Dziecko traci apetyt, na samą myśl o posiłku robi mu się niedobrze, do tego często i długo przesiaduje w toalecie czy na nocniku - to zwykle objawy, które sugerują popularną grypę żołądkową tzw. jelitówkę. Jako dorośli także dobrze to znamy - choroba zwykle mocno daje się we znaki i lubi przenosić z domownika na domownika. Zachorowalność wzrasta we wrześniu, gdy dzieci ruszają do placówek.
Spis treści
- Objawy grypy żołądkowej a odwodnienie
- Coca-cola na biegunkę - pediatra przestrzega
- Jak postępować w razie wymiotów i biegunki u dziecka?
Objawy grypy żołądkowej a odwodnienie
Objawy takie jak wymioty u dziecka czy biegunka, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które odmawiają zarówno jedzenia jak i picia, mogą w dość krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia. Jeśli podejrzewasz, że dziecko może być odwodnione, nie zwlekaj, ale natychmiast udaj się po pomoc lekarską.
By zapobiec jednemu z najgorszych scenariuszy, rodzice próbują wszelkich sposobów. Jednym z nich jest podanie dziecku wygazowanej coca-coli. Czy to działa i czy na pewno warto?
Czytaj więcej: Luźna kupka u niemowlaka - jakie mogą być przyczyny?
Coca-cola na biegunkę - pediatra przestrzega
To, co może pomóc doraźnie w zapobieganiu wymiotom, niekoniecznie sprawdzi się w przypadku dzieci, zwłaszcza, jeśli chorobie towarzyszy biegunka.
Co ciekawe, rada, by zaproponować dziecku coca-colę (napój poleca się wcześniej przelać do szklanki i odczekać około godzinę, aby uleciał gaz), pojawia się nie tylko na forach internetowych i grupach społecznościowych rodziców. Nierzadko pada z ust lekarza w gabinecie. Jednak nie wszyscy pediatrzy wierzą w dobroczynną moc napoju, a często wręcz przestrzegają: podanie dziecku coca-coli zamiast pomóc, może nasilić biegunkę.
Takiego zdania jest pediatra Monika Działowska, która na Instagramie podzieliła się najnowszymi doniesieniami i radami. Lekarka brała udział w konferencji "Jesień pediatryczna", która w ostatnich dniach odbyła się w Krakowie.
W swoim poście wymieniła leki, których nie należy podawać dzieciom w przypadku ostrej biegunki. Co ciekawe, zwróciła uwagę właśnie na colę oraz na popularnie podawany węgiel aktywowany:
Jak postępować w razie wymiotów i biegunki u dziecka?
W pierwszej fazie wymiotów i biegunki nie należy ich wstrzymywać, ponieważ w ten sposób organizm ma szanse pozbyć się wirusa lub bakterii, jeśli to ona jest przyczyną objawów.
Podstawą leczenia jest prawidłowe nawadnianie, by nie dopuścić do odwodnienia. Dziecko należy poić często, ale małymi łyczkami. Dobrym wyborem jest woda oraz elektrolity, które kupimy w aptece. Jeśli jednak dziecku nie smakują elektrolity, można podać np. wodę rozcieńczoną z sokiem, co jednocześnie dostarczy glukozy zapobiegając kwasicy organizmu.
Czytaj także: Monotonna dieta dwulatka prawie doprowadziła do tragedii. Rodzice byli w szoku