5 sygnałów, które powinny skłonić cię do opowiedzenia ginekologowi o swoim okresie

2022-10-13 16:55

Przyzwyczaiłaś się do bólu menstruacyjnego, akceptujesz sytuacje, w których czasem masz krwawienie silniejsze niż zwykle lub mniejsze niż dotąd, gdy okres nie zawsze pojawia się wtedy, gdy powinien… Czy to normalne objawy, czy też sygnały, które powinny skłonić cię do opowiedzenia ginekologowi o swoim okresie?

Kobieta ma okres
Autor: GettyImages Który sygnał powinen skłonić nas do opowiedzenia ginekologowi o swoim okresie?

Miesiączka jest czymś tak naturalnym, że nie zawsze zwracasz na nią uwagę. Szczególnie, gdy wiesz, jak wiele czynników może na nią wpływać: stres, choroba, podróż, przyjmowanie antykoncepcji. To jednak tylko wymówki, ponieważ każda kobieta powinna obserwować swój cykl, zwłaszcza gdy okres nie jest zawsze taki sam. Wiele zaburzeń okresu nie jest typowa i może świadczyć o problemie zdrowotnym.

Dlatego warto odnotowywać każde zmiany dotyczące cyklu menstruacyjnego. To, na co musisz zwrócić szczególną uwagę, to zmiany w twoich cyklach - czyli np. jeśli krótkie okresy nagle stają się długie itd. Jakie sygnały powinny skłonić cię do wizyty u lekarza i do opowiedzenia mu o swoich problemach z miesiączką?

Spis treści

  1. Zwiększony ból przed i w czasie okresu
  2. Leki przeciwbólowe nie działają
  3. Miesiączka trwa dłużej niż 7 dni lub jest bardzo obfita
  4. Masz nieregularny cykl
  5. Nie miałaś miesiączki od 3 miesięcy
  6. W jakiej sytuacji jeszcze warto iść do ginekologa?
Poradnik Zdrowie: cykl miesiączkowy

Zwiększony ból przed i w czasie okresu

Większość kobiet w czasie okresu odczuwa mniejsze lub większe dolegliwości, najczęściej skurcze brzucha, ale i tkliwość piersi czy mdłości. Lekarze są jednak zgodni: okres nie powinien być powodem do zostanie w domu, rezygnacji z pracy, zajęć sportowych czy wizyty w kawiarni. Jeśli w trakcie okresu szalejesz z bólu i przez cały dzień musisz leżeć w łóżku, idź do lekarza.

Niepokojący jest również ból, który rozprzestrzenia się na inne części ciała. Jeśli promieniuje na plecy lub do nogi, czas porozmawiać z lekarzem.

Bolesne miesiączki mogą być spowodowane schorzeniami takimi jak endometrioza, torbiele jajników lub mięśniaki macicy.  

Czytaj również: Objawy przed okresem - po czym poznać, że zbliża się miesiączka?

Jestem w ciąży i mam okres. Czy to możliwe?

Leki przeciwbólowe nie działają

W przypadku bólu okresowego lekarze zalecają przyjmowanie tradycyjnych środków przeciwbólowych (na bazie ibuprofenu czy paracetamolu) albo leków rozkurczających. Jeśli żaden z nich nie działa na ciebie i nie zmniejsza bólu miesiączkowego, powiedz o tym lekarzowi.

Ginekolog przepisze ci leczenie hormonalne, takie jak pigułki antykoncepcyjne lub hormonalna wkładka domaciczna, które zwykle normalizują uciążliwe objawy okresu i zmniejszają ból.

Miesiączka trwa dłużej niż 7 dni lub jest bardzo obfita

Typowe krwawienie trwa zwykle od 2 do 7 dni. Ilość krwi menstruacyjnej powinna wynosić w jednym cyklu około od 50 do 150 ml. Kobiety, które są wyższe, rodziły już dzieci lub są w okresie okołomenopauzalnym, mogą tracić więcej krwi niż dziewczęta i młode kobiety.

Jeśli twój okres jest bardzo obfity, krew szybko przesiąka przez podpaskę, pojawiają się na niej duże skrzepy, skontaktuj się z lekarzem.

Masz nieregularny cykl

Długość cyklu miesiączkowego może być różna, zwykle trwa około 28 dni od pierwszego dnia miesiączki do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kolejnej miesiączki, ale są kobiety, których cykl trwa 26 dni lub 30. Jeśli tak jest zawsze, nie ma się czym przejmować. Gdy jednak nagle okres zaczyna się pojawiać częściej lub rzadziej niż przez ostatnie kilka lat, to sygnał, że coś się dzieje z twoim organizmem.

Warto pamiętać, że jednorazowa zmiana długości cyklu może być spowodowana niegroźnymi czynnikami, jak stres czy podroż, ale utrzymująca się nieregularność powinna cię zaalarmować. Najczęściej jej powodem są zaburzenia hormonalne, ciąża, mięśniaki macicy lub polipy.

Specjaliści zalecają, aby udać się do lekarza również wtedy, gdy cykle miesiączkowe zawsze są dłuższe niż 35 dni lub krótsze niż 21 dni oraz jeśli wystąpią nieregularne okresy, w których długość cyklu zmienia się o więcej niż 7 do 9 dni.

Nie miałaś miesiączki od 3 miesięcy

Brak miesiączki zazwyczaj oznacza ciążę, ale nie zawsze - czasem jest spowodowany jakąś chorobą czy efektem przyjmowania leków. Przerwy w miesiączkowaniu mogą wystąpić u kobiet nadmiernie odchudzających się, cierpiących na anoreksję, ale również u pań z problemami w obrębie przysadki mózgowej tarczycy.

Za brak okresu może odpowiadać również zespół policystycznych jajników, niewydolność jajników, niewydolność nerek lub nieswoiste zapalenie jelit.  

Czytaj również: Zajście w ciążę podczas okresu: czy jest możliwe?

W jakiej sytuacji jeszcze warto iść do ginekologa?

Sygnałami alarmowymi, które powinny skłonić cię do wizyty u lekarza są również: 

  • krwawienie lub plamienie między miesiączkami
  • krwawienie lub plamienie po seksie
  • krwawienie po przejściu menopauzy
  • skrzepy dużych rozmiarów we krwi menstruacyjnej.