8 złych powodów dla starań o kolejne dziecko. Może to jednak nie jest dobry pomysł?

2022-06-09 16:01

Ludzie decydują się na dziecko z różnych powodów. Czasem jest to po prostu oczywisty, kolejny etap życia. Gdy jednak przychodzi czas na zadecydowanie o rodzeństwie dla naszego jedynaka, czy też kolejnym dziecku w gromadce, powody są niekiedy... dyskusyjne. Psychologowie twierdzą, że jeśli chcemy mieć pierwsze lub kolejne dziecko tylko dla tych powodów, to lepiej ponownie przemyśleć temat.

Kolejne dziecko
Autor: Getty Images Czy starania o kolejne dziecko to dobry pomysł?

Bo znajomi też mają kilkoro dzieci, bo rodzina dopytuje "kiedy kolejne"... Powodów, dla których niektóre pary decydują się na dziecko, jest mnóstwo. Czy jednak taki tok rozumowania jest poprawny i w długoterminowych skutkach posłuży całej rodzinie, jak i nienarodzonemu jeszcze dziecku? Psychologowie są w tej kwestii sceptyczni i radzą, by do tematu rodzicielstwa podejść... altruistycznie. 

Jeśli mamy dziecko tylko po to, by osiągnąć korzyści dla naszego związku, rodziny, siebie lub własnego ego, jest to niezaprzeczalnie samolubne, a czasem niezdrowe, krzywdzące działanie dla nas samych, naszego związku, dzieci, ludzkości i całego świata - podkreśla psycholog i terapeuta Demetris Nicolaides.

Spis treści

 1. 8 złych powodów dla posiadania dzieci
 2. Jedyny słuszny powód dla posiadania dzieci
 3. Świadome staranie o dziecko
Kiedy zrobić test ciążowy?

Zobacz: "Natychmiast przeproś...", to mądre słowa? Oto dlaczego nie warto wymuszać przeprosin

8 złych powodów dla posiadania dzieci

Według psychologów, to nie są dobre pobudki do zostania rodzicami. Niezależnie, czy to pierwsze, czy kolejne dziecko, jeśli ma przyjść na świat tylko dla któregoś z tych powodów, to może być to krzywdzące nie tylko dla niego, ale i dla związku i reszty rodziny. Czy warto mieć dziecko? Nie dla tych powodów:

 • Jesteście znudzeni, samotni, czujecie się nieszczęśliwi.
 • Uważacie, że duże rodziny wyglądają na szczęśliwe i wesołe.
 • Panuje moda na posiadanie dużej ilości dzieci/ znajomi mają kilkoro...
 • Chcecie uratować wasz związek, który jest w kryzysie.
 • Żeby dzieci miały się z kim bawić.
 • Żeby miał się kto wami zająć na stare lata.
 • Bo rodzina i przyjaciele dopytują "kiedy kolejne?".
 • Bo dzieci są takie słodkie...

Takich i podobnych powodów jest jeszcze wiele. Jednak zdaniem ekspertów, nie tędy wiedzie droga do szczęśliwej rodziny. 

Przeczytaj: Jak odmawiać maluchowi, by uniknąć histerii? Naucz się robić to w mądry i wychowawczy sposób

Jedyny słuszny powód dla posiadania dzieci

"Wszystko to powinno sprowadzać się do altruistycznej, bezwarunkowej miłości. Powodem posiadania dziecka, który uważam za świadomy, uważny, rozsądny, zdrowy i w konsekwencji bardziej ludzki (niż tylko zwierzęco-instynktowny) jest to, że chcemy podzielić się naszą miłością i troską (...)" - zaznacza terapeuta, który jak sam przyznaje, często jest pytany o to, jaki jest dobry powód by mieć dziecko. 

Wiadomo jednak, że sama miłość i troska w życiu nie wystarczą. Ale dopiero gdy spełnimy te dwa warunki, jest czas na racjonalne podejście. Nie chodzi to jednak o szukanie egoistycznych korzyści, a podejście do tematu z rozsądkiem. 

Sprawdź: Wystarczy pół godziny dziennie, by być świetnym rodzicem. Te 3 momenty w ciągu dnia są kluczowe

Świadome staranie o dziecko

Sama potrzeba miłości i troszczenie się o drugiego człowika, nie wystarczy, by podjąć decyzję o rodzicielstwie świadomie.   

Po pierwsze, musimy upewnić się, że wiemy, co jest potrzebne do wychowania dziecka. Musimy być szczerzy wobec samych siebie, jeśli chodzi o posiadanie fizycznych, mentalnych i emocjonalnych zdolności. Wszystkie te warunki muszą być obecne, bo są potrzebne do zaspokojenia potrzeb dziecka - dodaje psycholog.

Jak uważacie? Są inne dobre powody, by mieć dziecko, niż tylko sama miłość...?

Sprawdź: Dlatego dziecko cię nie słucha? 3 nieoczywiste błędy, które popełnia każdy rodzic