Odstawienie tabletek a ciąża: kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne, aby zajść w ciążę?

2021-06-10 13:18

Zażywasz tabletki antykoncepcyjne, ale w najbliższym czasie planujesz ciążę? Dowiedz się, kiedy należy odstawić pigułki antykoncepcyjne, aby zajść w ciążę.

Skuteczna i nowoczesna antykoncepcja dla młodych mam
Autor: Shutterstock

Wiele kobiet obawia się, czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych będą miały problemy z zajściem w ciążę. Zastanawiają się też, na ile czasu przed rozpoczęciem starań o dziecko należy odstawić tabletki antykoncepcyjne, aby ciąża przebiegała prawidłowo. Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Czy można zajść w ciążę zaraz po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych?
  2. Czy można od razu zajść w ciążę po odstawieniu zastrzyków?
  3. Kiedy zacząć starać się o ciążę po odstawieniu antykoncepcji?

Czy można zajść w ciążę zaraz po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych?

Teoretycznie, możliwe jest zajście w ciążę zaraz po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Najczęściej jednak powrót do płodności zajmuje 1-3 miesiące. Jeśli pigułki były dobrze dobrane i regularnie odwiedzałaś ginekologa, nie musisz się obawiać o ewentualny negatywny wpływ antykoncepcji na płodność.

Prawidłowa praca jajników wracają już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek. W ciągu trzech miesięcy powraca owulacja i miesiączka. Zaleca się odczekać te trzy miesiące z zajściem w ciążę, aby cykle się uregulowały.

Ten czas poświęć na zmianę nawyków żywieniowych, sport, rzucenie palenia, leczenie zębów, niezbędne badania i kontrole lekarskie. Szczególnie ważne jest zażywanie kwasu foliowego na trzy miesiące przed poczęciem. Jednak poczęcie dziecka od razu po odstawieniu tabletek nie wpływa negatywnie na ciążę i płód.

Możesz spotkać się z opiniami, że zajście w ciążę tuż po odstawieniu tabletek zwiększa ryzyko ciąży mnogiej, choć badania tego nie potwierdzają. Warto jednak mieć to na uwadze, starając się o dziecko tuż pod odstawieniu pigułek. Pamiętaj, że starania o dziecko trwają do roku, średnio ok. 4-5 miesięcy.

Czytaj również: Jak zajść w ciążę - kiedy się kochać, aby zajście w ciążę było możliwe?

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Wypróbuj kalkulator dni płodnych

Czy można od razu zajść w ciążę po odstawieniu zastrzyków?

Zastrzyki antykoncepcyjne działają przez 3 miesiące. Dlatego planując dziecko, warto mieć to na uwadze. To jednak nie wszystko. Obserwacje pokazują, że płodność po zastrzyku może powrócić dopiero po roku.

Kiedy zacząć starać się o ciążę po odstawieniu antykoncepcji?

Aby zajść w ciążę, należy zaprzestać stosowania każdej formy antykoncepcji. W ciągu tygodnia do miesiąca zajście w ciążę powinno być możliwe. Jedynym wyjątkiem jest wspomniana sytuacja, w której kobieta użyła zastrzyku, ponieważ może to mieć długoterminowy wpływ na płodność.

Jeśli kobieta nie zachodzi w ciążę mimo odstawienia antykoncepcji, powinna skonsultować się z lekarzem. Problemy z płodnością mogą bowiem występować niezależnie od stosowanej antykoncepcji i ujawnić się po odstawieniu pigułek i przy próbach zajścia w ciążę.

Winą niesłusznie obarczane są tabletki antykoncepcyjne, które w rzeczywistości tylko maskowały problemy z płodnością. Właśnie stąd wziął się mit o negatywnym wpływie pigułek na późniejszą płodność.

Czytaj również: Niepłodność małżeńska – przyczyny, leczenie

Skuteczna i nowoczesna antykoncepcja hormonalna dla kobiet