Jak dobrze przeżyć Wielkanoc w czasie epidemii i z dala od rodziny?

2021-03-30 17:40

Wydaje się, że przez epidemię świat stanął w miejscu. Ale to tylko nasze wrażenie, bo życie toczy się dalej, a przed nami święta wielkanocne. Jak je przeżyć rodzinnie i duchowo, mimo trudnej sytuacji i oddalenia od bliskich? Oto nasze rady.

Jak dobrze przeżyć Wielkanoc w czasie epidemii
Autor: Getty images

Święta Wielkanocne w tym roku znów będą inne, niż dawniej. Pandemia nie odpuszcza, dlatego nie będzie rodzinnych spotkań, wyjazdów do bliskich mieszkających na drugim końcu Polski, być może nie spotkacie się nawet z rodzicami, mieszkającymi w tej samej dzielnicy…

Być może nie udekorujecie koszyczka ze święconką i nie zaniesiecie go do poświęcenia. Triduum nie będzie tak uroczyste, jak dawniej, a w lany poniedziałek dzieciaki raczej nie będą ganiać z pistoletami na wodę po osiedlowych uliczkach.  

Ale wszystkie te ograniczenia nie muszą oznaczać, że ten ważny czas będzie zmarnowany. Spróbujcie przeżyć Wielkanoc jak najbardziej rodzinnie, odświętnie i radośnie – w końcu symbolem tych świąt jest powrót do życia i odradzanie się na nowo.

Niech tegoroczna Wielkanoc będzie dla nas zapowiedzią nowego, lepszego czasu bez pandemii. Oto kilka rad dla tych, którzy chcą poczuć atmosferę świąt Wielkanocnych mimo wszystko…

Czytaj: Ciąża i poród w czasie epidemii koronawirusa. Lekarz odpowiada na pytania

Jak udekorować koszyczek wielkanocny? Zobacz propozycje z instagrama

Zadbaj o kontakt z rodziną

Możemy sobie pogratulować, że żyjemy w czasach internetu i telefonów komórkowych, bo dzięki nim kontakt ze światem jest bardzo ułatwiony. Dzisiaj, mimo epidemii, możemy spotykać się z rodziną przynajmniej wirtualnie.

To oczywiście nie to samo, co prawdziwa wizyta w u babci czy rodziców, ale pomyślcie, ile sprawi wam radości, zwłaszcza po tak długim okresie niewidzenia się! A jak ucieszą się wasi rodzice, gdy będą mogli na ekranie telefonu zobaczyć wreszcie swoje wnuki, które w ciągu ostatniego miesiąca tak urosły…

Zanim do dojdzie do wirtualnych rodzinnych spotkań świątecznych, upewnijcie się, że nie musicie przeprowadzić waszym rodzicom czy dziadkom krótkiego kursu obsługi telefonu lub komputera.

Ale nie bójcie się tego - coraz więcej seniorów doskonale radzi sobie z komórką, komputerem, a także z komunikatorami, a niektórzy korzystają z nich już od dawna, żeby słyszeć i widzieć rozmówców oddalonych od nich nieraz tysiące kilometrów.

To, co możecie zaproponować waszym bliskim to oczywiście Skype, Messenger (można go ściągnąć na telefon lub komputer bez konieczności założenia konta na FB), FaceTime (tylko dla posiadaczy sprzętu od Apple) czy WhatsApp, ale również Meets, Teams czy Zoom – aplikacje do prowadzenia wdeokonferencji, które na użytek prywatny można pobrać zupełnie za darmo.

Te aplikacje umożliwią wam widzenie się w czasie rozmowy, czyli spotkanie „twarzą w twarz”. A kiedy umówić się z rodziną na wideorozmowę? Na przykład tuż przed śniadanie wielkanocnym, które w normalnych warunkach zjedlibyście wspólnie.

Zadzwońcie do siebie, pokażcie bliskim, jakie potrawy przygotowaliście i złóżcie sobie życzenia, dzieląc się jajkiem – realnie przynajmniej we własnym gronie, i wirtualnie z rodziną po drugiej stronie ekranu.

Niech dzieciaki pokażą dziadkom pisanki, które wykonały dzień wcześniej albo kartkę świąteczną - laurkę narysowaną dla dziadków z okazji Wielkanocy. Nie rozmawiajcie o koronawirusie, ale cieszcie się wiosną i planujcie nowe życie po pandemii, który w końcu przecież się skończy.

Wyślijcie prawdziwe kartki świąteczne

To tradycja, która powoli odchodzi w zapomnienie, ale może czas koronawirusa jest dobrym momentem do jej wskrzeszenia. Poczta nadal działa (choć pewnie ustawiają się kolejki przed jej wejściem), więc odwiedźcie urząd, kupcie kilka kopert, znaczków i kartki.

A może lepiej wykonać je samodzielnie w domu, razem z dziećmi? Nie dość, że będą miały zajęcie na kilka godzin, to jeszcze sprawia wielką przyjemność dziadkom, ciociom i znajomym.

Napiszcie piękne życzenia świąteczne i ale spieszcie się, bo prawdziwy list może iść do adresata nawet kilka dni!

Kultywuj obrzędy Wielkanocne

Tradycje i zwyczaje to istota i ważny element każdych świąt. Warto o nich pamiętać i obchodzić je, mimo nietypowej sytuacji, w której się znaleźliśmy. Ale właśnie na przekór epidemii, żyjcie tak, jakby jej nie było.

Pomalujcie z dziećmi pisanki – macie teraz więcej czasu, więc nie zadowalajcie się tylko wrzuceniem jajek do farbek rozpuszczonych w garnku. Spróbujcie ozdobić pisanki ręcznie, okleić włóczką czy udekorować w jakiś inny, bardziej wyrafinowany sposób.

Możecie nagrać telefonem filmik, jak to robicie i wysłać go stęsknionym dziadkom czy rodzinie. Pokażcie im też, jak udekorowaliście mieszkanie zajączkami, kurczaczkami i baziami. Świąteczne i wiosenne symbole, które stworzą atmosferę świąt wielkanocnych.

Chociaż w tym roku w kościołach nie będzie święcenia pokarmów, to mimo to przygotujmy koszyczek ze święconką. Niech dziecko wstawi do niego baranka, ułoży pisanki i wszystkie potrawy, które tradycyjnie powinny się w nim znaleźć.

No i pamiętajcie o śmigusie dyngusie! Maluchy byłyby bardzo rozczarowane, gdyby nie mogły w tym roku oblać was wodą. Poświęćcie podłogę, zwińcie dywan i pozwólcie maluchom choć przez parę minut poszaleć.

Może pogoda pozwoli wam na polewanie się wodą na balkonie? A jeśli jesteście szczęściarzami i posiadaczami choćby małego ogródka, wykorzystajcie to koniecznie (przez wzgląd na tych, którzy go nie mają) i lejcie wodę bez oporu! 

Czytaj: Jak przygotować dom na Święta Wielkanocne: harmonogram przedświątecznych porządków

Potrawy na Wielkanoc: poznaj 5 potraw, bez których nie ma świąt wielkanocnych

Triduum on line

Jeśli jesteście osobami wierzącymi, spróbujcie wykorzystać nowoczesna technologię do duchowego przeżycia świąt. Jednym z niewielu pozytywnych skutków epidemii jest pojawienie się w mediach społecznościowych i w telewizji transmisji mszy i uroczystości religijnych. Może nawet twoja parafia transmituje na swoim FB uroczystości Triduum? Włącz komputer i uczestnicz zdalnie we mszy z cała rodziną na tyle aktywnie, na ile potraficie.

Czytaj: Potrawy na Wielkanoc: poznaj 5 potraw, bez których nie ma świąt wielkanocnych

Wielkanoc w stylu EKO - zobacz jakie to proste! Postaw na ekologiczne produkty

Przygotujcie dania wielkanocne!

Święta bez świątecznych potraw? Niemożliwe. Przygotujcie mazurki, babki i sałatki i inne ulubione dania wielkanocne, tak jak w ubiegłych latach. Może też uda wam się zrobić ich trochę więcej i podrzucić pod drzwi babci lub cioci, które teraz rzadziej wychodzą z domu? Własnoręcznie upieczone ciasto będzie dla nich miłą niespodzianką.  

Więcej o koronawirusie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza