Pobierasz świadczenia na dziecko? Jedno mogło ci przepaść, dziś kolejny ważny termin

2024-07-01 11:52

Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.

Pobierasz świadczenia na dziecko? Jedno mogło ci przepaść, dziś kolejny ważny termin
Autor: Getty Images Pobierasz świadczenia na dziecko? Jedno mogło ci przepaść, dziś kolejny ważny termin

Świadczenia na dziecko, które pobiera wielu rodziców to 800 plus i 300 plus. Jeśli chodzi o to pierwsze, 30 czerwca minął ważny termin - jeśli do tego czasu nie złożyłyśmy wniosku na nowy okres świadczeniowy, 800 zł otrzymamy i później, jednak z pewnym istotnym zastrzeżeniem. Nie dostaniemy już wyrównania za poprzednie miesiące.

300 plus to popularne "300 zł na wyprawkę szkolną". Jeśli chcesz otrzymać to świadczenie, również musisz złożyć wniosek. Możesz to zrobić od dzisiaj, a jeśli zależy ci na szybkiej wypłacie, nie ma na co czekać.

Jakie są zasady przyznawania tych świadczeń? Poniżej znajdziesz krótką przypominajkę.

M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

800 zł na dziecko wypłacane co miesiąc

800 plus w styczniu tego roku zastąpiło 500 plus - kwota świadczenia wychowawczego wzrosła o 300 zł. Pieniądze wypłacane są na każde dziecko (do 18. urodzin), bez względu na dochód w rodzinie. Nie dostaniemy ich jednak z automatu, należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia. Co ważne, musimy to zrobić na każdy nowy okres świadczeniowy. Ten aktualny rozpoczął się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r., a wnioski były przyjmowane od 1 lutego.

Chociaż o świadczenie możemy wnioskować w dowolnym momencie, warto to zrobić w konkretnym terminie - wtedy nic nam nie przepadnie. Niestety, w tym roku istotna data już minęła. Wnioski złożone do 30 czerwca gwarantowały wypłatę 800 plus z wyrównaniem za czerwiec. Od lipca świadczenie przysługuje od miesiąca złożenia wniosku.

Tegoroczny harmonogram wygląda następująco:

  • od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie w terminie do 30 czerwca 2024 r.,
  • od 1 do 31 maja 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 lipca 2024 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 sierpnia 2024 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca - w terminie do 30 września 2024 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia - w terminie do 31 października 2024 r.

Przeczytaj także: 800 plus po rozstaniu. Kto dostanie pieniądze, gdy dziecko ma dwa domy?

300 zł na dziecko wypłacane jednorazowo

Program "Dobry start" to jednorazowe wsparcie dla rodziców w wysokości 300 zł. To kwota na wyprawkę szkolną, o którą mogą wnioskować rodzice uczniów do 20. roku życia (w przypadku dzieci z niepełnosprawnością - do 24. roku życia). Nie obowiązuje kryterium dochodowe, jednak świadczenia nie otrzymamy na każde uczące się dziecko - wyłączone są maluchy z tzw. zerówki oraz studenci.

Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia przyjmowane są od 1 lipca. Będzie można je złożyć do 30 listopada. Im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy pieniądze.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku

- czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Przeczytaj także: Wypłata 1500 zł dla rodziców jeszcze w tym roku. Wiadomo, kiedy rusza nabór wniosków

Gdzie złożyć wniosek?

Obsługą świadczeń zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze otrzymamy na wskazany rachunek bankowy. Wnioski składamy wyłącznie elektronicznie, za pomocą:

  • portalu PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS,
  • portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

Pamiętałaś o wnioskach?

Przeczytaj także: 1100 zł na dziecko to tylko początek. Na te pieniądze mogą liczyć rodzice uczniów

Wiesz, co znaczy PLN? Rozpoznaj pieniądze po kodzie walutowym!

Pytanie 1 z 10
EUR oznacza:
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.
Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.