Krople na ból ucha – kiedy je podawać i czy można stosować u dzieci?

2021-10-01 8:57

Ból uszu to problem uporczywy nie tylko dla dzieci, ale również dla reszty domowników. W takich chwilach przydatne mogą okazać się krople do uszu. Jak działają krople do uszu i czy są one bezpieczne dla dzieci?

Krople na ból ucha bez recepty - czy można stosować je u dzieci?

i

Autor: Getty images Krople na ból ucha bez recepty - czy można stosować je u dzieci?

Spis treści

  1. Krople na ból ucha – działanie
  2. Krople na ból ucha – kiedy stosować?
  3. Krople na ból ucha – czy potrzeba jest recepta?
  4. Krople na ból ucha – czy bezpieczne dla dzieci?

Krople na ból ucha – działanie

Każde krople do uszu mają swój unikalny sposób działania oraz zastosowanie. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość działania dokładnie w miejscu, gdzie odczuwany jest ból. Mechanizm, w jakim łagodzą ból, uzależniony jest od tego, jaką substancję zawierają w swoim składzie. Wiele z nich ma działanie przede wszystkim przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Przykładem substancji czynnej o takim działaniu jest salicylan choliny. Krople do uszu zawierające tę substancje czynną łagodzą objawy związane ze stanem zapalnym zlokalizowanym przede wszystkim w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Wykorzystywane są również przed jego płukaniem w celu zmiękczenia zalegającej woskowiny.

Krople na ból ucha mogą także zawierać w swoim składzie przykładowo sole srebra. Jony te mają również działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Są używane najczęściej w celu łagodzenia objawów związanych ze stanem zapalnym zlokalizowanym w obrębie zewnętrznego przewodu słuchowego.

Zapalenie ucha środkowego

Oprócz działania przeciwbólowego, niektóre krople do uszu w swoim składzie posiadają substancje czynne, które mają za zadanie zadziałać przyczynowo na źródło wywołujące ból ucha. Przykładem takiego preparatu mogą być krople zawierające w swoim składzie ciprofloksacynę, czyli antybiotyk o działaniu bakteriobójczym.

Preparat ten przeznaczony jest dla osób, u których doszło do zapalenia ucha zewnętrznego. Innym przykładem są krople Dicortineff, składające się z antybiotyku oraz sterydu. Połączenie takie gwarantuje jednoczesne działanie przeciwzapalne, a co za tym idzie, zmniejszenie dolegliwości bólowych, a także działanie antybakteryjne, które zagwarantowane przez znajdujący się w preparacie antybiotyk- neomycynę.

Niektóre krople do uszu stosowane są w celu zapobiegania nagromadzenia się nadmiaru woskowiny w przewodach słuchowych. W swoim składzie zawierają najczęściej naturalne olejki, które rozpuszczają zalegająca woskowinę, a tym samym ułatwiają jej ewakuację. Zastosowanie tego typu preparatów pozwala niekiedy „odetkać” przytkane ucho i znacząco poprawić osłabiony przez zatykającą przewód woskowinę słuch.

Zobacz: Leki przeciwwirusowe bez recepty - czy warto podawać je dziecku?

Krople na ból ucha – kiedy stosować?

Krople na ból ucha należy stosować najczęściej w momencie wystąpienia jego bólu. Jeżeli jednak pojawiły się takie objawy jak wyciek z ucha, podwyższona temperatura ciała czy dolegliwości górnego odcinka układu oddechowego, należy udać się do lekarza. Pamiętaj, że górne drogi oddechowe znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie narządu słuchu, dlatego też infekcja tej okolicy jest bardzo często powikłana objawami dotykającymi właśnie ucho.

Wiele preparatów łagodzących dolegliwości bólowe uszu dostępnych jest w aptekach. Pamiętaj jednak, że w przypadku dolegliwości związanych z bólem ucha warto przed zastosowaniem kropli na własną rękę, udać się do lekarza i skonsultować z nim tę decyzję.

Inne zastosowanie mają natomiast wcześniej wspomniane preparaty zawierające naturalne olejki. W tym przypadku służą one przede wszystkim jako profilaktyka nadmiernego odkładania się woskowiny w przewodzie słuchowym, a tym samym - zapobiegają upośledzeniu słuchu. Pamiętaj także, że w każdym przypadku, bez względu, czy krople do uszu stosujesz u siebie czy też u dziecka, powinnaś stosować się do zaleceń lekarza, który w oparciu o posiadaną wiedze doradzi Ci, jakiego preparatu potrzebujesz.

Czytaj: O czym świadczą sińce pod oczami u niemowlęcia i dziecka?

Krople na ból ucha – czy potrzeba jest recepta?

Krople do uszu dostępne są zarówno bez recepty jak i na receptę. Najczęściej te zawierające w swoim składzie antybiotyk lub preparat przeciwgrzybiczy dostępne są jedynie po przypisaniu przez lekarza. Krople na ból ucha, które stosowane są w celu łagodzenia objawów, dostępne są natomiast bardzo często bez recepty. To samo tyczy się preparatów służących do rozpuszczania zalegającej wydzieliny w uchu.

Pamiętaj również, że w celu łagodzenia objawów bólowych możesz zastosować również doustne leki z grupy NLPZ do których należy m.in. paracetamol czy ibuprofen.

Zobacz też: Dieta przy infekcji rotawirusowej - czym karmić dziecko?

Krople na ból ucha – czy bezpieczne dla dzieci?

Nie każdy preparat dozwolony jest do życia w przypadku dzieci. Z tego też powodu, zawsze przed zastosowaniem kropli na ból ucha upewnij się, czy są one bezpieczne dla twojego dziecka. U dzieci po ukończeniu 1. roku życia możesz zastosować preparaty zawierające w swoim składzie m.in. sole srebra, pantenol oraz glicerynę czy też preparaty przeciwgrzybicze takie jak np. kotrimoksazol.

Nie możesz natomiast podawać dziecku leku, który zawiera substancję na którą jest ono uczulone. Pamiętaj jednak, że to lekarz zawsze podejmuje ostateczną decyzję co do możliwości skorzystania z danych kropli do uszu.

Zobacz: Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?
Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie