Dlaczego musisz jeść śniadania, jeśli starasz się o dziecko? Dietetyk płodności wyjaśnia

2022-05-24 12:33

Od lat dietetycy są zdania, że choć nadmiar kilogramów zmniejsza szansę na zapłodnienie, to odchudzanie również jej nie służy. Dieta kobiety starającej się o dziecko, powinna być zbilansowana i zdrowa, ale nie eliminacyjna. Dlaczego? W trakcie ochudzania dajemy organizmowi sygnał, że nie może czuć się bezpiecznie - twierdzi dietetyk płodności.

kobieta śniadanie
Autor: Getty Images Dlaczego tak ważne jest jedzenie śniadań w okresie starań o dziecko?

Od dawna eksperci są zdania, że diety nie wpływają dobrze na płodność. Wyjątek jest jeden - duża nadwaga lub otyłość, które mogą zaburzać płodność jeszcze bardziej. Wówczaj jednak odchudzanie kobiety starającej się o dziecko powinno przebiegać pod okiem specjalisty, który nie tylko odpowiednio dobierze składniki odżywcze, by dieta była w pełni zbilansowana, ale też będzie monitorował owulację.

Poza tym i tak, najbardziej polecana przez dietetyków i ginekologów kolejność jest inna - najpierw odchudzanie, później starania o dziecko. 

Niezależnie od tego, czy stosujesz dietę eliminacyjną, jesteś na redukcji, czy oknie żywieniowym, dla płodności jest to restrykcyjne i wysyła twojemu ciału odwrotny komunikat, od tego, który trzeba mu dać, jeśli chodzi o starania o dziecko. - przekonuje Brooke Boskovich, dietetyk płodności

Jak więc jeść z głową, podczas starań o dziecko? Nie pomijając śniadań. Oto 4 powody, dla których dobrze wpływają one na płodność:

Spis treści

  1. Poczucie bezpieczeństwa
  2. Dostarczanie witamin
  3. Poziom cukru
  4. Zmniejszenie stresu oksydacyjnego
Poznaj naturalne sposoby na poprawę płodności

Poczucie bezpieczeństwa

Całe ciało musi czuć się bezpiecznie, aby stale owulować i produkować zdrowe jajeczka. Zjedzenie śniadania w ciągu godziny od przebudzenia zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, wysyłając informację do mózgu, że życie dookoła musi być aktualnie wystarczająco bezpieczne i komfortowe, aby był sens wspierania płodności. 

Dowiedz się: Naukowcy określili najlepszy wiek na ciążę, w zależności od tego, czy chcesz mieć jedno, dwoje czy troje dzieci

Dostarczanie witamin

Jedzenie śniadań wspomaga dostarczanie odpowiedniej ilości witamin, minerałów i energii potrzebnych dla płodności organizmu. Jedzenie wpływa znacznie na gospodarkę hormonalną, a hormony z kolei odpowiadają za płodność. 

Podczas pomijania posiłków, organizm nastawia się bardziej na tryb przetrwania niż na tworzenie odpowiednich warunków do stworzenia nowego życia. 

Przeczytaj też: Leki ułatwiające zajście w ciążę. Czy istnieją i naprawdę działają?

Poziom cukru

Jedzenie wysoko-białkowych śniadań ma także wpływ na regulację poziomu cukru we krwi. Choć istotny tu jest także odpowiedni dobór proporcji między węglowodanami i tłuszczami. Zbilansowsany posiłek dobrze wpływa na poziom cukru, co oprócz tego, pozwala na niezaburzoną pracę tarczycy i efektywną produkcję hormonów. 

Sprawdź: Mówią ci, żebyś schudła przed zajściem w ciążę? To ważne, ale nie kluczowe - pokazują badania

Zmniejszenie stresu oksydacyjnego

Jak zaznacza dietetyk płodności, Brooke Boskovich, diety eliminacyjne mogą zaburzać płodność także z innego powodu - trudniej jest tu o zachowanie odpowiedniej proporcji składników odżywczych. A takie zaburzenia w dostarczaniu organizmowi potrzebnych składników, mogą spowodować stres oksydacyjny, stany zapalne w organizmie, a co za tym idzie, obniżoną jakość owulacji