Naklej na foteliku karteczkę. Ten prosty trik może uratować życie dziecka

2022-07-22 12:58

Kiedy podróżujesz z dzieckiem samochodem, możemy zatroszczyć się o najlepszy fotelik, który będzie spełniał najwyższe normy. Kiedy jednak dojdzie do wypadku, sam fotelik nie wystarczy. Zobacz, co jeszcze warto zrobić, aby zadbać o bezpieczeństwo malucha. Ten prosty trik wykonasz w kilka minut, a może uratować życie twojego dziecka.

Prosty trik, który może uratować życie dziecka, gdy dojdzie do wypadku samochodowego
Autor: Getty Images Prosty trik, który może uratować życie dziecka, gdy dojdzie do wypadku samochodowego

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego jest bardzo ważny. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, nim nie dojdzie do wypadku. W większości przypadków nawet nie myślimy, że coś się może wydarzyć.

Często uważamy fotelik za obowiązkowy element wyposażenia samochodu, gdy przewozimy nim dziecko. Dużo jednak zależy od tego, jaki wybierzemy fotelik i jak go zamontujemy.

Istotne jest także, co jeszcze możemy zrobić, aby bardziej zatroszczyć się o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka, zanim dojdzie do wypadku.

Sprawdź, co wymyśliła pewna mama i od razu zrób to samo przy foteliku samochodowym twojego dziecka.

Czytaj również: Aktualne przepisy dotyczące fotelików samochodowych

Spis treści

  1. Wybór fotelika ma znaczenie
  2. Przy wyborze kieruj się wagą dziecka
  3. Prawidłowy montaż
  4. Niezbędne informacje, gdy dojdzie do wypadku
  5. Prosty trik, który możesz zrobić samodzielnie
Fotelik na piątkę

Wybór fotelika ma znaczenie

Wybór fotelików samochodowych dla dzieci jest ogromny. Wśród nich znajdziemy te z niższej półki, które spełniają minimalne wymagania w testach zderzeniowych. Znajdziemy również takie, które osiągają maksymalną ilość gwiazdek.

Często przy wyborze decyduje cena. Niekiedy wzruszamy ramionami, myślimy sobie, że od lat nie mieliśmy nawet stłuczki i decydujemy się na najtańszą opcję. W większości przypadków nawet nie sprawdzamy, jakie testy przeszedł dany fotelik i czy rzeczywiście może nosić miano bezpiecznego.

Bądźmy jednak świadomi konsekwencji swojego wyboru, jeżeli rzeczywiście do dojdzie do wypadku.  Jak to mówią, lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Dlatego dobrym pomysłem jest, aby zdecydować się na fotelik, który przy zderzeniu będzie jak najlepiej chronił dziecko.

Przy wyborze kieruj się wagą dziecka

Podstawowym kryterium doboru fotelika samochodowego jest waga dziecka. Nie należy kupować fotelika większego na zaś. Trzeba dobrać fotelik według odpowiedniej grupy wagowej.

Prawidłowy montaż

Montaż fotelika samochodowego to kolejny bardzo ważny punkt, aby dziecko było bezpieczne podczas jazdy. Nie należy montować fotelika w pośpiechu. Trzeba zrobić to starannie i zgodnie z instrukcją.

Pamiętajmy, żeby fotelik, który chcemy zamontować, był dobrany do naszego modelu auta. Jeżeli samochód nie posiada mocowania ISOFIX, trzeba sprawdzić, czy pasy nie są za krótkie i czy są dobrze naciągnięte po zamontowaniu fotelika.

Zwróć także uwagę, czy dziecko jest prawidłowo przypięte pasami.

Niezbędne informacje, gdy dojdzie do wypadku

Wszystko, co powyżej wykonujemy automatycznie i uważamy, że jest to nasz obowiązek. Zapewniamy zatem dziecku komfort podczas jazdy i zwiększamy jego szansę podczas ewentualnego wypadku.

Co jednak dzieje się później? Kiedy już dojdzie do wypadku? Czy zastanawiałaś się, co się stanie, jeżeli podczas zderzenia ucierpisz na tyle, że nie będziesz w stanie poinformować pogotowia o podstawowych informacjach, które dotyczą dziecka i jego zdrowia?

Kiedy tracisz przytomność w wypadku, a twoje dziecko potrzebuje natychmiastowej pomocy, lekarze z pogotowia nie mają kogo zapytać o dane dziecka, jego grupę krwi i ewentualne choroby.

Tych informacji nie ma nawet przy najlepszych fotelikach samochodowych. Nie ma w najbardziej luksusowych autach. A powinny być.

Czytaj także: Czy wolno wozić dziecko na przednim siedzeniu auta?

Prosty trik, który możesz zrobić samodzielnie

Dlatego pewna mama po wypadku, w którym uczestniczyła wraz ze swoim dzieckiem, postanowiła umieścić niezbędne informacje na foteliku samochodowym.

Napisała kartkę z imieniem i nazwiskiem dziecka, jego datą urodzenia oraz imionami rodziców wraz z datami ich urodzin. Na kartce znalazła się także informacja, że dziecko nie mówi.

Możemy również podać grupę krwi dziecka i informację o lekach, jeżeli przyjmuje jakieś na stałe.  Ważne, aby zabezpieczyć kartkę w foliowej koszulce i przykleić w widocznym miejscu na foteliku samochodowym dziecka.  

Umieszczenie tych danych na foteliku, zajmuje kilka minut.

To tak niewiele nas kosztuje, a tak bardzo pomaga, gdy dojdzie już do wypadku.