Na piersi, na mm i przy rozszerzaniu diety. Konsultantka laktacyjna pokazała, jak zmienia się kupka dziecka

2022-08-25 12:03

Gdy na świecie pojawia się dziecko, zwłaszcza, gdy jesteście początkującymi rodzicami, obserwujecie swojego maluszka bardzo dokładnie. Pod stałą kontrolą rodziców są między innymi... kupy. Wiele tych, typowych dla maluszków może się wydawać niepokojąca i świadcząca o problemach ze zdrowiem niemowlęcia. Uspokajamy i wraz z konsultantką laktacyjną mówimy, jaka kupa jest typowa przy konkretnym sposobie odżywiania.

Jak zmienia się kupa niemowlęcia?
Autor: Getty Images Jak zmienia się kupa niemowlęcia?

Kupy niemowlaka, to jeden z głównych tematów zaprzątających głowy świeżo upieczonych rodziców. Ich analiza zajmuje dużo czasu, co z perspektywy lat wydaje się zabawne, jednak, gdy ma się w domu noworodka, wcale takie nie jest. Martwimy się o jego zdrowie i chcemy jego bezpieczeństwa. Jak mogą wyglądać zwyczajne, zdrowe kupy, pod kątem koloru i konsystencji? Bardzo różnie, w zależności od wieku niemowlaka, a także tego, czym jest odżywiany. 

Dowiedz się: Jak często niemowlę robi kupkę? Ile razy na dzień noworodek powinien się wypróżniać?

Ile kupek dziennie powinien robić noworodek?

Pierwsze kupy noworodka

  • Smółka - to pierwsza kupa dziecka. Ma czarny lub ciemnozielony kolor oraz lepką i smolistą konsystencję. Może wywołać szok, ale w ciągu pierwszych kilku dni jest to całkowicie normalne. Składa się ze wszystkiego, co dziecko spożywało w macicy - komórek, lanugo, śluzu, płynu owodniowego, wydzielin jelitowych (żółć) itp. Stąd właśnie jej przerażający wygląd.
  • Kupa pośrednia - jest to  kupa, którą zauważysz, gdy twoje dziecko będzie miało kilka dni i jego organizm wypił już trochę mleka. Ma bardziej zielony kolor i zaczyna stawać się mniej lepka.

Sprawdź: Sposoby na problemy z kupką u niemowlaka

Jak zmieniają się kupy niemowlęcia wraz z pożywieniem?

  • Kupa na mleku matki - taka kupa jest... ziarnista. W kupce noworodków tak naprawdę nie ma nasion. Ten dziwacznie wyglądający stolec jest normalny - są to kuleczki tłuszczu, których organizm dziecka nie wchłonął, bo ich nie potrzebuje. Ta kupa ma kolor musztardy i tak pozostanie aż rozszerzenia diety, lub przejścia na mieszankę. Co istotne i warte zapamiętania: to normalne, jeśli dziecko karmione piersią nie robi kupki do 7 dni, ale jeśli jesteś zaniepokojona, porozmawiaj ze swoim lekarzem.
  • Kupa dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym - jest zmienna, ponieważ kolor może się różnić w zależności od rodzaju mleka modyfikowanego, które ma twoje dziecko. Zazwyczaj kupy te mają różne odcienie jasnego brązu i beżu. Mieszanka nie jest tak łatwo trawiona jak mleko matki, więc ta kupa może być trochę twardsza (ale nadal powinna być dość miękka). W przypadku niemowląt karmionych mieszanką normalne jest zatrzymanie kupki do 4 dni.
  • Kupa przy rozszerzaniu diety - niestety pachnie dużo gorzej. W tym miejscu kupa naprawdę się zmienia - wszystko staje się bardziej zbite, w formie stałej, a kolor jest ciemniejszy. Naturalny kolor dla tego etapu żywienia to brąz.
  • Kupa na pokarmach stałych - w poczatkowych etapach wprowadzania stałych pokarmów, kupa może zawierać nie w pełni strawione kawałki jedzenia. Nie panikuj! Maluszki nie tylko uczą się skutecznie żuć, ale też ich układ pokarmowy wciąż trenuje odpowiednie trawienie. Jeśli zdarza się to często, warto porozmawiać ze swoim lekarzem, dla własnego spokoju.

Przeczytaj: Zaparcia u niemowląt. Co robić, gdy niemowlę nie robi kupy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza