Łapanie piłki to tylko zabawa? Nie! To wielki krok milowy w rozwoju, od którego zależy nawet prawo jazdy

2022-09-30 13:44

Cieszysz się, że maluch nauczył się łapać piłeczkę, ale nie ogłaszasz tego w mediach społecznościowych. Ot, kolejna zdobyta umiejętność, mniej ważna niż samodzielne chodzenie czy picie z kubeczka. Nie masz racji! Nauka łapania piłki to olbrzymi krok milowy rozwoju dziecka, od którego zależy jego nauka.

Dziewczynka łapiąca piłkę
Autor: Getty images Łapanie piłki to zwykła zabawa? Nie! To wielki krok milowy w rozwoju dziecka, od którego zależy jego przyszłość

Chociaż mówiąc o kamieniach milowych, myślimy zwykle o niemowlętach, to jednak starszaki też mają swoje osiągnięcia, czyli umiejętności, które stanowią prawdziwą rewolucję w ich rozwoju. Takim kamieniem milowym jest z łapaniem piłki. Jeśli wydaje ci się, że to „żadna” umiejętność, to wiedz, że łapanie piłki jest czynnością świadczącą o dobrym poziomie rozwoju zarówno fizycznego, jak i poznawczego.

Co więcej - jest krokiem milowym, który wpływa na dalsze umiejętności dziecka, zaczynając od nauki w szkole po prowadzenie samochodu.

Spis treści

  1. Dlaczego łapanie piłki to krok milowy?
  2. Łapanie piłki wpływa też na motorykę
  3. Kiedy dziecko uczy się łapać piłkę?
  4. Jak nauczyć dziecko łapać piłkę?
Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola?

Dlaczego łapanie piłki to krok milowy?

Łapanie piłki to nie tylko zabawa. To dowód na to, że twoje dziecko jest dobrze rozwinięte motorycznie, a jego mózg funkcjonuje prawidłowo.

Możesz być zaskoczona, ale ta zwykła czynność jest mocno związana ze zdolnościami umysłowymi dziecka: w procesie patrzenia na piłkę, interpretacji kierunku jej ruchu, ustawienia ciała i rąk, wreszcie w samym chwyceniu znajdującego się w powietrzu przedmiotu biorą udział wszystkie cztery płaty mózgu. Oznacza to, że ucząc się łapać piłkę, dziecko rozwija te obszary. 

Dlaczego to istotne? Ponieważ te obszary nie biorą oczywiście udziału wyłącznie w łapaniu piłki. Są odpowiedzialne za koordynację ruchowo-wzrokową, procesy zapamiętywania, świadomość przestrzenną, umiejętności rozwiązywanie problemów.

Za każdym złapaniem piłki, w mózgu tworzą się nowe połączenia między neuronami, które są potem wykorzystywane do innych czynnościach, a to oznacza, że łapanie piłki ma wpływ na przyszłość dziecka: jego naukę w szkole, ale nawet umiejętność prowadzenia samochodu czy jazdy na nartach. 

Czytaj również: Zabawy ruchowe dla dzieci. Propozycje zabaw stymulujących rozwój dziecka

Zabawy dla trzylatka. Pomysły na edukacyjne zabawy z trzylatkiem

Łapanie piłki wpływa też na motorykę

Zabawa piłką to również istotny krok milowy w rozwoju fizycznym dziecka. Łapanie to podstawowa umiejętność ruchowa, w której ciało przygotować się na chwycenie piłki, musi zachować równowagę, podnieść ręce do góry, aby złapać piłkę.

Maluch rozwija w ten sposób rękę dominującą. Złapania małej piłki wzmacnia motorykę małą (piłka tenisowa wymaga kontroli nad palcami i dłonią), większej - także motoryki dużej (dziecko używa całego ramienia do złapania czy rzucenia piłki).

Motoryka duża rozwija się też w czasie rzucania piłek, bo zabawa w łapanie, to nie tylko chwytanie, ale i podawanie piłki do kogoś. Rzucanie angażuje mięśnie ramion i barków, a nie tylko nadgarstek i palce. Im więcej takiej zabawy, tym umiejętności te staną się bardziej skoordynowane, a dziecko nauczy się łapać piłkę rzuconą z dalszej odległości i samemu podawać ją dużo dalej.  

Kiedy dziecko uczy się łapać piłkę?

Nauka łapania zajmuje więcej czasu niż rzucania, ponieważ wymaga lepszej koordynacji rąk, nóg i oczu. Zazwyczaj już roczne dziecko potrafi rzucić piłeczkę do mamy, ale złapać ją będzie umiało dopiero ok. 3. roku życia.

Maluch może wcześniej łapać piłkę toczącą się po podłodze - śledzi wzrokiem piłę i stara się go chwycić.  śledzenia piłki. Około 18. miesiąca życia będzie próbował łapać piłkę siedząc - jego ruchy będą jeszcze niezdarne.

W wieku 24-36 miesięcy umiejętności łapania znacznie się poprawia, następuje to równolegle do zdobywania innych umiejętności ruchowych, takich jak bieganie, skakanie i obracanie się. W wieku około 30 miesięcy dziecko jest w stanie wyciągnąć ręce i złapać piłkę, którą rzucasz z bliska. Im starsze - tym odległość ta będzie większa. 

Przeciętny 4-, 5-latek powinien umieć złapać piłkę, ale może się zdarzyć, że będzie miał z tym problemy. 

Czytaj również: Nie wiesz, w co się bawić z dzieckiem? Oto 15 zabaw wspierających rozwój niemowlaka

Jak nauczyć dziecko łapać piłkę?

Przede wszystkim, trzeba z nim trenować. Zabaw piłką powinna być stałym elementem zabawy, zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu.  Jeśli uważasz, że ​​dziecko słabo sobie z tym radzi w porównaniu z rówieśnikami, prześledź cały proces łapania piłki ruch po ruchu i zobacz, z czym maluch ma problem: czy nie umie chwycić piłki czy ocenić odległości, w której się znajduje itd., i ćwiczcie te elementy. Pomocne będzie zaczęcie treningu od większych piłek do mniejszych.