Uczulenie na spermę przyczyną problemu z zajściem w ciążę? Objawy i leczenie uczulenia na spermę

2015-05-21 16:24 Anna Kuliberda

Uczulenie na spermę to nie tylko bardzo uciążliwy problem, ale i bardzo wstydliwy. Ponieważ odbiera komfort i przyjemność z seksu, może być jedną z przeszkód stojących na drodze do poczęcia. Czy istnieją skuteczne metody leczenia tej dolegliwości?

Uczulenie na spermę zaczyna się zwykle już przy pierwszym stosunku seksualnym, w którym dochodzi do kontaktu ze spermą partnera. Dolegliwości pojawiają się zwykle tuż po stosunku (maksymalnie do jednej godziny od współżycia). Objawy alergii są bardzo podobne do tych utożsamianych z infekcją – pojawia się wysypka, swędzenie, zaczerwienienie, białe upławy, obrzęk, a nawet bolesność przy oddawaniu moczu. Ból może również towarzyszyć stosunkowi płciowemu. Jeśli uczulenie na nasienie jest bardzo silne, objawy mogą wykraczać poza sferę narządów płciowych. Obrzęk i wysypka mogą wystąpić na innych częściach ciała, może również pojawić się problem z oddychaniem.

Uczulenie na spermę zwykle jest reakcją na kontakt z białkiem (glikoproteina) produkowanym w prostacie. To ważny składnik nasienia. O wiele rzadziej może dochodzić do alergii na substancje, które w spermie znalazły się na skutek np. przyjmowania przez partnera leków lub spożywania jakiegoś pokarmu.

Czytaj także: Na czym polega badanie nasienia? Lekarze alarmują: sprawdź plemniki!

Uczulenie na spermę a ciąża

Uczulenie na spermę nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę. W tej sytuacji same plemniki nie wywołują reakcji alergicznych, więc mogą bezpiecznie uczestniczyć w zapłodnieniu. Jedyną przeszkodą na drodze do ciąży może być związany ze współżyciem dyskomfort uczulonej kobiety. Niestety, proces zajścia w ciążę może być dla niej nieprzyjemny i bolesny.

W bardzo skrajnych przypadkach, gdy reakcje alergiczne są niezwykle silne i gwałtowne, istnieje ryzyko wystąpienia u kobiety wstrząsu anafilaktycznego. W takich sytuacjach jedyną skuteczną i bezpieczną metodą zajścia w ciążę jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro.

Czytaj także: Banki spermy: kto może skorzystać?

Uczulenie na spermę – leczenie

Dobrą wiadomością jest z pewnością to, że w dużej ilości przypadków tej alergii, dolegliwości samoistnie zanikają po jakimś czasie. By ograniczyć cierpienie związane z alergią, zaleca się między innymi stosowanie prezerwatyw lub zmniejszenie aktywności seksualnej. Należy pamiętać, że uczulenie na spermę nie dotyczy konkretnego partnera i jego zmiana nie jest tutaj żadnym lekarstwem.

W niektórych sytuacjach niestety konieczna jest terapia odczulająca. Często jest tak, że objawy nasilają się z każdym kolejnym stosunkiem i zniechęcają do dalszego współżycia. Może być również sytuacja taka, że kobieta jednocześnie uczulona jest na lateks, więc stosowanie prezerwatyw też nie rozwiązuje problemu. Odczulanie daje więc jedyną szansę na powrót do normalności i przyjemności seksualnej.

Samo odczulanie, choć to proces prosty, powinno być przeprowadzane przez lekarza. Procedura odczulająca polega na systematycznym (przez kilka godzin) wprowadzaniu do kobiecej pochwy rozcieńczonego nasienia. Drugim sposobem jest ponawianie przez kilka tygodni wstrzykiwania do pochwy spermy. Obie formy odczulania mają zapewnić zbudowanie właściwej odporności na alergizujący czynnik.

Sprawdź, co na ten temat sądzą mamy na forum Mjakmama24.pl i weź udział w dyskusji!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE