Czy latem dziecko może się przeziębić? Oto sposoby na gorączkę u malucha w upalne dni

2022-06-30 14:36

Letnie przeziębienia nie są poważną chorobą, ale sprawiają duży problem, zwłaszcza gdy malec ma gorączkę. W upalne dni jeszcze trudniej ją znieść niż w zimie. Jak sobie radzić latem z gorączką u dziecka? Mamy na to sposoby.

Czy latem dziecko może się przeziębić?
Autor: Getty images Oto sposoby na gorączkę u malucha w upalne dni

Letnie przeziębienie wcale nie należy do rzadkości. Wystarczy, że rozgrzany malec wsiądzie do wychłodzonego klimatyzacją samochodu lub zje lody zaraz po szaleństwie na plaży. Gorączka i upał to słabe połączenie, dlatego warto wiedzieć, jak najszybciej, ale bezpiecznie schłodzić ciało dziecka.

Spis treści

  1. Przeziębienie latem - czy to możliwe?
  2. Jak obniżyć gorączkę u dziecka latem?
  3. Inne tricki na gorączkę latem
Kiedy z gorączką u dziecka iść do lekarza?

Przeziębienie latem - czy to możliwe?

Jeśli malec zaczyna mieć katar, pokasływać, czuje się źle i do tego ma ciepłą głowę, możesz podejrzewać, że zaziębił się mimo ładnej pogody. Zanim jednak sięgniesz po telefon lub leki sprawdź, czy to nie alergia lub udar cieplny. Objawy są podobne, a wszystkie trzy dolegliwości są tak samo prawdopodobne w upalne dni.

Alergia zwykle zaczyna się od kataru, ale stan maluch a nie pogarsza się, jak to jest w przypadku przeziębienia, które ewoluuje – najpierw malec ma złe samopoczucie, potem katar, wreszcie kaszel.

Alergii rzadko towarzyszy gorączka, ale przeziębieniu i udarowi – tak. Udar cieplny objawia się dodatkowo nudnościami, zawrotami głowy, ale raczej nie katarem czy kaszlem.

Czytaj również: Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?

Tych 12 objawów nigdy nie ignoruj u swojego dziecka. Punkt 8. szczególnie ważny w czasie upałów

Jak obniżyć gorączkę u dziecka latem?

Jeśli już wiesz, że dziecko się przeziębiło, spróbuj złagodzić objawy choroby i zdusić ją w zarodku. Możesz wykorzystać domowe sposoby leczenia i leki bez recepty polecone przez pediatrię, ale jeśli stan malucha nie poprawi się po 2-3 dniach, idź z nim do lekarza.  

Najbardziej dokuczliwa latem jest gorączka. Sprawdzaj co 3-4 godziny temperaturę dziecka i spróbuj ją obniżyć, gdy przekroczy 38 st. Odpowiednia temperatura ciała może sprawić, że infekcja latem będzie mniej nieprzyjemna. 

Klasyczne leki obniżające ciepłotę ciała da dzieci to ibuprofen i paracetamol (w syropie lub tabletkach w zależności od wieku dziecka).

Ale warto również schładzać ciało dziecka zimnymi (nie lodowatymi) okładami na kark, głowę czy łydki. Sprawdzi się też kąpiel w chłodnej wodzie, ale uwaga – temperatura wody powinna być zaledwie o 1-2 stopnie niższa niż temperatura ciała. Włożenie rozpalonego dziecka do zimnej wody  może wywołać u niego szok termiczny.

Inne tricki na gorączkę latem

Jest też kilka innych prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby twoje dziecko poczuło się lepiej.

  • Ochłódź pomieszczenie - spróbuj otworzyć drzwi i okna, użyć wentylatora lub klimatyzacji albo zasłonić okna, aby schłodzić pomieszczenie, w którym przebywa dziecko. 
  • Zmień pościel w łóżeczku - wybierz lekkie prześcieradło lub koc zamiast kołdry i ubierz dziecko w luźną, lekką piżamę. Sprawdzaj, czy dziecku nie jest zimno - to częsty objaw przy temperaturze.
  • Zapewnij odpoczynek - chociaż jest lato i wakacje, zapewnij malcowi dużo odpoczynku i snu. Unikaj nadmiernej aktywności i stresu, które mogą osłabić jego układ odpornościowy. Niech zostanie w domu.
  • Zadbaj o dietę i nawodnienie dziecka - chore dziecko powinno pić dużo płynów, zwłaszcza wody. Unikaj podawania mu gorącej herbaty i naparów np. z malin czy lipy. Mogą dodatkowo podwyższyć temperaturę ciała. 
  • Nawilżaj powietrze w pokoju - złagodzi to objawy, zwłaszcza katar, przekrwienie, ból gardła i kaszel.

Czytaj równieżNiemowlę w upały - dlaczego nie chce spać? W czym kłaść spać dziecko latem?

Angina atakuje dzieci w upały. Objawy: gorączka i czerwone gardło u dziecka