E-papierosy w ciąży nie są bezpieczniejszą alternatywą. Oto, co wapowanie może zrobić z dzieckiem

2023-02-10 16:13

E-papierosy dla wielu rodziców wydają się bezpieczniejszą alternatywą dla tych tradycyjnych. Tymczasem, badania potwierdziły, że aż trzykrotnie zwiększają ryzyko nagłej śmierci niemowląt. Naukowcy przestrzegają, aby w czasie ciąży zrezygnować z jakichkolwiek produktów nikotynowych.

Brzuch ciążowy i elektryczny papieros
Autor: GettyImages E-papierosy wydają się dla wielu rodziców bezpieczniejszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów

E-papierosy działają za zasadzie podgrzewania płynu. Dzięki temu e-liquid jest wdychany do płuc. Dla niektórych taka forma dostarczania nikotyny do organizmu wydaje się bezpieczniejsza od tradycyjnych papierosów.

Można by sądzić, że wdychanie pary, bez szkodliwego spalania, nie zagraża dziecku, gdy kobieta jest w ciąży. Jak jednak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców ze Szwecji, e-papierosy w ciąży zwiększają ryzyko nagłej śmierci dziecka nawet trzykrotnie.

Zobacz także: Palenie papierosów przez dzieci i nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko zażywa nikotynę?

M jak mama: Konsekwencje palenia papierosów w ciąży

Ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej

Zespół nagłego zgonu niemowląt (SIDS), zwany również jako śmierć łóżeczkowa jest główną przyczyną śmierci dzieci poniżej 1. roku życia w Stanach Zjednoczonych. Co roku umiera z tego powodu około 3400 dzieci. Dla porównania w Polsce i w Wielkiej Brytanii jest to około 200.

Naukowcy ze Szwecji zapoznali się z dokumentacją medyczną dwóch milionów dzieci urodzonych w latach 1999 – 2019. Wyniki pokazały, że 1% matek brało snus, a 7% paliło e-papierosy, gdy rejestrowały się do opieki okołoporodowej. 2 na 10 000 niemowląt zmarło na SID w ciągu 20 lat.

Kobiety w ciąży, które używały e-papierosów oraz snus – przypominający sprzedawaną w Polsce tabakę, zwiększały tym samym ryzyko nagłej śmierci dziecka w 1. roku życia nawet o 70%.

Warto tu wyjaśnić, że snus zażywa się doustnie i jest bezdymną alternatywą przyjmowania nikotyny. W Polsce i w pozostałych krajach UE z wyjątkiem Szwecji produkt ten jest nielegalny.

Nikotyna szkodliwa dla płodu i dzieci

Główna autorka badania pediatra dr Anna Gunnerbeck w Karolinska Institutet w Szwecji, że bardzo istotne jest, aby uświadomić kobiety, jak groźna jest nikotyna dla rozwijającego się płodu i małych dzieci.

Jest to o tyle ważne, że przykładowo w Szwecji wciąż rośnie popularność e-papierosów. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę, że nikotyna może uszkodzić mózg i płuca dziecka.

Co więcej, jeden wkład e-papierosa zawiera taką samą ilość nikotyny, co około 50 tradycyjnych papierosów. Przyjmowanie snusu z kolei to odpowiednik 9 papierosów.

Zakazanie produktów nikotynowych

Z uwagi na ostatnie wyniki badań, dr Gunnerbeck sugeruje, że kobiety w ciąży powinny w ogóle unikać nikotyny.

Nasze badanie wskazuje, że nikotyna jest czynnikiem ryzyka nagłej śmierci niemowląt, więc stwierdzamy, że należy unikać wszystkich rodzajów produktów nikotynowych w czasie ciąży

— wyjaśniła.

Czytaj również: Palaczka w ciąży — jeśli się nie powstrzymasz, zwiększysz ryzyko wystąpienia wady serca u dziecka

Wino i papierosy, zanim dowiedziałaś się o ciąży — czy mogłaś zaszkodzić dziecku?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza