Naukowcy wyliczyli najlepszy wiek na zajście w ciąże. Zależy od tego, ile dzieci chcecie mieć

2022-09-08 11:54

Niektóre pary zachodzą w ciążę od pierwszego razu, inne starają się o dziecko latami. To frustrujące, gdy zamierzasz mieć dwójkę czy trójkę dzieci, a nie wiesz, czy w ogóle zdążysz zajść w ciążę przed czterdziestką. Ile czasu zajmuje zajście w ciążę i kiedy zacząć starania, gdy chcesz mieć liczną rodzinę?

Ile czasu zajmuje zajście w ciążę?
Autor: Getty images Zobacz, kiedy zacząć starania, aby zdążyć urodzić jedno, dwójkę lub trójkę

Niektóre kobiety zachodzą w ciążę szybko, podczas gdy innym starania zajmują więcej czasu. Dlatego nie da się określić, ile czasu potrzeba, aby na teście zobaczyć wreszcie dwie kreski.

Na to, jak długo zajmuje kobiecie zajście w ciążę wpływa wiele czynników. Przede wszystkim jej wiek (dużo rzadziej wiek mężczyzny), jej ogólny stan zdrowia, płodność, a także częstotliwość stosunków płciowych (za regularny seks uważa się współżycie 3–4 razy w tygodniu).

Spis treści

  1. Jak długo zwykle trwa zajście w ciążę?
  2. Co wydłuża starania o dziecko?
  3. Kiedy starać się o dziecko, jeśli chcesz mieć jedno, dwoje lub troje?
  4. Co robić, gdy po roku nie zachodzisz w ciążę?
Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 6 Poronienie

Jak długo zwykle trwa zajście w ciążę?

Statystyki pokazują, że około 75% par zachodzi w ciążę w ciągu sześciu miesięcy starań (rezygnacji z antykoncepcji, rozpoczęcia regularnego współżycia). W perspektywie roku do zapłodnienia dochodzi u ok. 84% par. 

To średnia wartość, bo liczby te zmieniają się wraz z wiekiem przyszłej mamy – w przypadku kobiety między 19. a 26. rokiem życia w ciążę w ciągu roku zachodzi  92% par, a w wieku 35 do 39 lat – tylko 82% zajdzie w ciążę po 12 miesiącach, a 90% - po 2 latach.

Wiek jest bowiem największym pojedynczym czynnikiem wpływającym na szanse kobiety na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka. Płodność zaczyna spadać od 30. roku życia, a najbardziej gwałtownie około 35. Płodność mężczyzn spada między 40. a 45. rokiem życia. 

Ale ważny jest również moment trafienia w owulację. Jedno z badań wzięło pod lupę pary, które stosowały pomiary temperatury i monitorowanie śluzu, czyli naturalne metody planowania rodziny, a więc uprawiały seks w momencie optymalnym do zajścia w ciążę.

Po miesiącu prób 38% par było w ciąży, po trzech miesiącach - 68%, po sześciu - 81% a po 12 miesiącach prób - 92% par było w ciąży. Warto jednak dodać, że ponad 10 proc. badanych par w ogóle nie doczekało się dziecka.  

Co wydłuża starania o dziecko?

Problemy z zajściem w ciążę dotykają 1 na 7 par, a więc są bardzo częste. Dlatego płodność to czynnik, który jest bardzo istotny w określeniu czasu, jaki zajmuje parze doczekanie się potomka.

Najczęstsze problemy wpływające negatywnie na płodność to brak lub nieregularne owulacje, związane z zaburzeniami hormonalnymi, zespołem policystycznych jajników, problemami z tarczycą, otyłość (zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny może wydłużyć czas potrzebny na zajście w ciążę) czy problemy zdrowotne w obrębie układu rozrodczego (infekcje, niedrożność jajowodów, endometrioza).

30 do 40% przypadków niepłodności wynika z obniżenia jakości plemników

Czytaj również: Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Naukowcy to wiedzą

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Kiedy starać się o dziecko, jeśli chcesz mieć jedno, dwoje lub troje?

Ponieważ wiek i płodność wpływają najbardziej na zdolność do zajścia w ciążę, dlatego eksperci z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmusa w Holandii stworzyli model matematyczny, który pomaga parom określić, kiedy powinni zacząć starać się o dziecko, jeśli chcą mieć jedno, dwoje lub troje dzieci.

To oczywiście tylko teoria, ale narzędzie to pokazuje, w jakim wieku kobieta ma największe szanse na posiadanie określonej liczby potomstwa.

  • Aby mieć jedno dziecko, kobiety mogą poczekać do ukończenia 41 lat, ale muszą mieć świadomość, że daje im to tylko 50% szans na poczęcie. Aby uzyskać zwiększyć je do 90% powinno się zacząć starania w wieku 32 lat, a do 75% - w wieku 37 lat.
  • Aby mieć dwoje dzieci starania należy zacząć w wieku 27 lat (daje to 90% szans). W wieku 34 lat spadają one do 75%, a w wieku 38 - do 50%.
  • Aby mieć troje dzieci kobieta powinna zajść w ciążę w wieku 23 lat. W wieku 31 lat istnieje 75% szans na posiadanie trójki, a w wieku 35 - 50%.

Co robić, gdy po roku nie zachodzisz w ciążę?

U 25% par problemów z płodnością nie da się określić i wyleczyć. Jeśli więc po roku starań nie widzisz wciąż na teście dwóch kresek, idź do lekarza. Jeśli masz więcej niż 35 lat - zrób to po 6 miesiącach starań. Im szybciej, tym większe szanse na dziecko, bo płodność spada z każdym rokiem.

Czytaj również: Jak się kochać, żeby zajść w ciążę? Pozycje seksualne, w których najłatwiej o poczęcie