Czy szkoły w Polsce znów będą zamknięte?

2020-10-08 11:25 PAP Małgorzata Wójcik
Czy szkoły w Polsce znów będą zamknięte?
Autor: Getty images

W mediach pojawiła się informacja, że od 20 października szkoły przechodzą na tryb pracy zdalnej. Ministerstwo dementuje te informacje. Czy jednak wzrost zachorowań, nie wymusi na ministerstwie zamknięcia placówek?

Informacje o zamknięciu szkół 20 października są nieprawdziwe - tak twierdzi ministerstwo edukacji i dementuje pojawiające się w mediach pogłoski na temat powrotu do nauki zdalnej.

Jak podaje resort, w pierwszym tygodniu października w trybie stacjonarnym pracowało blisko 48 tys. przedszkoli szkół, czyli 98,75 proc. wszystkich placówek w kraju.

Wzrost zachorowań w październiku

Tymczasem 8 października przyniósł  kolejny wzrost zachorowań i kolejny rekord. W czwartek odnotowano ponad 4200 nowych przypadków COVID-19. Takie liczby nie wróżą niczego dobrego - być może zamknięcie szkół w niektórych regionach Polski, np. w strefach czerwonych, stanie się jednak koniecznością. 

Mówił o tym wczoraj prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który stwierdził, że dla dobra dzieci, dla ich rozwoju, warto podjąć ryzyko zamykania szkół z powodu pandemii. Obecnie w Poznaniu i w powiecie poznańskim jest 10 placówek oświatowych, w których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2.

Poznań rozważa naukę zdalną

W środę poinformowano też o 245 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce – to najwyższa liczba od potwierdzenia pierwszego przypadku w województwie.

"To, że pójście dzieci do szkół, to, że te kontakty młodzieży w szkołach zwiększają ryzyko wzrostu liczby osób zakażonych, to wiedzą i eksperci i my, i właściwie wszyscy. Natomiast izolowanie dzieci, trzymanie ich w domach ma również szereg innych skutków dla rozwoju naszych dzieci" – podkreślił Jaśkowiak, cytowany przez PAP. - "Nie da się w sposób zdalny, w taki sam sposób prowadzić lekcje i dać tę jakość nauczania, która jest możliwa, gdy jest kontakt i bezpośrednie lekcje".

Na czasowe zamknięcie wybranych szkół zdecydowała się już Hiszpania, gdzie 100 tys. uczniów nie chodzi do szkoły z powodu kwarantanny lub zakażenia koronawirusem. Najwięcej szkół objętych przymusową izolacją znajduje się na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu oraz w Katalonii.

Czytaj: Czy szczepić dziecko, kiedy panuje epidemia koronawirusa?

Czy w czasie pandemii koronawirusa można wyjść na spacer z dzieckiem?

Dzieci zarażają koronawirusem silniej niż dorośli. Czy mogą wrócić do szkół we wrześniu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE