Dlaczego latem łatwiej o poronienie? Specjaliści wyjaśniają i radzą, jak ich uniknąć

2022-06-30 11:07

Ryzyko poronienia może wzrosnąć w miesiącach letnich - twierdzą lekarze z Bostonu. Prawdopodobnie winne są upały, ale również styl życia, dlatego specjaliści radzą, jak ciężarne mogą radzić sobie w gorące dni. To ważne, bo w Polsce również coraz częściej dokuczamy ekstremalnych temperatur.

Czy to prawda, że latem łatwiej o poronienie?
Autor: Getty images Specjaliści wyjaśniają i radzą, jak ich uniknąć

Lekarze prześledzili statystyki i odkryli, że Amerykanki oczekujące dziecka miały o 44 procent wyższe ryzyko wczesnego poronienia (do 8. tygodnia ciąży) w miesiącach letnich – szczególnie pod koniec lata. 

W późniejszych tygodniach ciąży ryzyko to spadało, ale było nadal wysokie - wynosiło 331 procent. Kobiety w ciąży na południowym i środkowym zachodzie USA, gdzie lata są najgorętsze, częściej doświadczały tej straty pod koniec sierpnia i na początku września, gdy upały są największe.

Spis treści

 1. Upał sprzyja poronieniom
 2. W Polsce też coraz cieplej...
 3. Jak dbać o siebie latem, gdy jesteś w ciąży?
Ćwiczenia w ciąży

Upał sprzyja poronieniom

Lekarze oczywiście chcieli dowiedzieć się, dlaczego tak jest. Jedna z hipotez głosi, że wzrost ryzyka poronienia w okresie letnim wynika z ekspozycji organizmu na ciepło. Niewiele badań zbadało związek między upałem a ryzykiem poronienia, więc jest to zdecydowanie temat, który oczekuje na dalsze badania.

„Wiemy, że upał wiąże się z wyższym ryzykiem przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej i martwego urodzenia” – mówią autorzy badania. -  Dlatego w opiece nad ciężarnymi trzeba uwzględniać potencjalny wpływ upałów na zdrowie kobiet i ich nienarodzonych dzieci”.

Czytaj równieżOpalanie w ciąży: czy w ciąży wolno się wygrzewać na słońcu?

Oto 10 absolutnie zakazanych rzeczy w 1 trymestrze ciąży .

Na te objawy uważaj!
 • obrzęk dłoni lub stóp
 • bóle głowy
 • zaburzenia widzenia
 • ból w prawej górnej części brzucha
 • zmniejszona częstotliwość oddawania poziom moczu
 • ospałość
 • nudności
 • zawroty głowy
 • zaparcia i skurcze żołądka
 • dreszcze
 • suchość w ustach
 • silne pragnienie.

W Polsce też coraz cieplej...

Klimat się zmienia, a ostatnie dni pokazały, że ekstremalnie wysokie temperatury oraz wysoka wilgotność powietrza występuje coraz częściej także w naszym kraju.

Zdaniem specjalistów w dużej części przypadków winowajcami letnich poronień są ciepło i wilgotność. Nie chodzi tylko o to, że powietrze jest gorące, ale i o to, że temperatura ciała w ciąży wzrasta z powodu hormonów.

To sprawia, że u kobiety w ciąży łatwiej dochodzi do przegrzania organizmu oraz odwodnienia. To drugie jest powszechne w miesiącach letnich i często jest bezpośrednią przyczyną wystąpienia przedwczesnych skurczów. 

Czytaj również: Poronienie - kiedy i dlaczego do niego dochodzi?  

„Poroniłam, czy to przeze mnie?”. Nie pozwól by zawładnęły tobą wyrzuty sumienia

Jak dbać o siebie latem, gdy jesteś w ciąży?

Dobrą wiadomością jest to, że możesz o siebie zadbać, minimalizując ryzyko. Zobacz w galerii, jak zachowywać się w upalne dni.