Jak przeprowadzić rozmowę z opiekunką? O co pytać przed jej zatrudnieniem? 10 porad

2021-04-26 10:21

Kiedy rodzice wracają do pracy, pojawia się problem, komu zostawić dziecko pod opieką. Jeśli nie chcą oddać swojej pociechy do żłobka, muszą rozejrzeć się za opiekunką. Jak powinna wyglądać pierwsza rozmowa z nianią? Jak przeprowadzić rozmowę z opiekunką i o co ją zapytać w czasie rekrutacji?

Jak przeprowadzić rozmowę z opiekunką?

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Jak przeprowadzić rozmowę z opiekunką? Pytając m. in. o doświadczenie i precyzując warunki współpracy.

Rozmowa z nianią powinna być rzeczowa i musi odpowiedzieć na pytanie, czy osoba, z którą się spotkałaś nadaje się na nianię dla twojego dziecka i czy spełnia twoje oczekiwania. Jak szukać idealnej opiekunki i jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną z nianią? Podpowiadamy, o co pytać nianię w czasie rozmowy o pracę i na co zwrócić uwagę podczas spotkania. 

Spis treści

  1. Jak przeprowadzić rozmowę z opiekunką: proś o referencje
  2. Jakie jest doświadczenie opiekunki w pracy z dziećmi?
  3. Jakie plany zawodowe ma niania?
  4. Czy opiekunka zna potrzeby dziecka?
  5. Jak wyglądał dzień z dzieckiem, którym się opiekowała?
  6. Jakie były najtrudniejsze chwile w poprzedniej pracy?
  7. Co było najpiękniejsze w pracy z innym dzieckiem?
  8. Czy niania umie udzielać pierwszej pomocy?
  9. Jakie są oczekiwania finansowe niani?
  10. Sprecyzuj warunki współpracy i obowiązki opiekunki

Jak przeprowadzić rozmowę z opiekunką: proś o referencje

Poproś potencjalną nianię o kontakty do poprzednich pracodawców. Nie zaszkodzi, jeśli po rozmowie kwalifikacyjnej zadzwonisz do nich i zadasz kilka pytań dotyczących kandydatki.

Dobrze zadać pytania, które padły na rozmowie kwalifikacyjnej: jak im się ze sobą pracowało, dlaczego zakończyli współpracę, ile trwała współpraca, ile czasu minęło od ostatniego dnia opieki nad dzieckiem, czy oprócz zajmowania się dzieckiem niania miała jakieś inne domowe obowiązki.

Po co to wszystko? Rozmowa przez telefon powinna rozwiać wątpliwości.

Jakie jest doświadczenie opiekunki w pracy z dziećmi?

Doświadczenie jest bardzo ważne. Dlatego też, mając do czynienia z osobą, która nigdy wcześniej nie pracowała, ale posiada własne dzieci, nie skreślaj jej od razu z listy potencjalnych opiekunek twojego dziecka. Przecież opieka nad własnym potomstwem to również niezłe kwalifikacje.

Taka osoba na pewno wie, jak dziecko przebrać czy nakarmić. Powinna również orientować się w tym, co można dziecku podać do jedzenia na danym etapie, a co jest absolutnie zakazane.

Jakie plany zawodowe ma niania?

Dlaczego tak ważne jest to, ile opiekunka zamierza pracować? Dziecko, które będzie spędzało większość dnia z nianią, szybko się do niej przyzwyczai. Gdyby okazało się, że opiekunka po kilku miesiącach zamierza zmienić pracę, dziecko przeżyłoby niepotrzebny stres, na który raczej nie chcesz go narażać.

Poza tym to znowu niezbyt komfortowa sytuacja dla ciebie, bo na nowo rozpoczniesz rozmowy kwalifikacyjne.

Czy opiekunka zna potrzeby dziecka?

Należy zapytać potencjalną opiekunkę, czego potrzebuje dziecko w wieku naszej pociechy, co należy zrobić w przypadku płaczu, jak uspokoić niemowlę. Powinna ona wiedzieć, że w takiej sytuacji należy znaleźć przyczynę łez i zrobić wszystko, by poprawić dziecku nastrój. Przy tym pytaniu warto również dowiedzieć się, jakie metody stosuje niania, by zdyscyplinować dziecko.

M jak mama - Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w żłobku?

Jak wyglądał dzień z dzieckiem, którym się opiekowała?

Odtąd twoje dziecko będzie pod opieką kogoś, kto będzie miał spory wpływ na jego rozwój, dlatego zapytaj czy lubi aktywnie spędzać czas z dziećmi, czy wychodziła ze swoimi dotychczasowymi podopiecznymi na plac zabaw, jakie zabawy proponuje dzieciom, co robi, widząc znudzone dziecko, czy jest osobą kreatywną.

Omówcie również sprawę oglądania przez dziecko telewizji - czy wolno mu oglądać, a jeśli tak to, jak długo.

Jakie były najtrudniejsze chwile w poprzedniej pracy?

To niełatwa, choć konieczna do omówienia kwestia. Podczas rozmowy z opiekunką dowiedz się, czy były w jej poprzedniej pracy ciężkie momenty: zagrożenie życia lub zdrowia dziecka - i jak sobie radziła - jak szybko reagowała na problem, czy kontaktowała się natychmiast z rodzicami, jak radziła sobie w sytuacjach stresowych.

Co było najpiękniejsze w pracy z innym dzieckiem?

Chwila na anegdotki. Niania, która ma za sobą niejedno odchowane dziecko, zapewne pochwali się swoimi osiągnięciami. Być może okaże się, że kilkoro nauczyła chodzić i najbardziej cieszy ją widok pierwszych kroczków dziecka. Inna może wspominać pierwsze słowa, pierwszy ząbek, pomyślną naukę nocnikowania.

Dlaczego warto zapytać o to opiekunkę? Jest to dość luźne pytanie, niania powinna się przy nim otworzyć, pokazać emocje. Dowiesz się, jak bardzo ciepła, kochająca i otwarta jest osoba, która chce zajmować się twoim dzieckiem.

Czytaj również: Babcia jako niania. Jak dbać o relacje, gdy babcia opiekuje się naszym dzieckiem?

Po czym poznać, że niania nas oszukuje?

Czy niania umie udzielać pierwszej pomocy?

Nagłe przypadki, takie jak zadławienie czy skaleczenie dziecka, mogą zdarzyć się zawsze. To, że niemowlę nigdy nie zaniosło się płaczem przy tobie, nie oznacza, że nie zaniesie się w obecności opiekunki. Warto zapytać czy niania ma zrobiony kurs pierwszej pomocy.

To na pewno będzie działało na jej korzyść, choć nie jest powiedziane, że kobieta, która nie ma profesjonalnego przygotowania, nie będzie potrafiła sobie poradzić w krytycznej sytuacji.

Jakie są oczekiwania finansowe niani?

Oczekiwania finansowe to jedno z najtrudniejszych pytań zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Pamiętaj, że dobra opiekunka nie jest tania, a praca niani jest wymagająca i odpowiedzialna. Zarobki niani zależne są od wielkości miasta, w którym szuka zatrudnienia: w dużych miastach - od 1500 do 3000 zł, w małych - od 1000 do 1500 zł miesięcznie.

Sprecyzuj warunki współpracy i obowiązki opiekunki

Opiekunka na pewno powinna posiadać cechy, które sprawią, że dziecko ją polubi. Ważne jest także to, abyś ty dobrze czuła się z tą osobą. Musisz jej ufać! W końcu to ktoś, kto przez kilka godzin ma zajmować się twoją córeczką/twoim synkiem. Przyszła niania nie powinna cię pouczać lub próbować udowadniać, że wychowujesz dziecko w sposób, którego ona nie uważa za odpowiedni.

Umawiasz się z kilkoma osobami na spotkanie, a wśród kandydatów na nianię jest również mężczyzna? To nic dziwnego. Coraz częściej panowie decydują się na pracę z dzieckiem, co więcej rewelacyjnie dają sobie radę z opieką nad niemowlakiem, jak i dzieckiem starszym.

Konieczne jest również sprecyzowanie, jakie obowiązki będą należały do przyszłej opiekunki. Czy opieka nad dzieckiem to także przygotowanie mu posiłków i wyprasowanie ubranek? Co jeszcze należy przemyśleć? Ile godzin dziennie niania będzie spędzała z dzieckiem, ile będziemy mogli jej zapłacić, w jakiej formie zostanie zatrudniona, czy chcielibyśmy, by z nami zamieszkała.

Czytaj: Jak otrzymać dofinansowanie do zatrudnienia niani? Zawrzeć z nią umowę uaktywniającą!

Jak zostać NIANIĄ – co zrobić, żeby zostać nianią?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?
Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie