Ciąża, a anoreksja - pragnienie dziecka impulsem do wyzdrowienia?

2021-12-01 13:34

Anoreksja to choroba, która oprócz wszelkich innych wyniszczających organizm powikłań, powoduje także duże problemy z płodnością. Zajście w ciążę nie jest jednak niemożliwe, zwłaszcza, gdy starania o dziecko są początkiem drogi do zdrowienia. Tak było w przypadku 26 letniej Brytyjki, która z chorobą zmagała się od wczesnych lat nastoletnich.

anoreksja a ciąża
Autor: Shutterstock Ciąża po latach anoreksji

Zbilansowana dieta jest kluczem do cieszenia się pełną płodnością, nawet u zdrowych kobiet. Anoreksja i inne zaburzenia odżywiania, w większości przypadków, wiążą się z zaburzeniami cyklu miesiączkowania, a co za tym idzie z brakiem owulacji. 

Sally Cox, 26 letnia Brytyjka, która od wielu lat zmagała się z zaburzeniami odżywiania, mimo ryzyka jakie niesie za sobą ciąża z anoreksją, urodziła zdrowego synka. Jak wyglądała jej historia?

Spis treści

  1. Ciążą przy anoreksji - historia ze szczęśliwym zakończeniem
  2. Wiedza o anoreksji - Sally chce teraz edukować innych
  3. Ciąża przy anoreksji - zagrożenia
Jak pomóc bliskiej osobie z anoreksją?

Ciążą przy anoreksji - historia ze szczęśliwym zakończeniem

Sally nigdy nie miała regularnych miesiączek, w związku z tym, że od bardzo wczesnego wieku chorowała na zaburzenia odżywiania. Jej anoreksja objawiała się panicznym lękiem przed publicznym spożywaniem posiłków. W rezultacie, problem się pogłębiał i skutkował tym, że prawie w ogóle nie jadła. 

Mimo ogromnych problemów zdrowotnych i emocjonalnych, młoda kobieta zawsze marzyła by zostać matką. Lekarze jednak odradzali jej ciążę. Twierdzili, że jest zbyt słaba by donosić ciążę, grozi jej poronienie, a przede wszystkim, jest za chuda, by chociażby przyjąć hormony, ułatwiające zajście w ciążę.

Sally Cox jednak się nie poddała.

"Zrozumiałam, że jeżeli moje marzenie o dziecku ma się pełnić, muszę zacząć jeść. (..) Powoli zaczynałam dochodzić do zdrowia, przytyłam, niewiele, ale kilka kilogramów."

Przeczytaj: Hiperprolaktynemia - jednak z głównych przyczyn niepłodności

W końcu, po 5 latach starań, Sally urodziła zdrowego synka, ważącego 2,9 kg. Teraz cieszy się macierzyństwem, a zajęta miłością do dziecka i obowiązkami w opiece nad nim, przytyła kolejne kilka kilogramów. 

"Anoreksja to długa przeprawa, ale odkąd mam synka, wiem, że nie mierzę się z nią sama." - mówi Sally.

Wiedza o anoreksji - Sally chce teraz edukować innych

Młoda mama bierze teraz udział w kampaniach podnoszących świadomość o strasznej chorobie, jaką jest anoreksja. 

Ciąża przy anoreksji - zagrożenia

Przypadek Sally to przykład szczęśliwego zakończenia. Niestety, nie jest to takie oczywiste. Jakie ryzyko niesie za sobą ciąża przy anoreksji?

Dowiedz się: Jakie preparaty witaminowe przyjmować przed ciążą?