Babcie każą nam tak robić, a to błąd. W niczym nie pomaga, a może zaszkodzić

2024-08-19 12:01

Z niektórych babcinych rad chętnie korzystamy, wiemy, że są skuteczne, inne od razu wydają nam się podejrzane. Są jednak i takie czynności, które wykonujemy właściwie automatycznie - tak w naszym domu robiło się "od zawsze" i nie zastanawiamy się, czy to dobrze, czy źle. A czasem warto to zweryfikować.

Babcie każą nam tak robić, a to błąd. W niczym nie pomaga, a może zaszkodzić

i

Autor: Getty Images Babcie każą nam tak robić, a to błąd. W niczym nie pomaga, a może zaszkodzić

Niektóre babcine rady bardzo się przydają, to np. kąpiele w krochmalu, smarowanie podrażnionych brodawek sutkowych kobiecym mlekiem czy rozbite liście kapusty, które przynoszą ulgę podczas nawału. Są też takie wskazówki, które z biegiem czasu po prostu stały się przestarzałe. Na przykład dziś rzadko sięgamy po gruszkę do nosa, zamiast niej wybieramy inne aspiratory. Wiemy też, że dopajanie niemowlęcia wodą z glukozą nie jest potrzebne, to jedynie prosta droga do próchnicy.

Usłyszałaś kiedyś od babci, że musisz wyparzyć szczoteczkę do zębów? Stomatolog wyjaśnia, czy to dobra rada.

Webinar z lek. dent. Karoliną Łukaszkiewicz-Bucze - Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych

Skąd wzięło się wyparzanie szczoteczki?

Lek. dent. Michał Kaczmarek prowadzi na Instagramie profil @tata_stomatolog. Znajdziemy tam wiele przydatnych informacji, m.in. tych dotyczących próchnicy, czy ciekawostek, np. o nadprogramowych zębach, które stomatolog określił wpadającą do głowy nazwą "ząb jednorożec". Jedna z ostatnich rolek na profilu specjalisty to kolejna ciekawostka, tym razem historyczna - znajdziemy w niej odpowiedź na pytanie "skąd wzięło się wyparzanie szczoteczki?".

Jak wyjaśnia stomatolog, aby odpowiedzieć na pytanie "dlaczego wyparzamy szczoteczkę?" musimy cofnąć się sto lat i uświadomić sobie, że włókna szczoteczki nie były sztuczne, nylonowe, tylko były wykonane z naturalnych składników.

Tym naturalnym składnikiem były włosy świni lub dzika i były one po prostu twarde, więc żeby nie kaleczyć dziąseł, a umyć porządnie zęby, taką szczoteczkę trzeba było wyparzyć, by ją zmiękczyć

- tłumaczy lek. dent. Michał Kaczmarek.

Jest jeszcze jeden powód, który tłumaczy, dlaczego wyparzano szczoteczki. - Taka szczoteczka po tygodniu użytkowania po prostu śmierdziała, więc brano i ją dezynfekowano tym wrzątkiem - wskazuje specjalista.

Czy szczoteczkę do zębów trzeba wyparzać?

Wiemy już, skąd w ogóle pomysł na wyparzanie szczoteczki do zębów, a czy powinnyśmy to dalej robić? "A czy można wyparzyć obecną szczoteczkę?" - takie pytanie pojawiło się pod rolką na profilu @tata_stomatolog. "Nie" - odpowiedź specjalisty jest konkretna.

Dlaczego nie należy wyparzać szczoteczki do zębów? Lek. dent. Michał Kaczmarek wyjaśnił w komentarzu, że w niczym to nie pomaga, a wysoka temperatura może uszkadzać szczoteczkę.

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Ważne jest, aby szczoteczkę dokładnie płukać po każdym myciu zębów oraz regularnie ją wymieniać. Powinnyśmy to robić nie rzadziej niż co trzy miesiące oraz po każdej infekcji bakteryjnej (to ważne, a niestety często gdzieś umyka). Wybierając szczoteczkę dla dziecka, kierujmy się nie tylko nadrukiem, przede wszystkim zwróćmy uwagę, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona. To informacja, która ułatwi wybór, szczoteczka będzie miała odpowiedni kształt i wielkość, miękkie włókna itp.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"