Ból owulacyjny: ile trwa i jak go rozpoznać?

2019-07-08 13:37

Ból owulacyjny związany jest z wystąpieniem owulacji, czyli pęknięciem pęcherzyka Graafa i uwolnieniem znajdującej się w nim komórki jajowej. Są kobiety, które nigdy go nie odczuwają, ale u niektórych ból jest dość silny i wywołuje zaniepokojenie. Ile trwa ból owulacyjny i jak go rozpoznać?

Ból owulacyjny, planowanie ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Ból owulacyjny objawia się uczuciem kłucia w prawej lub lewej części podbrzusza.

Ból owulacyjny występuje w czasie owulacji, czyli w momencie pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia dojrzałej komórki jajowej. Objawia się uczuciem kłucia w prawej lub lewej części podbrzusza.

Towarzyszy mu dyskomfort, gorsze samopoczucie, zawroty głowy oraz nudności. Ile trwa ból owulacyjny i jak go rozpoznać?

Spis treści:

  1. Przyczyny bólu owulacyjnego
  2. Rodzaj bólu owulacyjnego
  3. Ile trwa bólu owulacyjny?
  4. Ból owulacyjny a wizyta u lekarza

Przyczyny bólu owulacyjnego

Ból owulacyjny występuje w połowie cyklu (w cyklu 28-dniowym będzie to 14. dzień). W jajniku znajduje się pęcherzyk Graafa (wielkości około 1 cm; w każdym cyklu rozwija się jeden), w którym w pierwszej fazie cyklu dojrzewa komórka jajowa.

W momencie, w którym osiąga dojrzałość, pęcherzyk pęka, a komórka zostaje uwolniona do jamy otrzewnowej. Wraz z nią pojawia się tam również płyn oraz krew i to właśnie one mogą wywoływać podrażnienie, powodując ból owulacyjny.

Czytaj:

Dni płodne i dni niepłodne. Jak wyliczyć, żeby zajść w ciążę?

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach wynik jest miarodajny?

Monitoring owulacji - kiedy i jak wywoływać jajeczkowanie

Sprawdź, jak szybko zajść w ciążę

Rodzaj bólu owulacyjnego

Ból owulacyjny objawia się uczuciem kłucia po prawej lub lewej stronie podbrzusza (w jednym bądź drugim jajniku), może mieć również charakter kolkowy.

Z reguły ból nie jest zbyt silny, ale w niektórych przypadkach może być mylony nawet z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Bólowi owulacyjnemu mogą towarzyszyć również mdłości, nudności, pogorszenie samopoczucia i inne objawy, takie jak gorączka.

Charakterystycznym objawem owulacji towarzyszącym bólowi owulacyjnemu jest wystąpienie śluzu płodnego. Jest on bardzo obfity, przezroczysty i rozciągliwy. Wiele kobiet w czasie owulacji odczuwa również wzrost libido oraz tkliwość piersi.

Czytaj:

Pęcherzyk ciążowy: co to takiego?

Zapłodnienie - na czym polega poczęcie dziecka?

Ile trwa bólu owulacyjny?

Na szczęście ból owulacyjny trwa dość krótko - przeważnie tylko kilka godzin. W niektórych przypadkach może jednak występować dłużej, nawet do 48 godzin. U kobiet, które cierpią na bolesne jajeczkowanie, może powodować niezdolność do wykonywania codziennych obowiązków.

Na szczęście jest też dobra wiadomość - bardzo rzadko ból owulacyjny występuje w każdym cyklu. Zwykle po prostu raz na kilka miesięcy.

Czytaj: Przesunięcie owulacji a okres: przyczyny przesunięcia owulacji

Ból owulacyjny a wizyta u lekarza

Ból owulacyjny może wywoływać zaniepokojenie, jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka, nudności, wymioty, silne kłucie w podbrzuszu. W takiej sytuacji najlepiej udać się do ginekologa, który stwierdzi, czy te objawy są związane z bólem owulacyjnym czy może z infekcją.

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza