Maluch ułożył się pupą w dół? Ekspertka pokazuje przydatne triki, które pozwolą ci go "odwrócić"

2022-12-07 11:52

Ułożenie pośladkowe w ostatnich tygodniach to jeszcze nie tragedia. Obserwacje pokazują, że wiele dzieci zmienia pozycję na prawidłową, najczęściej zupełnie niezauważalnie dla mamy. A jeśli tak się nie stanie - są ćwiczenia i inne sposoby, które pomagają malcowi ułożyć się w macicy główką w dół. Zobaczysz je na filmie, który opublikowała zwolenniczka holistycznych porodów.

Zmień pozycję płodu z pośladkowej na główkową. Ekspertka pokazuje ćwiczenie i przydatne triki
Autor: Getty Images Zmień pozycję płodu z pośladkowej na główkową. Ekspertka pokazuje ćwiczenie i przydatne triki

Pozycja pośladkowa nie jest prawidłową pozycją do porodu. Dużo lepsze, fizjologiczne jest ułożenie w macicy główką dół. Ale nie zawsze tak jest - obserwacje pokazują, że ok. 3 procent dzieci w dniu porodu jest ułożone pupą do dołu, co zwykle oznacza konieczność wykonania cesarskiego cięcia.

I dlatego właśnie ułożenie pośladkowe jest dla wiele kobiet problemem - większość z nas woli rodzić siłami natury. Eksperci uspokajają jednak, że nie ma co panikować. Po pierwsze: większość płodów ułożonych pośladkowo przyjmuje jednak ostatecznie prawidłowa pozycję, po drugie: istnieje kilka sposobów, które pomagają dziecku w brzuchu zmienić swoją pozycję. Sara Blundell - trenerka jogi prenatalnej i holistycznych porodów, prowadząca swój profil w mediach społecznościowych pokazuje kilka z nich. 

Jak i kiedy dziecko zmienia pozycję w macicy?

Zanim obejrzysz ćwiczenia, które pomagają dziecku przyjąć odpowiednią pozycje do porodu, warto dowiedzieć się, jak w naturalny sposób płód układa się w macicy przygotowując się do wyjścia na świat. Większość dzieci przekręca się główką w dół około 32.-36. tygodnia ciąży. Mają wtedy jeszcze trochę miejsca w macicy na takie akrobacje. Większość z nich obraca się w nocy, kiedy mama śpi, ze względu na pozycję półleżącą. Wiele kobiet nawet tego nie zauważa.

Im bliżej terminu porodu, tym dziecko ma mniej przestrzeni, dlatego jest mu trudniej zmienić pozycję: ok. 30 procent dzieci jest ułożona pośladkowo w 30.-32. tygodniu ciąży, a w 37. - tylko 3 procent płodów. Takim maluchom można pomóc ćwiczeniami i odpowiednią pozycją własnego ciała, skłaniającą maleństwo do prawidłowego ułożenia się w macicy.

Specjaliści polecają ćwiczenia, które zaraz zobaczysz na filmie, ale również trening jogi, pływanie, taniec brzucha, leżenie z nogami uniesionymi do góry. Wiele z tych metod wykorzystuje zasady grawitacji - główka jest najcięższą częścią ciała, dlatego przy małej pomocy w naturalny sposób opada w dół kanału rodnego

Czytaj również: Jak pomóc dziecku obrócić się w brzuchu? Naturalne sposoby na obrócenie dziecka w macicy

Mapowanie brzucha powie ci, jak ułożył się maluch. Wyjaśniamy, jak zrobisz je sama

Sposoby na zmianę pozycji dziecka w macicy 

  • Ćwiczenia - kołysanie biodrami - przyjmij pozycję klęku podpartego, opuść tułów na ziemię. Przez 10 do 15 minut kołysz biodrami na boki. Pomaga to rozluźnić mięśnie miednicy i pozwala zadziałać grawitacji. Możesz także spróbować delikatnych ruchów miednicą – obracając biodrami, jakbyś próbowała tańczyć brzuch – aby zachęcić dziecko do poruszania się.
  • Leżenie z nogami do góry - połóż się na podłodze i unieś nogi oraz biodra do góry, opierając je np. na kanapie. Niektóre kobiety ustawiają deskę do prasowania tak, aby jeden koniec znajdował się na krawędzi kanapy, a drugi na podłodze i kładą się na niej z głową opartą na poduszce.
  • Zewnętrzne obracanie dziecka w brzuchu - to zabieg wykonywany pod kontrolą USG. Lekarz uciska delikatnie brzuch kobiety przesuwając dziecko w macicy. Obrót jest zwykle wykonywany między 35. a 38. tygodniem ciąży, gdy inne metody zawiodły. Obracanie zewnętrzne ma około 40 do 70 procent skuteczności. 
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza