Jakie preparaty witaminowe przyjmować przed ciążą? Zadbaj o dziecko zanim się pocznie!

2021-03-22 16:30

Czy przyjmować witaminy przed ciążą, aby wspomóc poczęcie? Warto to zrobić, ponieważ niedobory witamin przed ciążą, mogą mieć zły wpływ na twoją płodność, zdrowie, ale też na rozwój nienarodzonego dziecka. Które witaminy przyjmować przed ciążą i które z nich mogą pomóc ci w poczęciu?

Jakie preparaty witaminowe przyjmować przed ciążą?
Autor: Getty images Jakie preparaty witaminowe przyjmować przed ciążą?

Suplementacja witamin przed ciąża? Nie jest tajemnicą, że regularne przyjmowanie witamin w okresie ciąży wspomaga zdrowie mamy i rozwój płodu. Ale z rozpoczęciem suplementacji nie warto czekać do momentu, aż zajdziesz w ciążę - warto przyjmować witaminy już przed ciążą.

Odpowiednia kombinacja witamin zwiększa płodność i może zwiększyć twoje szanse na poczęcie. Które witaminy przyjmować przed ciążą i które z nich mogą pomóc ci w poczęciu?

Czytaj: Suplementy w ciąży. Najważniejsze witaminy i minerały w ciąży, które powinnaś przyjmować

Spis treści

  1. Planujesz macierzyństwo? Przyjmuj witaminy przed ciążą
  2. Jakie witaminy przyjmować przed ciążą? Po pierwsze: kwas foliowy
  3. Jakie witaminy przyjmować przed ciążą, aby poprawić płodność?

Planujesz macierzyństwo? Przyjmuj witaminy przed ciążą

Badania pokazują, że bardzo duży procent ciąż nie jest planowana. Oznacza to, że kobieta nie może przygotować organizmu - za pomocą suplementacji - do poczęcia i do pierwszych dni ciąży. Jeśli tak jest w twoim przypadku, nie martw się, przyjmowanie witamin od momentu zrobienia testu ciążowego wystarczy. Ale pamiętaj, aby tego nie zlekceważyć.

Jeśli natomiast starasz się o dziecko od jakiegoś czasu bezskutecznie, skonsultuj się z ginekologiem i poproś go o zapisanie preparatu z witaminami i minerałami, które będą wspomagać twoją płodność.

Jakie witaminy przyjmować przed ciążą? Po pierwsze: kwas foliowy

Kwas foliowy (czyli witamina B9) jest ważnym składnikiem, który powinien być przyjmowanym od samego początku ciąży, ale najlepiej - na kilka tygodni wcześniej. To najważniejsza dla płodu witamina, którą przed planowanym poczęciem zalecają lekarze na każdej szerokości geograficznej.

W Stanach Zjednoczonych kwas foliowy dodawany jest do żywnosci, dlatego nawet kobiety nie planujące ciąży, są do niej mimo wszystko przygotowane. W Polsce żywność nie jest wzbogacana o tę substancję, dlatego jeśli kobieta jest w wieku rozrodczym i planuje ciążę w bliższej lub dalszej przyszłości, powinna suplementować ten składnik.

Nawet jeśli nie zdecyduje się ostatecznie na dziecko, to łykanie witaminy na pewno jej nie zaszkodzi, bo to substancja cenna dla zdrowia nie tylko płodu.

Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny? Ponieważ jego niedobór w organizmie mamy sprzyja powstawaniu u płodu poważnych wad centralnego układu nerwowego (rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, wodogłowie itd.).

Aby zgromadzić odpowiednią ilość kwasu foliowego w organizmie przyszłej mamy, najlepiej przyjmować go codziennie w dawce 0,4 mg przez co najmniej sześć tygodni przed planowaną ciążą.

Czytaj: Planowanie ciąży? 7 wskazówek, jak przygotować się do ciąży

Jakie badania warto zrobić przed zajściem w ciążę?

Jakie witaminy przyjmować przed ciążą, aby poprawić płodność?

Istnieje wiele witamin, które pomagają zajść w ciążę i których przyjmowanie zaleca się około 2-3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem. Aumatma Shah, ND, lekarz medycyny naturalnej i dietetyk, autorka książki "Sekrety płodności" twierdzi, że chociaż zazwyczaj przyjmowanie witamin pomagających zajść w ciążę nie zaszkodzi, to jednak warto dobierać zestaw witamin według potrzeb konkretnej kobiety starającej się o dziecko.

„Często najskuteczniejszym sposobem wspierania płodności jest dokładne przeanalizowanie, które składniki odżywcze są najbardziej deficytowe” - pisze autorka.

  • Kwasy omega

Są często dodawane do zestawów witamin dla kobiet w ciąży, ze względu na jego pozytywny wpływ na rozwój mózgu dziecka. Jednak, według specjalistów, kwasy tłuszczowe omega-3 zwiększają szanse na poczęcie dziecka. Może poprawić jakość jajeczek, dlatego przyszłe matki powinny przyjmować co najmniej 300 mg omega-3 dziennie.

  • Koenzym Q10

Wykazano, że zwiększa płodność, szczególnie u kobiet po 40. roku życia. Zagęszcza wyściółkę macicy, co ułatwia implantację zarodka. Prawdopodobnie przyjmowanie Q10 poprawia też płodność u kobiet z zespołem policystycznych jajników. Zalecane dawki wahają się od 150 mg do 600 mg dziennie.

Znana jest jako substancja redukująca zmarszczki, ponieważ działa naprawczo na komórki, a także hamuje proces starzenia. Ale jest również składnikiem odżywczym dla jajników. W przypadku kobiet, które próbują zajść w ciążę w późniejszym okresie życia.

  • Witamina D

Witamina D3 jest niezbędna do rozwoju zdrowych hormonów, także ciążowych. Ponadto zapobiega wielu chorobo, które mogą powodować późniejsze powikłania w okresie ciąży, dlatego jej niedobór - tak powszechny wśród Polek - powinien być uzupełniony przed planowanym poczęciem.

  • Selen

To super-witaminą wspomagającą płodność, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym. Pomaga w rozwoju zdrowych pęcherzyków, z których uwalniają się jajeczka. Zauważa, że ​„niedobory selenu mogą prowadzić do powikłań ciążowych, poronień i mogą uszkodzić układ nerwowy rozwijającego się płodu.

Czytaj: Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Witaminy i minerały na męską płodność - które składniki sprzyjają zapłodnieniu?

Czy warto stosować suplementy diety
Dobrze wiedzieć

Komu grozi niedobór witamin w ciąży?

Preparaty wielowitaminowe powinny być stosowane pod kontrolą lekarza, bo nie każda kobieta starająca się o dziecko ich potrzebuje. Do grup ryzyka, zagrożonych niedoborami, należą kobiety:

  • bardzo młode
  • z licznymi ciążami następującymi po sobie w krótkich okresach czasu
  • z przewlekłymi schorzeniami, które powodują ograniczenie wchłaniania
  • z niedoborem masy ciała i zbyt małą podażą substancji odżywczych
  • ze specyficznymi nawykami żywieniowymi (np. wegetarianki, weganki).

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza