Quady, konsole, albo 3 tys. na komunię? Irena Kamińska-Radomska: "To bardzo niewychowawcze"

2024-05-06 9:01

Pytamy przechodniów i dr Irenę Kamińską-Radomską o prezenty na komunię. „Im się może w głowie poprzewracać” - mówi nasz ekspert od savoir-vivre`u komentując sondę do tego odcinka Placu Zabaw. Przechodnie wyliczają nam jak drogie prezenty dają na komunię, a my konfrontujemy te informacje z zasadami etykiety.

Prezenty komunijne - Plac Zabaw odc. 9

Przechodnie wyliczają nam jak drogie prezenty dają na komunię, a my konfrontujemy te informacje z zasadami etykiety, których uczy nas dr Irena Kamińska-Radomska, ekspert od savoir-vivre`u. Czy istnieje kwota, którą można określić jako "za małą", albo "za dużą"? Jak nie wyjść na sknerę, ani nowobogackiego? I w końcu - jak całe te zamieszanie wokół prezentów komunijnych wpływa na wychowanie dzieci? O tym wszystkim porozmawiamy w tym odcinku Placu Zabaw. 

Zobacz też: Tradycyjne prezenty na komunię. Wybieramy ponadczasowy prezent komunijny

Spis treści

  1. Ile pieniędzy dać na komunię?
  2. Jaki prezent dać dziecku na komunię?

Ile pieniędzy dać na komunię?

Bliskość relacji z dzieckiem komunijnym i jego rodzicami, zasobnośc własnego portfela, czy miejsce organizacji przyjęcia komunijnego i ewentualne cena od talerzyka, jeśli będzie ono wyprawiane w restauracji. To najczęstsze kryteria, które przekazywane pocztą pantoflową mają stanowić wskazówkę do tego, jak dużo pieniedzy wsadzić do koperty będąc gościem komunijnym. Jak się jednak okazuje, jedyną zasadą o jakiej koniecznie powinniśmy tu pamiętać, jest nie obligowanie drugiej strony do odwzajemnienia nadmiernie drogiego podarku w przyszłości.

- Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że istnieje coś takiego, jak reguła wzajemności. Jeżeli ja dam zbyt bogaty prezent to mogę wprawić w zakłopotanie tego obdarowanego - tłumaczy nam dr Irena Kamińska-Radomska.

Jaki prezent dać dziecku na komunię?

Jeśli nie pieniądze, to jaki prezent? Tu w odpowiedziach z sondy, pojawiają się dość drogie pomysły. Quady, konsole do gier, złote zegarki, a nawet sztabki złota... Czy to nie za dużo? Nasza gościni jest w tym względzie bardzo sceptyczna. Mówi wprost, że dzieciom obdarowanym takimi kosztownościami może się poprzewracać w głowach, a robienie z komuni czegoś na kształt wesel jest nie tylko w złym guście, ale też jest niewychowawcze. 

W programie znajdziecie też odpowiedź na pytanie, jak i kiedy wręczyć prezenty komunijne oraz jak reagować na nadmierne wymagania rodziny co do prezentu komunijnego. Oglądajcie nas koniecznie. 

Zobacz też: Idealny prezent na komunię? Mamy kilka smart propozycji