Przebarwienia na zębach u dziecka: przyczyny i zapobieganie przebarwieniom

redakcja 2020-11-16 15:36

Przebarwienia na zębach u dziecka pojawiają się już nawet u niespełna rocznych niemowląt. Jaka jest ich przyczyna i w jaki sposób można z nimi walczyć? Czy można zapobiegać pojawieniu się przebarwień na zębach u dziecka?

próchnica

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Ryzyko wystąpienia przebarwień na zębach u dziecka zmniejsza dbałość o higienę jamy ustnej.

Przebarwienia na zębach mlecznych u dziecka zaskakują, bo kojarzą się raczej z "dorosłą" przypadłością. Najczęściej występują albo w postaci białych plamek, albo plamek brązowawych lub takich, które od bieli przechodzą do brązu.

Jaka jest przyczyna pojawienia się przebarwień na zębach u dziecka, jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić, gdy już się pojawią?

Spis treści

  1. Przyczyny przebarwień na zębach u dziecka
  2. Leczenie przebarwień na zębach u dziecka
  3. Zapobieganie przebarwieniom na zębach u dziecka

Przyczyny przebarwień na zębach u dziecka

Wskazuje się na kilka przyczyn przebarwień na zębach u dziecka, które można rozróżnić m. in. po ich kolorze.

  • Jeśli na ząbkach pojawiają się żółte lub czerwonawe plamy, winnymi prawdopodobnie są antybiotyki tetracyklinowe. Ich działanie uwidacznia się na zębach trzonowych i siekaczach, w okolicach szyjek zębowych. Wszystko przez to, że antybiotyki naruszają naturalną florę bakteryjną w buzi.
  • Jeśli natomiast przebarwienia na zębach u dziecka są najpierw białe, a później brązowe, przyczyną jest najprawdopodobniej próchnica. Jej powstaniu sprzyja podawanie dziecku w nocy mleka czy słodkich herbatek, soków. Ten rodzaj próchnicy to tzw. próchnica butelkowa.
  • Negatywne działanie może również mieć fluor. Choć pierwiastek ten ma wiele zalet, m. in. zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy, to na skutek jego stosowania na zębach mogą się też pojawić białe lub brunatne plamki. Co więcej, pasty do zębów dla dzieci mogą zawierać wyłącznie określoną - od 500 do 1000 pm - ilość fluoru, ponieważ pierwiastek może blokować wchłanianie magnezu przez organizm, powodować zmiany czynności tarczycy czy wpływać niekorzystnie na układ nerwowy. U dzieci szczególnie podatnych na działanie fluoru może dojść również do obniżenia nastroju i uczucia chronicznego zmęczenia.
  • Przebarwienia na zębach u dziecka mogą być też spowodowane chorobami: żółtaczką lub porfirią wrodzoną.

Czytaj: Próchnica zębów mlecznych [przyczyny, objawy, leczenie]

Wypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?

Leczenie przebarwień na zębach u dziecka

Przebarwienia na zębach u dziecka mogą być trudne do usunięcia. Największe wyzwanie stanowią te powstałe po spożywaniu antybiotyków. Trochę mniej szkody sprawia przedawkowanie fluoru - w każdym z tych przypadków konieczna będzie wizyta u stomatologa, który zaleci odpowiednie postępowanie.

W przypadku przebarwień na zębach u dziecka spowodowanych próchnicą lekarz wykona prawdopodobnie lapisowanie, czyli smarowanie zębów azotanem srebra, które pomoże również zahamować rozwój próchnicy. Warto pamiętać, że nie wykonuje się zabiegu wybielania zębów u dzieci z zębami mlecznymi, nie jest to również zabieg polecany u młodzieży do 14. roku życia.

Zapobieganie przebarwieniom na zębach u dziecka

Łatwiejsze niż leczenie przebarwień na zębach u dziecka jest im zapobieganie. Należy pamiętać przede wszystkim o dbaniu o higienę jamy ustnej dziecka już od pierwszych dni życia i przemywaniu dziąseł gazikiem. Nie zapominajmy także o wykształceniu u dziecka zdrowego nawyku mycia zębów.

Pomoże w tym na pewno odpowiednio dobrana pasta do zębów dla najmłodszych i kolorowa, koniecznie z miękkim włosiem, szczoteczka. Po ostatnim wieczornym myciu zębów u starszych dzieci nie podawaj pociesze do picia nic poza wodą.

Leczenie zębów mlecznych