„Nie chodzi o prędkość, tylko o pecha”. Co robić by rowerki i hulajnogi były dla maluchów bezpieczne?

2024-04-15 15:42

„Ten, kto wymyślił rowerki biegowe, powinien dostać jakąś nagrodę” - mówi nam fizjoterapeutka dziecięca Rita Calderaro-Poczmańska. Z hulajnogami sprawa jest jednak trochę bardziej skomplikowana. Jak je odpowiednio dobrać? Po obejrzeniu tego odcinka Placu Zabaw rowerki biegowe i hulajnogi dla dzieci nie będą miały przed wami tajemnic.

"Fizjoterapeutka mówi, jak wybrać pierwszy rowerek i hulajnogę dla dziecka" - Plac Zabaw odc.8

Wiosna zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Większość maluchów z chęcią sięga wówczas po rowerki biegowe i hulajnogi trójkołowe. Jak je dobrać, by zachować odpowiednią postawę? Jak dbać o bezpieczeństwo? Co zrobić, by pierwsze pojazdy ułatwiły dziecku naukę jazdy na prawdziwych rowerach i docelowych hulajnogach? O tym wszystkim w 8. odcinku Placu Zabaw rozmawiamy z fizjoterapeutką dziecięcą.

Zobacz też: Ratownik medyczny pokazał, jak bardzo kask chroni twoje dziecko. "Na sam widok boli" [WIDEO]

Spis treści

  1. Kiedy kupić dziecku rowerek biegowy i hulajnogę?
  2. Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka na rowerku? 

Kiedy kupić dziecku rowerek biegowy i hulajnogę?

Większość rodziców decyduje się na nie zbyt wcześnie

- komentuje dla nas Rita Calderaro-Poczmańska, fizjoterapeutka dziecięca i twórczyni platformy edukacyjnej "Kurs na dziecko" po obejrzeniu opinii rodziców zebranych w sondzie do Placu Zabaw.

Jak zorientować się, że dziecko jest gotowe na swoją przygodę z pierwszymi pojazdami? Który wybrać jako pierwszy? Jaką postawę powinno mieć dziecko na rowerku biegowym, a jaką na hulajnodze? Tego wszystkiego dowiecie się po obejrzeniu naszej rozmowy.

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka na rowerku? 

Nasza ekspertka podkreśla, jak ważne jest, by dziecko nosiło kask. Jak zaznacza, nieistotna jest prędkość, jaką jest w stanie osiągnąć dziecko. Wystarczy pech i chociażby uderzenie głową, by doszło do tragedii.

2-latka leżała w śpiączce, bo przewróciła się na hulajnodze

- wspomina jedną z pacjentek. 

W odcinku dowiecie się też, jak dokładnie założyć kask dla dziecka, by spełniał swoje funkcje oraz czy korzystać z ochraniaczy typu nakolanniki i nałokietniki. Rozmawiamy także o różnych rodzajach hulajnóg i rowerków. Lepsze będą te ciężkie czy lekkie? Hulajnogi z podwójnymi kółkami z przodu, czy z tyłu? O tym wszystkim mówimy w rozmowie z ekspertką, ale też sprawdzamy opinie i doświadczenia rodziców. Obejrzyjcie koniecznie.