Jak dokładnie wyczyścić aspirator Katarek po zabiegu?

2021-12-06 13:35

Aspirator Katarek to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sprzętów do oczyszczania nosków niemowląt. Rodzice pokochali go za jego skuteczność i prostotę obsługi. Problemem jednak staje się utrzymanie go na dłużą metę w idealnej czystości, a dokładnie długiej rurki łączącej jedną końcówkę aspiratora z drugą. My znalazłyśmy na to sposób!

Aspirator Katarek

i

Autor: Getty images Aspirator Katarek należy dokładnie czyścić po każdym użyciu.

Aspirator Katarek należy dokładnie oczyścić z zebranej podczas zabiegu wydzieliny po każdym jego użyciu. Tylko wtedy jego użycie będzie bezpieczne dla zdrowia naszego dziecka. Najlepiej zrobić to zaraz po zabiegu, gdy odciągnięta wydzielina jest jeszcze płynna. Im dłużej będziemy zwlekać z tą czynnością, tym trudniej będzie nam później oczyścić aspirator. Przeczytaj, jak prawidłowo czyścić Katarek krok po kroku.

Spis treści

  1. Jak czyścić aspirator Katarek po zabiegu?
  2. Jak wyczyścić rurkę od Katarka?
  3. Jak wyczyścić Katarek z zaschniętej wydzieliny?
  4. Jak wyczyścić rurkę, gdy nie posiadamy czyścika?
Sposoby na katar u dziecka

Jak czyścić aspirator Katarek po zabiegu?

Przed umyciem aplikator należy rozłożyć na części. Najpopularniejszy model tego aplikatora dzieli się w sumie na 3 części:

  • rurkę,
  • końcówkę, którą wkładamy do noska dziecka,
  • zbiorniczek na wydzielinę.

Wszystkie części myjemy pod bieżącą ciepłą wodą za pomocą dołączonej do urządzenia szczoteczki oraz odrobiny płynu do mycia naczyń. Następnie pozostawiamy do wysuszenia.

Polecamy: Zielony katar lub żółty katar u dziecka - co oznacza zielony, a co żółty katar?

Jak wyczyścić rurkę od Katarka?

Niestety wspomniana szczoteczka nie jest na tyle długa i cienka, by dokładnie wyczyściła całą rurkę urządzenia - do tego celu będzie trzeba użyć czegoś innego - specjalnego, długiego czyścika. Nie wiadomo dlaczego producent nie dołączył go do urządzenia i trzeba go sobie osobno zakupić przez internet lub w aptece stacjonarnej. Jego wymiar to 420 x 14 x 9 mm. Doskonale więc sobie radzi z zalegającą w przewodzie wydzieliną i starym osadem. Kosztuje około 15 zł. Warto go kupić od razu przy zakupie aspiratora.

Polecamy: Katar u dziecka: co na katar u dziecka?

czyścik do Katarka

i

Autor: materiały prasowe Czyścik do aspiratora Katarek

Jak wyczyścić Katarek z zaschniętej wydzieliny?

Przy chorych dzieciach nie raz się zdarza, że nie można Katarka wyczyścić od razu po jego użyciu. Gdy później przychodzi nam wyczyścić urządzenie z zaschniętej wydzieliny, łapiemy się za głowę i zastanawiamy - olać sprawę, czy się męczyć? Doradzamy - nie męczyć, ale i nie olewać!

Namocz całe urządzenie w ciepłej wodzie z odrobiną detergentu i wróć do czynności za 15 minut. Dalej postępuj tak samo, jak opisaliśmy to wyżej i po kłopocie!

Jak wyczyścić rurkę, gdy nie posiadamy czyścika?

Na dłużą metę odradzamy czyszczenie bez czyścika, bo to pracochłonne zajęcie - więc po co sobie komplikować życie, które i tak przy chorych dzieciach nie jest proste. Gdy jednak jest taka konieczność, wypełniamy rurkę ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Odstawiamy na 15-20 minut. Po czym energicznie wyginamy rurkę po całej długości. Możemy też delikatnie uderzać rurką np. o zlew (cały czas jednak trzymamy ją tak, by woda z płynem była cały czas w środku). Podczas takiego zabiegu cały zalegający osad powinien się poodlepiać i wraz z wodą wylecieć z przewodu.

Polecamy: Powikłania po katarze u dziecka - czy katar może wywołać zapalenie ucha i zapalenie zatok?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie