Ciąża rok po roku - jak szybko regeneruje się organizm po ciąży?

2021-12-02 11:13

Niedawno urodziłaś dziecko, a za kilka miesięcy zostaniesz mamą drugiego dziecka. Ciąża rok po roku to wyjątkowy przypadek. Bez względu na to, czy kolejna ciąża w tak krótkim odstępie czasu była planowana, czy jest skutkiem chwili uniesienia, powinnaś wiedzieć o kilku ważnych kwestiach. Co trzeba wiedzieć o ciąży po ciąży?

ciąża rok po roku
Autor: Getty Images Ciąża rok po roku - jak regeneruje się organizm?

Kiedyś, gdy metody sterowania płodnością były zawodne, niewielka różnica wieku między rodzeństwem nie była niczym nadzwyczajnym. Obecnie jednak większość par pragnie nacieszyć się maluszkiem, zanim zdecyduje się na kolejnego potomka. Bywa jednak i tak, że rodzice pragną drugiego dziecka szybko, aby różnica wieku między nimi była mała. Co warto wiedzieć w tym temacie? Czy ciąża rok po roku nie jest niebezpieczna?

Spis treści

  1. Ciąża rok po roku, a zdrowie
  2. Ciąża po ciąży a waga
  3. Ciąża po ciąży a karmienie piersią
  4. Cesarka po cesarce?
Wczesne objawy ciąży

Ciąża rok po roku, a zdrowie

Ciąża nie pozostaje bez wpływu na organizm kobiety. Zmiany hormonalne, wysiłek, obciążenie organizmu sprawiają, że nawet jeśli ciąża przebiegała bez powikłań, powinien minąć rok od porodu, aby kobieta w pełni wróciła do formy. Takie są prawa natury.

Przeczytaj: Jak szybko można zajść w kolejną ciążę po porodzie?

Jeśli jednak zaszłaś ponownie w ciążę, zanim upłynął rok od porodu, nie słuchaj doradców, którzy mówią, że ciąża będzie miała ciężki przebieg, „polecą” ci zęby, a twoje kości staną się jak sito. Jeśli będziesz o siebie dbała, sprostasz temu wyzwaniu bez kłopotów. To prawda, że kolejna ciąża może nadwątlić twoje zdrowie, ale możesz wiele zrobić, by tego uniknąć i czuć się świetnie.

Weź sobie do serca kilka ważnych zasad.

  • Zdrowo się odżywiaj.

W twojej diecie nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców (powinny być składnikiem każdego posiłku i stanowić połowę tego, co na talerzu). Jedz codziennie produkty zbożowe, np. pieczywo pełnoziarniste, płatki, kasze, ryż. Unikaj zawiesistych sosów, fast foodów, smażone mięso zamień na gotowane lub duszone. Mięso powinnaś jadać 2–3 razy w tygodniu, podobnie jak ryby. Staraj się dużo pić, najlepiej niegazowaną wodę mineralną. By przemiana materii przebiegała sprawnie, organizm musi być prawidłowo nawodniony.

Dowiedz się: Dieta ciężarnej na jesień i zimę - co jeść, a czego unikać?

Twoja dieta powinna obfitować w nabiał: mleko, sery, jogurty, kefiry, twarogi. To szczególnie ważne ze względu na kości i zęby. Jeśli nie możesz jeść nabiału, poproś lekarza o wypisanie preparatu z wapniem. Nie zapominaj także o stosowaniu witaminy D od połowy ciąży (jest niezbędna do wbudowania wapnia w kości).

Zapytaj lekarza, czy powinnaś od pierwszych miesięcy ciąży brać witaminy dla ciężarnych. Zwykle w takiej sytuacji jest to konieczne. Być może niezbędne będzie także wczesne przyjmowanie preparatów żelaza. Każda ciąża wiąże się z ryzykiem niedokrwistości. Jeśli po poprzedniej ciąży twoja krew nie wróciła do normy, teraz musisz szczególnie dbać, by nie dopuścić do nasilenia anemii. To ważne dla ciebie i dla twojego maluszka.

  • Zadbaj o ruch.

Staraj się nie spędzać całej ciąży na kanapie. Bardzo ważna jest aktywność, co nie znaczy, że masz się przemęczać. Nic się nie stanie, jeśli wytrzesz kurze raz w tygodniu, prasowanie poczeka, a obiad ugotujesz raz na dwa dni. Gdy malec śpi, ty także się połóż i odpocznij. Nie odmawiaj, gdy bliscy chcą ci pomóc, nawet jeśli mąż nie tak dokładnie jak ty odkurza mieszkanie.

  • Chroń kręgosłup.

Staraj się unikać dźwigania malca. Raczej siądź z nim na podłodze do wspólnej zabawy, zamiast nosić go na rękach. Twój kręgosłup może nie wytrzymać podwójnego obciążenia.

Ciąża po ciąży a waga

W prawidłowej ciąży kobieta przybiera na wadze ok. 12 kg. Jeśli jednak pozostało ci ich kilka po poprzedniej ciąży, to wcale nie oznacza, że teraz nabierzesz dużo więcej ciała. Ciąża to nie czas na odchudzanie, zwłaszcza jeśli od porodu upłynęło zaledwie kilka miesięcy.

Jeśli teraz zaczniesz ograniczać jedzenie, masz niemal jak w banku, że twoje zęby i kości będą po drugim porodzie w kiepskiej kondycji. Zadanie, jakie stoi przed tobą, to troska, aby za bardzo nie przytyć. Możesz osiągnąć ten cel bez wielkiego wysiłku, jeśli będziesz prawidłowo się odżywiała, unikała słodyczy, tłustych dań i ciągłego podgryzania.

Sprawdź: Ćwiczenia po porodzie - koiedy zacząć i jakie są najlepsze ćwiczenia po ciąży

Zachcianki staraj się spełniać z rozsądkiem. Zamiast czekolady jedz suszone owoce i orzechy, zamiast schabowego sięgnij po pieczone chude mięso i porcję surówki (bez majonezu!). Dbaj o codzienną aktywność. To zbyt trudne? Ależ nie! Przecież możesz codziennie iść z maluchem na długi spacer, co tydzień wybrać się z nim na basen, a od czasu do czasu wyskoczyć na fitness dla ciężarnych.

Ciąża po ciąży a karmienie piersią

Gdy z chwilą zajścia w ciążę karmiłaś dziecko piersią, nie musisz z tego rezygnować. Co prawda karmienie naturalne jednego dziecka i noszenie pod sercem drugiego jest dużym obciążeniem dla organizmu, ale jeśli ci na tym zależy, możesz kontynuować karmienie. Ciąża zmienia nieco smak mleka i może osłabić laktację, ale jeśli niemowlęciu to nie przeszkadza, nie ma problemu.

Dowiedz się: 7 pytań o karmienie piersią podczas kolejnej ciąży

Koniecznie jednak porozmawiaj o tym z ginekologiem. Są bowiem przeciwwskazania, np. gdy ciąża jest zagrożona, pojawiają się plamienia lub masz za sobą poronienie. W takich sytuacjach uwalniana podczas karmienia piersią oksytocyna może pobudzać macicę do skurczów.

Cesarka po cesarce?

Jeśli rodziłaś naturalnie, kolejny poród po kilkunastu miesiącach nie stanowi problemu. Wystarczy, że postarasz się, aby nie dopuścić do anemii (utrata krwi w czasie porodu przy dużej niedokrwistości może cię bardzo osłabić). Jeśli jednak rodziłaś przez cesarskie cięcie, warto poczekać, aby do następnej ciąży minął rok.

Przeczytaj: Ile trwa pierwszy poród? Czynjniki wpływające na długość porodu

Zwykle trzeba 8–9 miesięcy, aby blizna na macicy stała się mocna. Jedna cesarka w życiu nie musi oznaczać kolejnej. Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu wykonano tę pierwszą. Przykładowo, jeśli dziecko urodziło się „po cesarsku” ze względu na nieprawidłowe położenie, kolejny poród może się odbyć siłami natury.

Ale gdy cesarka była konieczna ze względu na przewlekłą chorobę przyszłej mamy, kolejna ciąża zapewne także skończy się zabiegowo.

miesięcznik "M jak mama"