Leki ułatwiające zajście w ciążę: Clostilbegyt, Castagnus. Czy naprawdę działają?

2019-07-10 13:20
Leki na niepłodność
Autor: thinkstockphotos.com Leki ułatwiające zajście w ciążę regulują cykl i pobudzają produkcję komórek jajowych.

Nie w każdym przypadku zajście w ciążę jest dziełem czystej natury. Czasem tej naturze trzeba trochę pomóc, wspomagając np. kobiecą płodność. Jakie leki ułatwićają kobiecie zajście w ciążę i czy rzeczywiście są skuteczne?

Istnieją na rynku leki, które w przypadku problemów z płodnością, ułatwiają zajście w ciąże. Problemy z płodnością w dzisiejszych czasach występują coraz częściej. Pary, które mimo długich starań, nie mogą doczekać się potomstwa, zwykle szukają rozwiązań, które uleczą ich niepłodność.

Jednym z nich jest właśnie farmakologiczne wspomaganie rozrodu opierające się na lekach, które ułatwiają zajście w ciążę.

Przepisuje się je wtedy, gdy u pary nie podejrzewa się znaczących wad, które mogłyby stać na przeszkodzie w staraniach o dziecko np. niedrożności jajowodów czy bezpłodności partnera, a powodem problemu z zajściem w ciążę jest m.in. rozregulowana owulacja kobiety.

Spis treści:

  1. Jak działają leki na niepłodność?
  2. Jakie leki ułatwiają zajście w ciążę?
  3. Leki ułatwiające zajście w ciążę: Clostilbegyt
  4. Leki ułatwiające zajście w ciążę: Castagnus
Sprawdź, jak szybko zajść w ciążę

Jak działają leki na niepłodność?

Leki przepisywane kobietom na niepłodność zwykle oddziałują na cykl miesięczny. Ich zadaniem jest wyregulować owulację i sprawić, że jajniki zaczną wytwarzać komórki jajowe.

Celem najważniejszym jest doprowadzenie do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienie z niego komórki jajowej gotowej do zapłodnienia.Leki na niepłodność zwykle bazują na hormonach, które mają stymulować owulację u kobiety. Jest to bardzo bliska naturze metoda leczenia, gdyż pozwala na zapłodnienie w bardzo naturalny sposób, praktycznie bez większej ingerencji zewnętrznej. Minusem może być jednak to, że przyjmowanie leków hormonalnych może doprowadzić do ciąży mnogiej.

Zobacz: Kalkulator dni płodnych - kiedy są twoje dni płodne?

Jakie leki ułatwiają zajście w ciążę?

Wybór właściwego leku stymulującego owulację jest uzależniony od przyczyn, które odpowiadają za problemy z cyklem. Zanim więc lekarz przepisze odpowiednie środki, musi zdiagnozować problem.

Leczenie często wspiera się także badaniem poziomu prolaktyny w organizmie kobiecym, której nadmiar może zaburzać owulację i cykl miesięczny. Jeśli poziom prolaktyny jest za wysoki, leczenie wzmacnia się preparatami, które mają go obniżyć.

Czytaj: Jak zajść w ciążę - kiedy się kochać, aby zajście w ciążę było możliwe?

Leki ułatwiające zajście w ciążę: Clostilbegyt

To bardzo popularny lek stosowany na problemy z owulacją. Zadaniem leku jest wywołanie owulacji, więc przepisuje się go kobietom, które miewają cykle bezowulacyjne lub bardzo nieregularne.

Najczęściej otrzymują go kobiety, które mają nieregularne krwawienia, przestają mieć miesiączkę np. na skutek stresu lub cierpią na schorzenie zwane zespołem policystycznych jajników.

Skład lekarstwa opiera na cytrynianie klomifenu, który ma pobudzić produkcję komórek jajowych. Lek stosuje się przez góra 5 dni w każdym kolejnym cyklu aż do uzyskania efektu leczenia, ale nie dłużej niż przez 6 kolejnych cykli.

Tabletki przyjmuje się doustnie i już po pierwszym cyklu leczenia w ciążę zachodzi około 20 proc. leczonych kobiet, a podczas trzech cykli, odsetek skuteczności wynosi już 70 proc.

U kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników efekty bywają nieco mniej spektakularne, choć w ciążę udaje się zajść połowie takich kobiet leczonych przez pół roku Clostilbegytem.

Trzeba pamiętać, że podczas przyjmowania leku wymagane są częste wizyty kontrolne u lekarza, który musi śledzić prawidłowy przebieg owulacji.

Czytaj: Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Leki ułatwiające zajście w ciążę: Castagnus

To popularny lek na problemy z zajściem w ciążę, ale w przeciwieństwie do Clostilbegytu bardzo łagodny. Stosuje się go u kobiet, które mają zaburzenia cykli miesiączkowych, objawiające się zbyt obfitym krwawieniem lub występowaniem dodatkowych krwawień w cyklu.

Castagnus to lek ziołowy, nie stymuluje on jajeczkowania. Jego działanie opiera się na regulowaniu miesiączki i owulacji, więc jest wsparciem dla zajścia w ciążę. Lekarstwo oddziałuje na przysadkę mózgową, która odpowiada za wydzielanie hormonów. Jednocześnie obniża poziom prolaktyny, czyli hormonu, którego nadmiar może być poważną przeszkodą w zajściu w ciążę.

Jako łagodny lek stosuje się go w łagodnych przypadkach i przy niewielkich problemach z cyklem. Nie jest on bowiem tak skuteczny jak terapia hormonalna i trudno mówić o jakiś spektakularnych efektach. Lekarstwo przyjmuje się doustnie nieustannie przez 90 dni.

Castagnus to lek bez recepty, więc można go kupić sobie samemu. Mimo wszystko, warto najpierw ten zamiar skonsultować z lekarzem ginekologiem, bo przyjmowanie leku, który obniża prolaktynę przy niskim jej poziomie w organizmie, może nie być dla kobiety korzystne.

Tym bardziej warto udać się do lekarza, jeśli problemy z zajściem w ciążę są poważne i istnieje ryzyko, że wymaga to bardziej zaawansowanego, a tym samym i skutecznego leczenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza