Bruksizm czyli zgrzytanie zębami u dzieci

2021-10-11 12:44

Zgrzytanie zębami u dzieci to dosyć powszechne zjawisko. Oficjalnie zgrzytanie zębami to bruksizm i występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Przyczyn zgrzytania zębami u dzieci jest wiele, a kiedy problem występuje dość długo może stać się nawykiem i prowadzić do pekania szkliwa i rozchwiania zębów. Zobacz, jakie są przyczyny zgrzytania zębami u dzieci i jak można leczyć bruksizm!

Bruksizm czyli zgrzytanie zębami u dzieci

i

Autor: thinkstockphotos.com Zgrzytanie zębami trzeba leczyć.

Zdaniem lekarzy bruksizm czyli zgrzytanie zębami może mieć związek z dużym poziomem stresu w naszym życiu. Dolegliwość ta jest nie tylko uciążliwa dla dziecka czy dorosłego, ale także dla całego otoczenia, a co ważniejsze może być przyczyną poważnej choroby. Dlatego warto poznać objawy i przyczyny zgrzytania zębami!

Spis treści

  1. Co to jest bruksizm?
  2. Objawy zgrzytania zębami
  3. Przyczyny zgrzytania zębami u dzieci
  4. Jak leczyć bruksizm czyli zgrzytanie zębami?
Ząbkowanie

Co to jest bruksizm?

Bruksizm czyli zgrzytanie zębami jest to nieświadome zaciskanie zębów, które odbywa się najczęściej w czasie snu. Osoby, które zgrzytają zębami w nocy często nie zdają sobie sprawę, że ta dolegliwość ich dotyczy. Dolegliwość polegająca na zaciskaniu i tarciu zębami nie występuje przez całą noc, a jedynie kilka razy i jest to związane zazwyczaj z fazami snu. Zgrzytanie zębami jest szkodliwe nie tylko dla zębów, ale również dla mięśni i stawów.

Polecamy: Wypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?

Objawy zgrzytania zębami

Wizyta u stomatologa polega nie tylko na poszukiwaniu ubytków, ale również na ocenie stanu uzębienia. Są pewne objawy, które wskazują na zgrzytanie zębami. Należą do nich:

  • starcia zębów,
  • pęknięcia szkliwa,
  • ubytki w kształcie klina, które znajdują się koło szyjek zębowych
  • stany zapalne w stawach skroniowo-żuchwowych
  • bóle głowy u dzieci
  • bóle migrenowe, bóle kręgosłupa, bóle karku również mogą być związane ze zgrzytaniem zębami.

Częste, a nawet nałogowe zgrzytanie zębami u dzieci może prowadzić do ścierania się zębów, które stają się coraz krótsze. Poprzez zaciskanie zębów następuje też rozrost mięśni, a efektem tego może być rozbudowana szczęka.

Przyczyny zgrzytania zębami u dzieci

Główną przyczyną zgrzytania zębami jest stres. Odpowiada on za bruksizm aż w 97%. Problem ten dotyczy całego społeczeństwa bez względu na płeć. Za zgrzytanie zębami u dzieci również odpowiedzialny może być stres, ale przyczyn jest znacznie więcej.

Zgrzytanie zębami może być sposobem na odreagowanie stresujących sytuacji. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że to jest przyczyna postaraj się znaleźć jej źródło. Może to być kłótnia, choroba w rodzinie, pierwsza przygoda ze żłobkiem czy przedszkolem. Warto wtedy poświęcić dziecku więcej czasu, otoczyć je dodatkową opieką i zapewniać o swoim wsparciu niezależnie od sytuacji.

Częstą przyczyną zgrzytania zębami u dzieci jest wyżynanie się kolejnych zębów. Ząbkowanie jest trudnym okresem dla dziecka i często towarzyszą mu inne, czasem nietypowe objawy. Jednym z nich jest właśnie zgrzytanie zębami.

Zgrzytanie zębami u dzieci może być objawem owsicy. Wtedy zgrzytanie zębami pojawia się podczas snu u dzieci i towarzyszą mu takie objawy jak ból brzucha, brak apetytu, swędzenie w okolicach odbytu. W takim przypadku konieczny jest kontakt z pediatrą, który zaleci odpowiednie leczenie owsików u dziecka.

Jak leczyć bruksizm czyli zgrzytanie zębami?

Leczenie bruksizmu, jeśli jest związany z wadami uzębienia polega na korekcji wad zgryzu oraz w niektórych przypadkach wymagane będzie założenie tzw. szyny nagryzowej. Zabiezpiecza ona zęby przed zgrzytaniem, ale nie eliminuje przyczyny.

Co zrobić, jeśli dziecko zgrzyta zębami? Leczenie zgrzytania zębami u dzieci polega przede wszystkim na znalezieniu przyczyny. W przypadku zgrzytania zębami u dzieci, które jest związane z ząbkowaniem czy pasożytami (owsiki u dzieci) - nie jest konieczne dodatkowe leczenie. Dolegliwość sama mija po wyeliminowaniu przyczyny.

Jednak w sytuacji, gdy bruksizm jest powodowany stanami lękowymi u dziecka lub nawykiem konieczna będzie wizyta u psychologa. Pomoże znaleźć przyczynę lęków i zaleci odpowiednie metody postępowania z dzieckiem, pozwalające na stopniowe wyeliminowanie głównej przyczyny zgrzytania zębami u dziecka.

Polecamy: Kiedy z dzieckiem pójść do psychologa, a kiedy do pedagoga i psychiatry?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?
Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie