Poprawiają płodność, ale mają też swoją ciemną stronę. Uważaj na popularne orzechy

2023-07-25 15:10

Są dobrym źródłem selenu, silnego przeciwutleniacza, który chroni organizm przed chorobami przewlekłymi i wspomaga pracę tarczycy. Ale kupują je głównie osoby, które starają się o dziecko, bo selen poprawia płodność. Eksperci ostrzegają jednak, że jedzenie zbyt dużych ilości orzechów brazylijskich nie jest wskazane, zwłaszcza w ciąży.

orzechy brazylijskie
Autor: Getty images Poprawiają płodność, ale mają też swoją ciemną stronę. Uważaj na popularne orzechy

Selen to tzw. pierwiastek śladowy, którego organizm potrzebuje w niewielkich ilościach. Nie znaczy to jednak, że nie potrzebuje go wcale: przeciwnie. Selen uważany jest substancję o niezwykle cennym wpływie na organizm, zwłaszcza na jego płodność. Nic dziwnego, że kobiety starające się o dziecko najczęściej wpisują w wyszukiwarkę zapytanie: w jakich produktach można znaleźć selen? Odpowiedź jest prosta: w orzechach brazylijskich, które są skarbnicą tego składnika. Ale uwaga! Orzechy brazylijskie i ich nadmiar w ciąży mogą być szkodliwe.

Spis treści

  1. Orzechy brazylijskie na lepszą płodność
  2. Jak zwiększyć płodność dzięki selenowi?
  3. Nadmiar szkodzi, uważaj na orzechy brazylijskie
  4. Selen w ciąży - jedz z umiarem
Domowe sposoby na zaparcia w ciąży

Orzechy brazylijskie na lepszą płodność

Orzechy brazylijskie to owoce wielkich drzew rosnących w Amazonii. Są niezwykle bogatym źródłem selenu, dlatego są chętnie kupowane przez pary stające się o dziecko. Selen jest bowiem pierwiastkiem, który ma ogromne znaczenie dla płodności - zarówno kobiecej, jak i męskiej. Selen wpływa na strukturę ściany macicy, sprawiając, że staje się ona przyjaźniejszym podłożem dla zarodka. Zwiększa też przepływ krwi do macicy i jajników, co zwiększa szanse na poczęcie, jednocześnie zapobiegając powstawaniu zakrzepów w błonie śluzowej macicy, które często są przyczyna wczesnych poronień. 

To nie wszystkie zalety selenu. Jest silnym przeciwutleniaczem, wiece generalnie poprawia kondycję organizmu przyszłej mamy: pomaga w stworzeniu zdrowego środowiska dla rozwijającej się komórki jajowej poprzez zmniejszenie szkodliwych wolnych rodników w organizmie. Minerał ten odgrywa też pozytywną rolę w rozwoju pęcherzyków jajnikowych. Badania dowiodły również, że selen poprawia ruchliwość plemników, ma więc znaczenie również dla męskiej zdolności rozrodczej.  

Jak zwiększyć płodność dzięki selenowi?

Wiele kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę je orzechy brazylijskie przez cały okres stania się o dziecko. Obserwacje pokazują, że u wielu z nich daje to efekty w postaci upragnionej ciąży. 

Ale orzechy brazylijskie można jeść także wtedy, gdy nie mamy problemów z zapłodnieniem - po to, by wspierać dziecko od dnia poczęcia. Zapłodnione jajo zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy około tydzień po owulacji, lekarze zalecają więc, aby dostarczać organizmowi większych dawek selenu za pośrednictwem orzechów od dnia owulacji do 10 dni po niej. Wystarczą 2- 3 orzechy dziennie, świeże, nie prażone ani gotowane w postaci dodatku do potraw. 

Czytaj również: Czy brać witaminy w ciąży? 5 powodów, dla których trzeba przyjmować suplementy ciążowe

15 warzyw i owoców, które służą ciąży i przyszłej mamie

Nadmiar szkodzi, uważaj na orzechy brazylijskie

Niestety, orzechy brazylijskie mają swoją ciemna stronę, jaką jest ryzyko przedawkowania znajdującego się w nich selenu. Selen to tak zwany minerał śladowy, czyli składnik, którego organizm potrzebuje w bardzo małych ilościach. 

Kobieta próbująca zajść w ciążę lub mężczyzna starający się o poprawę jakości plemników powinni jeść od 1 do 3 orzechów, co daje ok. 400 mikrogramów (µg/l) selenu, czyli maksymalną dzienną dawkę. Jednak bezpieczne normy dziennego spożycia selenu w Polsce dla dorosłych niestarających się o potomstwo są dużo mniejsze: dla mężczyzn to 75–85 µg/l, u kobiet - 98-108 µg/l. Dawka toksyczna selenu, który nie rozpuszcza się w wodzie i nie może zostać wypłukany z organizmu, to 600-700 μg. 

Selen w ciąży - jedz z umiarem

W okresie ciąży należy szczególnie dbać o to, aby nie przekraczać dozwolonych dawek selenu. orzechy brazylijskie są cenne dla zdrowia, bo oprócz selenu zawierają również zdrowe białko, tłuszcze oraz witaminy i minerały, a także dostarczają przydatnego źródła błonnika, który w czasie ciąży może pomóc na zaparcia.

Orzechy brazylijskie jedzone w ciąży są jednak kaloryczne, dlatego ze względu na dodatkowe kalorie oraz obecność selenu lepiej jeść je z umiarem.