Gotujesz rosół dla dziecka? Tych części kurczaka absolutnie nie dodawaj

2023-09-24 14:10

Rosół to zupa, którą obok pomidorowej uwielbiają dzieci. Ma wiele właściwości zdrowotnych i króluje na wielu stołach w niedzielne popołudnie. Gotując rosół na kurczaku, warto wiedzieć, że tych części drobiu nie wolno używać.

Rosół
Autor: Getti Images Gotujesz rosół dla dziecka z kurczaka? Tych części drobiu nie dodawaj

Rosół to jedna z pierwszych zup, które gotujemy podczas rozszerzenia diety. Właściwie stanowi bazę pod wiele innych. Dzieci bardzo często uznają jednak rosół za swoją ulubioną zupę.

Do jego przygotowania często wykorzystujemy kurczaka, który jest najbardziej popularnym mięsem. Warto jednak wiedzieć, których części drobiu nie należy dodawać. Mogą bowiem zaszkodzić zdrowiu.

Czytaj także: 5 najpopularniejszych błędów popełnianych podczas gotowania dla dzieci

Rozszerzanie diety niemowlęcia okiem lekarza

Najpopularniejsze danie

Rosół z kury to podstawowe i najbardziej popularne danie, które przygotowujemy dla dziecka. Łatwo go przygotować i jest wprost idealną zupą dla niemowlęcia, u którego zaczynamy rozszerzanie diety. Zawarte w rosole składniki są łatwe do strawienia.

Rosół w okresie jesiennym i zimowym znakomicie też rozgrzewa całe ciało. Co więcej, to wręcz magiczna zupa, którą warto podawać w czasie przeziębienia i grypy. Ma bowiem prost uzdrawiającą moc.

Właściwości zdrowotne rosołu

Rosół jest uznawany za prawdziwe remedium na przeziębienie. Wybierając mięso na rosół, należy pamiętać, aby było ono wolne od hormonów, sterydów i antybiotyków. Najlepsze są te ze sprawdzonych, ekologicznych źródeł.

Największe właściwości zdrowotne ma rosół gotowany minimum 4 godziny na wolnym ogniu. Najlepsze to te gotowane nawet ponad dobę. Podczas długiego gotowania wszystkie niezbędne minerały, witaminy i białko trafiają do zupy. Dobrze ugotowany rosół ma żelową konsystencję.

Rosół to bogate źródło aminokwasów, które są od razu gotowe do wchłonięcia. Jest to niewątpliwie ogromna ulga dla naszych jelit. Ponadto bulion posiada witaminy z grupy B2, minerały takie jak potas, selen, cynk, wapń, miedź, fosfor i kolagen. Taka dawka wpływa korzystnie na pacę mózgu, jelit, stawów, skóry i metabolizmu.

Choć najlepszy, najbardziej wartościowy rosół powinien być gotowany na drobiu i mięsie wołowym, to należy pamiętać, że do przygotowania tej zupy dla niemowlaka można wykorzystać tylko mięso z kurczaka i włoszczyznę.

Nie bez znaczenia są również części drobiu, które możemy dodać. Nie wszystkie się nadają.

Tych części kurczaka nigdy nie dodawaj

Gotując rosół drobiowy, nie powinniśmy nigdy dodawać:

  • głowy,
  • płuc,
  • ogona.

Są to części, które zwiększają potencjalne ryzyko obecności pasożytów. Co więcej, te niebezpieczne substancje są odporne na wysokie temperatury.

Czytaj także: Jak przygotować pierwszą zupkę dla dziecka? Zobacz, jak ją ugotować krok po kroku

Chore dziecko: co podawać dziecku do jedzenia i picia, kiedy gorączkuje?

Dieta przy infekcji rotawirusowej - czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza