Czy iść z noworodkiem na wigilię do rodziców? Podpowiadamy, jak taktownie zrezygnować z rodzinnej tradycji

2022-12-06 17:03

Nadchodzą święta, a wraz z nimi pytanie o to, jak spędzić wigilię z maleńkim dzieckiem. Czy jechać z noworodkiem do rodziny, gdzie za stołem zasiądzie kilkanaście zakatarzonych i hałasujących osób, czy świętować w domu, ale za to z poczuciem zapewnionego dziecku bezpieczeństwa? I jak taktownie wycofać się w uczestnictwa w rodzinnym spotkaniu?

Noworodek leżący pod choinką świąteczną
Autor: GettyImages Czy iść z noworodkiem na wigilię do rodziców?

Od wielu tygodni na forach dla mam pojawia się wciąż to samo pytanie: czy pojechałybyście z noworodkiem na wigilię do domu, w którym będzie kilkanaście osób? Nie chodzi tylko o wirusy, które szaleją o tej porze roku, ale i o nadmiar bodźców, które otrzyma maleństwo w czasie przyjęcia.

Z drugiej stron, wigilia to najważniejsze święto w roku, obchodzone nawet przez osoby niewierzące - to po prostu nasza polska tradycja, której trudno powiedzieć „nie”. Urządzana do tego zazwyczaj w domy starszych członków rodziny – dziadków, rodziców, którzy są stęsknieni widoku nowo narodzonego wnuka czy wnuczki. Choć zdrowy rozsadek podpowiada ci: "Zostań z dzieckiem w domu”, to serce pyta: "Ale jak powiedzieć o tym rodzinie?"

Spis treści

  1. Jechać do rodziny na wigilię czy zostać w domu?
  2. Dlaczego warto zostać z noworodkiem w domu?
  3. Jak powiedzieć rodzinie, że zostajecie w wigilię w domu?
Mjakmama rysuje: Jak narysować sanie Mikołaja?

Jechać do rodziny na wigilię czy zostać w domu?

„Mam dwoje dzieci, które urodziły się kilka lat przed dziećmi mojej siostry. To ja przecierałam szlaki bycia młoda mamą w naszej rodzinie. Mój najstarszy syn urodził się 21 listopada, więc w wigilię miał miesiąc. Nie potrafiłam odmówić rodzicom i przyjechałam z nim w tłum ciotek i wujków, z którymi obchodziliśmy zawsze święta. Dziecko na szczęście nie zaraziło się niczym od dorosłych, ale pamiętam, że większość wieczoru spędziłam w sypialni, karmiąc i uciszając płacz zdezorientowanego nową sytuacją synka.

Moja siostra kilka lat później wykazała się asertywnością i wiem, że wyszło jej to na dobre. Może rodzicom było trochę żal, że spędzamy święta bez niej i jej nowej rodziny, ale za to ona miała spokój, ciszę i komfort spędzania pierwszej wigilii z nowo narodzonym dzieckiem we własnych czterech ścianach”. Martyna, 35 lat

Za zostaniem w domu z noworodkiem przemawia bardzo wiele argumentów. Po pierwsze: zdrowie dziecka. Przy wigilijnym stole zasiądzie wiele osób, które mogą mieć katar lub inną infekcję i to taką, o której nawet nie mają pojęcia, bo np. dopiero ją złapali i choroba dopiero się u nich rozwija. Ale już są potencjalnym zagrożeniem dla noworodka, którego system immunologiczny jest jeszcze słaby.

Noworodki są bardziej narażone na rozwój infekcji zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych, są bardziej podatne na rozwój poważnych infekcji, takich jak posocznica i zapalenie opon mózgowych. Nie mają też ochrony po szczepieniach, bo większości jeszcze nie przyjęły.

Problemem jest też nadmiar bodźców, które zafundujemy niemowlęciu. Hałas, głośne rozmowy, przekrzykujące dźwięki kolęd lecących z głośników to nie są warunki do snu czy nawet czuwania noworodka. Dziecko po godzinie takich wrażeń będzie bardziej zmęczone niż po całym dniu. Zacznie marudzić, płakać i święta zamienią się w koszmar.

Czytaj również: Wigilia karmiącej mamy: PRZEPISY NA WIGILIJNE POTRAWY

8 rad, jak przeżyć święta z małym dzieckiem i nie zwariować

Dlaczego warto zostać z noworodkiem w domu?

Noworodek to wymagająca osoba – potrzebuje spokoju i ciszy, do których był przyzwyczajony przez miesięcy życia płodowego, poczucia bezpieczeństwa, które daje mu obecności i zapach mamy oraz stałego rytmu dnia, do którego jest przyzwyczajony, który go uspokaja i daje poczucie stałości i niezmienności. To wszystko możesz mu zapewnić tylko zostając w domu.

Wigilia jest świętem rodzinnym, ale przecież ty, twój partner i wasze dziecko tworzycie właśnie nową rodzinie. Macie niepowtarzalną szansę na stworzenie własnej tradycji, która może być np. ubieranie choinki w pokreślonej tonacji kolorystycznej, serwowanie na stół sushi zamiast karpia czy oglądanie "Kevina" w wigilijny wieczór.

Pierwsze święta z małym dzieckiem spędzone we własnych 4 ścianach mają jeszcze te zaletę, że nie musisz się spinać z ich powodu. Możesz usiąść do wigilii w eleganckiej sukience, jeśli masz ochotę i, ale również w czystym dresie, w którym po prostu wygodnie ci przystawić malca do piersi.

Możesz się umalować i wymodelować włosy, ale równie dobrze spiąć je w kok. Możesz wyszorować dom pod sufit, ale możesz też tylko sprzątnąć ze stołu laktator, żeby zrobić miejsce na talerze z zupą grzybowa.

Wreszcie - możesz zastawić stół 12 potrawami, upichconymi własnoręcznie, ale również dobrze możesz zaserwować mężowi sushi albo gotowe pierogi z supermarketu.

Jak powiedzieć rodzinie, że zostajecie w wigilię w domu?

Jesteś dorosła i odpowiedzialna za swoją rodzinę, którą teraz jest twoje dziecko. Musisz uświadomić to rodzicom i teściom oraz dalszej rodzinie. Nikt nie ma prawa nakazywać ci spędzania świąt w sposób, który ci z różnych względów nie pasuje. Nie powinnaś też przejmować się, że zrobisz im przykrość odmawiając udziału w rodzinnej imprezie - każdy rozsądnie myślący człowiek powinien to zrozumieć. Szczególnie nie powinnaś się tym przejmować, jeśli spędzanie wspólnej wigilii łączy się z długą podróż samochodem czy pociągiem.

Oczywiście, sama możesz odczuwać żal z tego powodu, że nie zobaczysz w wigilię rodziców, że ten dzień, który spędzałaś w określony sposób od lat, będzie w tym roku inny. Po pierwszy – inny – tak, ale niekoniecznie gorszy, po drugie – możesz przecież zrezygnować w wigilii, na której będzie kilkanaście osób, ale umówić się z rodzicami, że odwiedzicie ich w pierwszy dzień świąt, na obiad, na którym będziecie tylko wy i oni.

Możecie też następnego dnia po wigilii zaprosić rodziców czy teściów do siebie – o wiele łatwiej jest zorganizować jakieś małą imprezkę u siebie w domu, niż pakować malca i jego rzeczy i jechać na drugi koniec miasta.

Czytaj również: To może zagrażać twojemu dziecku w święta! Pamiętaj o tych 7 rzeczach

"Gdybym mogła powiedzieć świeżo upieczonej mamie jedną rzecz na temat wigilii z noworodkiem, to byłaby to rada, aby została w domu. Zamów catering, a następnie wróć do przytulania dziecka, karmienia, spania lub robienia czegokolwiek, co sprawi, że ty i dziecko poczujecie się komfortowo.

Nikomu, nawet swojej mamie czy teściowej, nie jesteś winna żadnych innych wyjaśnień niż: „Po prostu nie czuję się jeszcze na siłach, by wyjść z dzieckiem z domu”. Możesz zaproponować, że zorganizujesz wigilię w przyszłym roku, że wyślesz zdjęcie, aby dziadkowie mogli posłać je wokół stołu i pokazać rodzinie. I to wszystko. Nie ma co się o to kłócić, żadnych wyrzutów sumienia, żadnych opowieści o tym, jak babcia robiła święta dla 24-osobowej rodziny z dwudniowymi bliźniakami na biodrze. Nie!". Anka, 24 lata

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza