału rodnego, aby główka dziecka szybciej wydostała się na zewnątrz. Zabieg powinien być wykonywany w szczycie skurczu – wtedy zwykle nie jest bolesny. Rana po nacięciu krocza jest zszywana w znieczuleniu miejscowym, po urodzeniu łożyska.

Nacięcie krocza – nie zawsze jest konieczne

Chociaż w wielu szpitalach nacięcie krocza wykonywane jest przy każdym porodzie, według Światowej Organizacji Zdrowia jego rutynowe stosowanie nie ma uzasadnienia. Powinno się je wykonywać w przypadku, gdy nadmierne rozciągnięcie krocza grozi jego pęknięciem. Jeśli chcesz uniknąć nacinania krocza, warto, by towarzyszyła ci twoja indywidualna, dodatkowo opłacona położna. Omów z nią wcześniej tę kwestię, ustalcie, jak ochronić krocze. Popytaj koleżanki, przeszukaj internetowe fora i dowiedz się, w której placówce położnicy chronią krocze. Jeśli chcesz skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego, być może będziesz słabiej kontrolować skurcze i nacięcie będzie konieczne, ale nie jest prawdą, że znieczulenie wyklucza ochronę krocza. Także warto wiedzieć, że poród w pozycji leżącej niemal zawsze kończy się nacięciem krocza. Dlatego najlepiej jest rodzić na stojąco, w pozycji kucznej lub kolankowo-łokciowej. Masz prawo się tego domagać. Jeśli istnieje taka możliwość, wejdź do wanny – ciepła woda masuje krocze i ułatwia rozwieranie. I jeszcze jedno: jeśli masz ochotę, to krzycz. Nie obawiaj się, że krzyk powoduje stratę energii. Badania potwierdzają, że otwieranie ust pomaga rozluźnić krocze.

Nacięcie krocza

Dawniej zdarzało się, nacięcie krocza wykonywane było rutynowo podczas porodu naturalnego. Czasy się zmieniły i znane są inne metody wspomagające poród. Zapytaliśmy eksperta o to w jakich przypadkach wykonuje się nacinanie krocza i co możemy zrobić by uniknąć nacięcia krocza. Dowiesz się również w jaki sposób należy dbać o ranę po nacięciu krocza i co powinno cię zaniepokoić.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE