Mało kto zna ten objaw sepsy u dzieci. Rozpoznasz go, gdy dziecko płacze

2023-06-20 14:58

Sepsa jest bardzo groźna i dla dzieci, i dla dorosłych. W krótkim czasie dochodzi w niej do stanu zapalnego całego organizmu, który może skończyć się śmiercią. Kluczowe jest więc szybkie rozpoznanie objawów i jak najszybsze zgłoszenie się do szpitala. Oprócz tych najbardziej znanych jak wysypka i trudności w oddychaniu, warto znać także te nieswoiste. Jeden z nich rozpoznasz po tym, jak maluch płacze.

Mało kto zna ten objaw sepsy u dzieci. Rozpoznasz go, gdy dziecko płacze
Autor: Getty images Mało kto zna ten objaw sepsy u dzieci. Rozpoznasz go, gdy dziecko płacze

Słysząc słowo „sepsa” na baczność staje każdy rodzic i nie ma się co dziwić. Sepsa jest uogólnioną reakcją organizmu na zakażenie, który w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do zgonu. Czujność rodzica i wiedza na temat objawów świadczących o rozwoju posocznicy uratowały życie niejednemu dziecku. W naszym serwisie już kilka razy opisywaliśmy podobne historie jak np. 11-dniowego chłopca, u którego podejrzewano zadławienie mlekiem, a w rzeczywistości zmagał się z sepsą. Wiedza na temat objawów sepsy jest ogólnodostępna i chętnie przekazywana zarówno w mediach tradycyjnych jak i w serwisach społecznościowych. Cenną lekcję na ten temat dał w jednym ze swoich ostatnich postów ratownik medyczny Jan Świtała.

Tej wysypki nie pomylisz z niczym innym. Jak wygląda sepsa u dziecka?

Nietypowy objaw sepsy u dzieci. Zwróć uwagę na płacz

Najczęstszymi objawami posocznicy u dzieci jest wysypka, która nie znika po tzw. teście szklanki oraz trudności w oddychaniu (duszności lub przyśpieszony oddech). Stan ten może objawiać się także gorączką lub wręcz przeciwnie – obniżoną temperaturą ciała. Skóra chorego może przybrać niebieskawą, szarą lub bladą barwę. Do tego dochodzi ogólne osłabienie, rozbicie, dziecko może być bardziej senne niż zwykle, mieć problemy z wybudzeniem, być mniej aktywne i nie mieć apetytu.

Jednym z mniej swoistych objawów może być także chrząkanie i wreszcie specyficzny rodzaj płaczu. Gdy dziecko z tą chorobą płacze, często jego płacz brzmi słabiej i wyżej. To symptomy, których przeciętny rodzic może w ogóle nie łączyć z posocznicą, a na które warto zwracać uwagę.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast udać się do szpitala lub zadzwonić na numer alarmowy 112.

U starszych dzieci i dorosłych oprócz wyżej wymienionych symptomów o rozwoju sepsy w organizmie mogą świadczyć także zdezorientowanie i bełkotliwa mowa. W tym przypadku także nie należy czekać na rozwój sytuacji, ale natychmiast wezwać pomoc.

Trzymaj rękę na pulsie

Szybkie rozpoznanie objawów posocznicy to większa szansa na wyjście z niej bez żadnych powikłań.

Aby ograniczyć ryzyko rozwoju sepsy należy wszelkie rany utrzymywać w należytej czystości i odpowiednio je opatrywać, nie bagatelizować infekcji jamy ustnej i czyraków, nie unikać bieżących szczepień, dbać o zdrową dietę i regularny ruch.

Kto jest najbardziej narażony na sepsę?

Tak naprawdę każdy może dostać infekcji, która doprowadzi do posocznicy, ale niektóre grupy osób są bardziej narażone. Należą do nich:

  • dzieci do pierwszego roku życia, zwłaszcza jeśli urodziły się jako wcześniaki lub ich mama miała infekcję w czasie ciąży,
  • osoby powyżej 75. roku życia,
  • chorzy na cukrzycę,
  • osoby z osłabionym układem odpornościowym, np. po chemioterapii lub przeszczepie,
  • każdy, kto niedawno przeszedł operację lub poważną chorobę,
  • kobiety, które właśnie urodziły lub poroniły.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza