9 oznak, że dziecko jest niebezpiecznie odwodnione. Lekarz mówi, czego NIE robić

2023-06-12 12:27

Pediatrzy podkreślają, że wraz z upałami powraca temat groźnych efektów odwodnienia u dzieci. Najbardziej narażone są niemowlęta i małe dzieci. Popularny lekarz przestrzega jednak: nigdy nie podawaj wody dziecku poniżej 6 miesiąca życia.

dziecko pijące wodę z butelki podawanej mu przez ojca
Autor: Getty images Lekarze ostrzegają: odwodnienie jest śmiertelne dla niemowlaka, podobnie, jak podanie mu wody

Nadchodzą gorące dni, lekarze przestrzegają więc przed zgubnymi skutkami wysokich temperatur. Odwodnienie to śmiertelne zagrożenie, zwłaszcza dla niemowląt, które mają mniej niż rok (szczególnie w pierwszych 6 miesiącach życia, gdy urodziło się przedwcześnie lub miało niską wagę urodzeniową). To one są najbardziej narażone na szybką utratę płynów, która może zakończyć się koniecznością hospitalizacji.

Jednocześnie eksperci podkreślają, aby nigdy nie podawać niemowlęciu wody - to nie tylko nie jest dobrym sposobem na zapobieganie odwodnieniu, ale i czynnikiem, który może doprowadzić do kolejnej tragedii. Zobacz, jakie są objawy odwodnienia u dzieci i sprawdź, jak do nich nie dopuścić. 

Spis treści

  1. Dlaczego dzieci szybko się odwadniają?
  2. 9 oznak odwodnienia u niemowlaka
  3. Jak sprawdzić, czy dziecko jest odwodnione? 
  4. Co zrobić, aby uniknąć odwodnienia?
  5. Nigdy nie podawaj niemowlęciu wody!
5 powodów, dla których niemowlę nagle odmawia piersi

Dlaczego dzieci szybko się odwadniają?

Im bliżej lata, tym bardziej trzeba uważać na to, aby nasze dziecko się nie odwodniło. w czasie upalnych dni, gdy temperatura powierza jest wysoka, mały organizm próbuje uregulować temperaturę ciała, co czyni nieudolnie, bo jego system termoregulacyjny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Szybka utrata płynów w czasie pocenia się i większe zapotrzebowanie na wodę (w porównaniu do dorosłych - 100 ml/kg na dobę) sprawia, że niemowlę szybko się odwadnia.

Szczególnie podatne na odwodnienie są dzieci, które niedawno przestały ssać pierś. Ciężki stopień odwodnienia może spowodować śpiączkę i zagrażać życiu.   

Czytaj również: Dopajanie niemowlaka podczas upałów i nie tylko: 8 zasad dopajania niemowląt

Jak zachęcić dziecko do picia wody? 5 sprawdzonych porad

9 oznak odwodnienia u niemowlaka

Ale lekarze ostrzegają, że w czasie upałów trzeba koniecznie dbać o odpowiednie nawodnienie dzieci i zwracać baczną uwagę na najmniejsze objawy sugerujące brak płynów w organizmie.  Oznaki odwodnienia na szczęście dość łatwo rozpoznać.

Lekarz rodzinny wymienił dziewięć znaków, na które rodzice powinni uważać. Wskazują bowiem, że ich dzieci są niebezpiecznie odwodnione.

1. Sucha pielucha

Mniej wydalanego mocz  to pierwszy objaw odwodnienia. Organizm stara się zachować jak najwięcej płynów, więc przestaje produkować mocz. Niemowlęta, które noszą jeszcze pieluszki, mogą je mieć suche nawet przez kilka godzin. Mniej niż cztery mokre pieluchy dziennie są sygnałem alarmowym. Mocz odwodnionego dziecka jest ciemny i ma intensywny zapach. 

2. Płacz bez łez

Dziecko odwodnione może być marudne, ale jeśli zaczyna płakać, z jego oczu nie lecą łzy. Podobnie jak w przypadku siusiania, organizm ogranicza ilość wydalanych płynów i nie produkuje łez. 

3. Zapadnięte ciemiączko

Wklęśnięte ciemiączko znajdujące się na czubku głowy świadczy o silnym odwodnieniu.

4. Zapadnięte oczy

Kolejną rzeczą, która powinna zwracać uwagę rodzica – nie tylko niemowlęcia – są zapadnięte oczy: skóra wokół oczu traci sprężystość, a gałki oczne jakby cofają się do wnętrza czaszki.

5. Suche i sine usta

Wysuszone, sine usta, blada skóra wokół ust to również oznaki poważnego odwodnienia.

6. Senność i przelewanie się przez ręce

Dziecko odwodnione ma większa potrzebę snu, czasem nie ma na nic siły i "przelewa się przez ręce", czy jest bezwładne i pozbawione energii. 

7. Zimne ręce i stopy 

Odwodnienie zaburza krążenie krwi, organizm skupia się na dostarczeniu jej ważnym organom, "odbierając" ją kończynom - słabe krążenie powoduje, że rączki i stópki dziecka są zimne.  

8. Drażliwość i marudzenie

Małe dziecko nie potrafi powiedzieć, że chce mu się pić, ale czuje z tego powodu dyskomfort, dlatego staje się marudne, złe i drażliwe.

9. Szybszy oddech

Odwodnione maluszki szybciej oddychają, a ich serca biją w przyspieszonym tempie. Większość rodziców nie jest w stanie zauważyć zmiany w częstości akcji serca, ale zmiana w oddychaniu jest zwykle słyszalna.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest odwodnione? 

Eksperci podpowiadają, że prostym sposobem na ocenienie, czy dziecko nie jest odwodnione, jest tzw. test kapilarny.

Uciśnij paznokieć dziecka aż zblednie, a następnie zwolnij ucisk i policz czas do powrotu prawidłowego ukrwienia, czyli zaróżowienia się płytki paznokciowej. Czas ten nie powinien przekraczać 2 sekund. Jeśli jest dłuższy, może to oznaczać, że dziecko jest odwodnione. 

Czytaj również: Niemowlę w upały. Jak unikać odparzeń? Jak rozpoznać, że się rozpoczynają?

Napoje dla dziecka: Co podawać dziecku do picia?

Co zrobić, aby uniknąć odwodnienia?

Podstawową zasadą zapobiegania odwodnieniu jest trzymanie dziecka z dala od upału. Oczywiście latem musimy wyjść z maluchem na dwór, ale nie wybierajmy na spacer samego południa, gdy słońce świeci najmocniej. Nawet rano czy po południu koniecznie załóżmy mu czapkę na głowę, posmarujmy kremem z filtrem.

Jeśli jesteśmy na plaży zadbajmy o parasol dający cień i nie siedźmy tam z niemowlakiem dłużej niż pół godziny. Niemowlęta poniżej szóstego miesiąca życia powinny być trzymane całkowicie z dala od słońca - nie tylko ze względu na odwodnienia, ale i ryzyko udaru słonecznego oraz poparzenia skóry.

W domu również warto zadbać o temperaturę powietrza, zasłaniając okna, aby ciepłe powietrze nie przedostawało się do środka. Na wietrzenie domu najlepszy jest wieczór.   

Ale najważniejsze jest nawadnianie. Dzieci w pełni karmione piersią nie potrzebują dodatkowych płynów, a te na mleku modyfikowanym też nie muszą być dodatkowo dopajane. Trzeba jednak pamiętać, aby w upalne dni karmić dziecko częściej niż zwykle - mleko z piersi i modyfikowane doskonale gasi pragnienie i uzupełnia płyny w organizmie. Nie wolno rozwadniać mieszanki.

Jeśli dziecko ma więcej niż 6 miesięcy lub zaczęło już rozszerzać dietę, możesz podawać mu w upał małe porcje wody, ale nie soków, a tym bardziej innych napojów, np. gazowanych. 

Nigdy nie podawaj niemowlęciu wody!

Lekarze przestrzegają też, aby dzieciom do 6. miesiąca życia nie podawać wody, nawet w upalne dni. Dlaczego? z wielu powodów. Nerki noworodków i kilkumiesięcznych maluszków są o połowę mniejsze od nerek osoby dorosłej i nie są wystarczająco dojrzałe, aby prawidłowo filtrować zwykłą wodę. 

"Nadmiar wody cofnie się do jego krwioobiegu i rozcieńczy zawartość soli we krwi. Nazywa się to hiponatremią, co oznacza, że ​​ktoś ma zbyt niski poziom sodu. Może powodować różnego rodzaju spustoszenie od obrzęku mózgu, drgawek, a nawet śmierci” – twierdzi dr Karan Raj, cytowany przez thesun.co.uk.

Lekarz dodaje, że żołądek niemowlaka jest również niewielki, gdy więc wypełni się wodą, malec nie będzie chciała pić mleka, które jest dla niego jedynym źródłem składników odżywczych. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza