Temat otyłości u dzieci to problem, z którym mierzy się wielu rodziców. Winą za nią zwykle obarcza się zbyt małą aktywność dzieci, brak odpowiednich wzorców odżywiania i niewłaściwy schemat rozszerzania diety dziecka.
Nie bez znaczenia pozostaje także słynny "gen otyłości", którego obecność - dla niektórych wciąż dyskusyjna, sprawia, że o zachowanie właściwej wagi ciała trudniej. Po przodkach dziedziczymy także skłonność do chorób, które wiążą się z łatwością przybierania na wadze.
Autorzy badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie "Pediatrics" przekonują, że na to, czy dziecko będzie zmagać się z otyłością, ma wpływ także środowisko domowe, w jakim dorasta. Im więcej miłości i ciepła dostaje, tym ryzyko, że będzie otyłe, istotnie maleje.
Czytaj też: Produkty dla niemowląt i dzieci zawierają za dużo cukru! Gdzie jest obecny?
Dzieci otoczone ogromem miłości rzadziej cierpią na otyłość
Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 1000 par matka-dziecko. Okazało się, że w domach, w których matki otaczały dziecko wyjątkową troską i były z nim silnie emocjonalnie związane, zdecydowanie rzadziej występowała otyłość dziecięca.
Za to dzieci matek chłodnych emocjonalnie, niezależnie od tego, czy wychowywały się w dobrych warunkach materialnych, były pozbawione rodzinnych predyspozycji genetycznych do tycia, a nawet ich matki nie zmagały się z depresją - w istotnie większej liczbie cierpiały na otyłość.
Okazuje się zatem, że rodzina ma ogromne znaczenie w budowaniu zdrowia dziecka jeśli chodzi o wystąpienie otyłości. W badaniu wykazano, że rodzice, którzy reagowali na potrzeby dziecka na poszczególnych etapach jego rozwoju, w znaczący sposób programowali zdrową wagę pociechy.
Zobacz także: Czy twoja rodzina zdrowo się odżywia? Test
Kalkulator BMI
Do sprawdzenia prawidłowej wagi (a także wzrostu i obwodu głowy) dzieci do lat 18 używane są siatki centylowe, określające czy dziecko rośnie proporcjonalnie do wieku.
Czytaj też: Jak wychować szczęśliwe dziecko? Sprawdź, co radzi psycholog
Źródło: Brandi Y. Rollins i in., Family Psychosocial Assets, Child Behavioral Regulation, and Obesity, Pediatrics (2022)