Legionella w wodzie w warszawskim przedszkolu. Dyrekcja nie zamknie placówki

2023-09-06 12:01

Sanepid wykrył bakterię Legionella w jednym z warszawskich przedszkoli. Placówka działa jednak normalnie i nie zostanie zamknięta. "Dzieci w naszej placówce są bezpieczne" - podkreśla dyrekcja.

Dziecko przy kranie
Autor: Getti Images Legionella w wodzie w warszawskim przedszkolu. Dyrekcja nie zamknie placówki

Ostatnio informowaliśmy, że sanepid wydał wytyczne dla placówek oświatowo-wychowawczych przed nadchodzącym rokiem szkolnym w sprawie bakterii legionella. Dotyczyły one jednak Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, gdzie zakażeń jest najwięcej. Teraz słyszymy, że bakterię wykryto w Warszawie.

O wyniku przeprowadzonego badania wody poinformowało samo przedszkole nr 20 w Warszawie na swojej stronie internetowej we wtorek 5 września. W krótkim oświadczeniu przekazało zalecenia sanepidu.

Placówka zostaje otwarta i zapewnia, że dzieci są w niej bezpieczne.

Zobacz także: Rodzice boją się legionelli u dzieci. Profesor wylicza objawy i uspokaja

Kto powinien się bać legionelli?

„Dzieci w naszej placówce są bezpieczne„

Przedszkole poinformowało, że przeprowadzone badania wody w sprawie występowania bakterii legionella wykazały pozytywny wynik. Jednocześnie zaznacza, że ściśle współpracuje z sanepidem, który bynajmniej nie zaleca zamknięcia przedszkola.

„Sanepid nie zaleca zamykania placówki. Dzieci w naszej placówce są bezpieczne i mile widziane jutro i w kolejnych dniach” – czytamy w oświadczeniu.

Główne zalecenia sanepidu

Jak poinformowało przedszkole w swoim komunikacie na stronie internetowej, legionellą nie można zarazić się od chorego człowieka ani nawet pijąc skażoną wodę.

„Do zakażenia dochodzi TYLKO poprzez wdychanie aerozolu skażonej wody. To oznacza, że w warunkach przedszkolnych zakażenie może wystąpić tylko biorąc prysznic” – informuje placówka.

Jednocześnie przekazano zalecania sanepidu. Wśród nich jest zamknięcie natrysków na 7 dni, rozkręcenie pryszniców i chemiczna dezynfekcja, powtórzenie badań za 7 dni oraz podgrzanie wody do temperatury 70 stopni, w której baterie giną.

Przedszkole dodało, że przegrzanie wody zostanie przeprowadzone w dniu jutrzejszym czyli 6 września.

Rodzice czują niepokój

Pomimo zapewnień jeden z rodziców kilkuletniego chłopca, który uczęszcza do przedszkola nr 20, przyznał w rozmowie z natemat.pl, że pewien niepokój pozostaje.

– Nie jestem typem panikarza, i staram się wierzyć, iż wytyczne sanepidu są rozsądne, ale nasze państwo na każdym kroku pokazuje, iż może być zupełnie inaczej, więc pewien niepokój pozostaje – przyznaje tata chłopca.

Czym jest legionella?

Z najnowszych danych wynika, że na Podkarpaciu potwierdzono zakażenie bakterią legionella u ponad 160 osób. Zmarło 19 z nich. Najczęściej chorowały jednak osoby w przedziale wiekowym od 60 do 90 lat.

Poza Podkarpaciem zakażenie wykryto na Lubelszczyźnie, Wielkopolsce i w Małopolsce. Choć w sierpniu w województwie mazowieckim nie wykryto żadnego zakażenia bakterią legionella, to od początku roku było już 10 przypadków zachorowań.

Warto jednak przypomnieć, że legionella to bakteria tlenowa, która jest rozpowszechniona na całym świecie. Bakteria żyje w wodzie, mokrej glebie i zbiornikach wodnych takich jak stawy, baseny czy prysznice.

Do zakażenia najczęściej dochodzi, tak jak przekazano w komunikacie przedszkola, drogą inhalacyjną.

Wśród pierwszych objawów można zaobserwować dreszcze, ból głowy, gorączkę i ból mięśni. Z czasem może pojawić się suchy kaszel i trudności z oddychaniem. W większości przypadków leczenie polega na podaniu antybiotyków.

Dotychczas nie stwierdzono, żeby bakteria przenosiła się z człowieka na człowieka. W Rzeszowie przeprowadzono dezynfekcję sieci wodociągowej.

Źródło:

  • p20waw.szkolnastrona.pl
  • natemat.pl
  • zdrowie.co.pl

Czytaj także: Prawdy i mity o uporczywym kaszlu u dziecka. Co powinnaś wiedzieć o kaszlu u dziecka

Jak szybko wykryć niebezpieczne choroby u dziecka?

Ból brzucha i gorączka u dziecka jednocześnie. Co mogą oznaczać te objawy?