Ból owulacyjny: ile trwa i jak go rozpoznać?

Ból owulacyjny, planowanie ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Ból owulacyjny objawia się uczuciem kłucia w prawej lub lewej części podbrzusza.

Ból owulacyjny związany jest z wystąpieniem owulacji, czyli pęknięciem pęcherzyka Graafa i uwolnieniem znajdującej się w nim komórki jajowej. Są kobiety, które nigdy go nie odczuwają, ale u niektórych ból jest dość silny i wywołuje zaniepokojenie. Ile trwa ból owulacyjny i jak go rozpoznać?

Ból owulacyjny występuje w czasie owulacji, czyli w momencie pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia dojrzałej komórki jajowej. Objawia się uczuciem kłucia w prawej lub lewej części podbrzusza.

Towarzyszy mu dyskomfort, gorsze samopoczucie, zawroty głowy oraz nudności. Ile trwa ból owulacyjny i jak go rozpoznać?

Spis treści:

  1. Przyczyny bólu owulacyjnego
  2. Rodzaj bólu owulacyjnego
  3. Ile trwa bólu owulacyjny?
  4. Ból owulacyjny a wizyta u lekarza

Przyczyny bólu owulacyjnego

Ból owulacyjny występuje w połowie cyklu (w cyklu 28-dniowym będzie to 14. dzień). W jajniku znajduje się pęcherzyk Graafa (wielkości około 1 cm; w każdym cyklu rozwija się jeden), w którym w pierwszej fazie cyklu dojrzewa komórka jajowa.

W momencie, w którym osiąga dojrzałość, pęcherzyk pęka, a komórka zostaje uwolniona do jamy otrzewnowej. Wraz z nią pojawia się tam również płyn oraz krew i to właśnie one mogą wywoływać podrażnienie, powodując ból owulacyjny.

Czytaj:

Dni płodne i dni niepłodne. Jak wyliczyć, żeby zajść w ciążę?

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach wynik jest miarodajny?

Monitoring owulacji - kiedy i jak wywoływać jajeczkowanie

Jak szybko zajść w ciążę? WIDEO

Rodzaj bólu owulacyjnego

Ból owulacyjny objawia się uczuciem kłucia po prawej lub lewej stronie podbrzusza (w jednym bądź drugim jajniku), może mieć również charakter kolkowy.

Z reguły ból nie jest zbyt silny, ale w niektórych przypadkach może być mylony nawet z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Bólowi owulacyjnemu mogą towarzyszyć również mdłości, nudności, pogorszenie samopoczucia i inne objawy, takie jak gorączka.

Charakterystycznym objawem owulacji towarzyszącym bólowi owulacyjnemu jest wystąpienie śluzu płodnego. Jest on bardzo obfity, przezroczysty i rozciągliwy. Wiele kobiet w czasie owulacji odczuwa również wzrost libido oraz tkliwość piersi.

Czytaj:

Pęcherzyk ciążowy: co to takiego?

Zapłodnienie - na czym polega poczęcie dziecka?

Ile trwa bólu owulacyjny?

Na szczęście ból owulacyjny trwa dość krótko - przeważnie tylko kilka godzin. W niektórych przypadkach może jednak występować dłużej, nawet do 48 godzin. U kobiet, które cierpią na bolesne jajeczkowanie, może powodować niezdolność do wykonywania codziennych obowiązków.

Na szczęście jest też dobra wiadomość - bardzo rzadko ból owulacyjny występuje w każdym cyklu. Zwykle po prostu raz na kilka miesięcy.

Czytaj: Przesunięcie owulacji a okres: przyczyny przesunięcia owulacji

Ból owulacyjny a wizyta u lekarza

Ból owulacyjny może wywoływać zaniepokojenie, jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka, nudności, wymioty, silne kłucie w podbrzuszu. W takiej sytuacji najlepiej udać się do ginekologa, który stwierdzi, czy te objawy są związane z bólem owulacyjnym czy może z infekcją.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE