Jej piersi wytwarzają ponad 6,5 l mleka dziennie. Rozdaje swój pokarm innym matkom

2022-01-13 13:49

Młoda Amerykanka potrafi odciągnąć z piersi niewiarygodne ilości mleka. W jej zamrażarce codziennie znajduje się kilkadziesiąt woreczków z pokarmem. Elisabeth cierpi na hiperlaktację i dzieli się swoim mlekiem z innymi mamami.

Jej piersi wytwarzają ponad 6,5 l mleka dziennie. Rozdaje swoje mleko innym matkom
Autor: Getty images Rozdaje swoje mleko innym matkom

Elisabeth Anderson Sierra to mama z Oregonu, która zasłynęła niezwykle produktywnymi piersiami. Gdy kilka lata temu urodziła dziecko i zaczęła karmić je piersią okazało się, że jej piersi wytwarzają wyjątkowo dużo pokarmu – 8 do 10 razy więcej niż organizm przeciętnej kobiety.

Ponad 6,5 l mleka dziennie!

Nadmiar mleka był dla niej uciążliwy, piersi bolały i były nieustannie napięte, ponieważ jej córeczka nie była w stanie wypijać go aż tyle. Dlatego Elisabeth skonsultowała się z lekarzem. Okazało się, że młoda mama cierpi na hiperlaktację, która objawia się nadprodukcją pokarmu. 

Kobieta nie chciała, aby jej mleko się marnowało, dlatego postanowiła je mrozić i oddawać matkom, które nie mogą karmić piersią i potrzebują pokarmu. Każdego dnia rano budzą ją obolałe od nadmiaru pokarmu piersi, odciąga więc mleko za pomocą podwójnego elektrycznego laktatora, a następnie zamraża w specjalnych woreczkach. W ten sposób otrzymuje dziennie ok. 6,6 l mleka.

W ciągu 3 lat laktacji Amerykanka oddała 700 galonów pokarmu, co daje ok. 2,5 tys. litrów, i - jak szacuje - wykarmiła w ten sposób 250 dzieci, których mamy wzięły od niej bezcenne woreczki. 

Zobacz Elisabeth i jej magazyn odciągniętego mleka

Czytaj również: Mleko kobiece: co może zaszkodzić mleku matki?

Kryzys laktacyjny – co robić, gdy masz za ma

Czym jest hiperlaktacja? 

W normalnych warunkach organizm reguluje produkcję kobiecego pokarmu - gdy jest na nie zapotrzebowanie, laktacja rusza pełną parą, gdy piersi są pełne i nieopróżniane - organizm wyhamowuje. 

W medycynie znane jest jednak pojęcie hiperlaktacji, czyli nadmiernej produkcji mleka. Może być ona wywołana sztucznym pobudzaniem piersi, czyli np. częstym odciąganiem pokarmu, które jest dla organizmu sygnałem o konieczności uruchomienia dodatkowej produkcji lub wrodzoną predyspozycją, z którą mamy do czynienia w przypadku Elisabeth.

Hiperlaktacja jest uciążliwa dla kobiety i dla dziecka - malec ma trudności w opróżnianiu piersi, krztusi się z powodu nadmiaru wypływającego pokarmu, co gorsze - może też cały czas otrzymywać mleko początkowe, niskotłuszczowe, które jest produkowane na początku sesji karmienia (jakość mleka zmienia się w czasie każdego karmienia - najpierw jest bardziej wodniste, potem bardziej tłuste).

Z kolei kobieta ma ciągle objawy nawału, który w normalnych warunkach trwa kilka dni i jest typowy tylko dla okresu wkrótce po porodzie. Hiperlaktacja zwiększa też u niej ryzyko zapalenia sutka.

Czytaj również: Banki mleka - czy w Polsce można legalnie kupić naturalne mleko mamy?

Najczęstsze problemy z laktacją: zastój pokarmu, obrzęk piersi, zapalenie piersi, wklęsłe brodawki

Karmienie piersią
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza